Waterstand grote rivieren daalt weer na korte opleving
LELYSTAD (ANP) - De waterstand in de grote rivieren daalt deze week weer, nadat er twee kleine afvoerpiekjes zijn geweest. De Rijn bij Lobith voert maandag bijna 883 kubieke meter water per seconde af. Rijkswaterstaat verwacht dat de afvoer deze week zakt naar rond de 800 kubieke meter per seconde of zelfs nog daaronder, afhankelijk van de regen die misschien valt. Zulke lage afvoeren zijn nog bijna nooit voorgekomen. Voor de beroepsvaart blijven daarom veel beperkingen gelden.
Door flinke buien in Zwitserland en Duitsland, in het stroomgebied van de Rijn, steeg de waterafvoer bij Lobith vorige week tot boven de 1000 kubieke meter per seconde. Rijkswaterstaat heeft van die afvoerpiekjes gebruik gemaakt door extra water vast te houden tussen de stuwen van Driel en Amerongen om daarmee het nijpende watertekort bij waterschappen enigszins te verlichten. Doordat er wat meer water binnenkwam via de Rijn kon ook eenrichtingsverkeer voor de scheepvaart op de IJssel nog worden voorkomen. Het is nog niet duidelijk of dat deze week zo blijft.
De Maas staat ook heel laag door de aanhoudende droogte en de grote verdamping door de warmte. Het heeft onlangs wel hard geregend in de Ardennen, waar de regenrivier van heeft geprofiteerd. De waterstand in de Maas gaat snel op en neer door stuwbeheer in het eveneens kurkdroge Belgiƫ, waarschuwt Rijkswaterstaat. Maar omdat het waterpeil in de Maas met stuwen wordt geregeld, blijft er voldoende water over voor de scheepvaart. De beroepsvaart moet wel rekening houden met lange wachttijden bij sluizen, aangezien die zo min mogelijk open gaan om geen water te verspillen.
Meer uit Binnenland
ZEVENBERGEN (ANP) - Dat Moerdijk ook wordt genoemd in een onderzoek naar locaties voor een kleine kerncentrale in Noord-Brabant leidde woensdag tijdens een informatieavond tot vragen van bewoners. Afgelopen weken werd bekend dat het dorp mogelijk moet verdwijnen ten behoeve van een ander energieproject: Powerport. Het onderzoek naar locaties voor een kleine kerncentrale viel daar "bijzonder ongelukkig" mee samen, zei gedeputeerde Wilma Dirken van de provincie.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Schrijver Anja Meulenbelt krijgt de P.C. Hooft-prijs 2026 voor haar beschouwend proza. Ze krijgt 60.000 euro, die hoort bij de belangrijke literaire oeuvreprijs voor een Nederlandse schrijver.
10 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Stint-ondernemers Edwin Renzen en Peter Noorlander hebben woensdag in de rechtbank toegegeven dat zij onjuiste informatie hebben opgenomen in gebruikershandleidingen. Zo schreven zij dat de elektrische bolderkar voldeed aan Europese veiligheidsrichtlijnen, terwijl dit niet klopte. Ook in een aanvraag bij het ministerie van Infrastructuur meldden zij volgens het Openbaar Ministerie ten onrechte dat de Stint voldeed aan de benodigde veiligheidseisen. Het OM verdenkt de bedrijven van het tweetal van onder meer valsheid in geschrifte.
10 uur geledenUITWIJK (ANP) - In het dorpje Uitwijk in de gemeente Altena is vogelgriep vastgesteld op een vleeskuikenbedrijf. Alle kuikens op de locatie in Noord-Brabant worden gedood.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regionale omroepen zijn vanaf 2026 live te volgen op NPO Start, de streamingdienst van de publieke omroep. Minister Gouke Moes (Media, BBB) heeft hiertoe besloten, omdat hij het belangrijk vindt dat regionale publieke omroepen "voor iedereen beter vindbaar en zichtbaar zijn". De demissionaire bewindsman gaat daarom ook de Mediawet aanpassen, schrijft hij in een Kamerbrief.
12 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Iets meer dan 2,25 miljoen mensen hebben dit najaar een vaccinatie tegen het coronavirus gekregen. Dat meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). De opkomst is iets lager dan vorig jaar, toen er ruim 2,5 miljoen prikken werden gezet tijdens de najaarsronde. Het jaar daarvoor, in 2023, kregen ruim 2,7 miljoen mensen een coronavaccinatie.
12 uur geledenHOORN (ANP) - Acteur en komiek Hans Otjes is overleden. Hij stierf maandag op 78-jarige leeftijd in zijn woonplaats Hoorn, heeft zijn familie woensdag bekendgemaakt.
12 uur geleden