Waterschappen zien noodzaak extra investering dijkversterking
DEN HAAG (ANP) - De Unie van Waterschappen (UvW) zegt dat het noodzakelijk is om 2,5 miljard euro extra te investeren in dijkversterkingsprojecten die tussen 2030 en 2036 worden uitgevoerd. De 21 waterschappen willen daar de helft van betalen, terwijl de overige 1,25 miljard door de regering moet worden gefinancierd.
De waterschappen en de rijksoverheid zitten samen in het Hoogwaterbeschermingsprogramma (HWBP), waarin is vastgelegd dat alle kosten gedeeld worden tussen de waterschappen en de regering.
De UvW benadrukt het belang van financiële zekerheid, aangezien de waterschappen de bijna twintig projecten in 2025 moeten starten om ze vanaf 2030 te kunnen uitvoeren. "Het gaat om megaprojecten in drukbebouwde gebieden", aldus een woordvoerder van de unie. "We hopen dat het in de voorjaarsnota 2025 wordt meegenomen door de regering."
Hoogwater
De Tweede Kamer nam in november een motie aan die de regering verzoekt snel de 1,25 miljard euro te regelen voor de dijkrenovatie. De waterschappen hebben hun bijdrage van 1,25 miljard nu al toegezegd. De in totaal 2,5 miljard euro moet bovenop de al gereserveerde 3,2 miljard euro komen. Volgens de UvW is dat nodig om de dijken veilig te houden.
Tot 2050 moeten 1500 kilometer aan dijken worden versterkt. De waterschappen denken dat hiervoor tussen 2037 en 2050 tot 10 miljard euro extra nodig is. De versterkingen zijn bedoeld om te voorkomen dat extremere weersomstandigheden, zoals piekbuien en hoogwater, tot meer problemen leiden.
Meer uit Binnenland
VEERE (ANP) - In de Zeeuwse gemeente Veere kan misschien toch vuurwerk worden afgestoken tijdens de komende jaarwisseling. De gemeente is alsnog bereid om ontheffingen op het landelijke vuurwerkverbod te verstrekken.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Tijdens de komende jaarwisseling komt er toch een vuurwerkshow bij de Erasmusbrug. Het Rotterdamse college van B en W heeft ruim 8 ton gereserveerd om het evenement voor een laatste keer mogelijk te maken. "Met het oog op de invoering van het landelijke vuurwerkverbod per 2026 is het wenselijk om zeker dit jaar een goed alternatief te bieden voor consumentenvuurwerk", meldt het college.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten van Rotterdam heeft het gebiedsverbod voor een deel van de Rotterdamse wijk De Esch met drie maanden verlengd. De maatregel geldt tussen 23.00 uur en 05.00 uur van donderdag tot en met zondag. Tijdens die uren is het verboden gebied voor mensen die er niets te zoeken hebben.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - In alle EU-landen is inmiddels de opvangcapaciteit voor asielzoekers op orde, heeft voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie aan de lidstaten gemeld. Premier Rob Jetten denkt met deze boodschap de Nederlandse rechter te kunnen overtuigen "dat we in Europa de boel zo op orde hebben dat we weer over kunnen gaan tot het terugsturen van mensen naar het Europese land waar ze een asielaanvraag moeten doorlopen".
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump gebruikt niet "de juiste taal" richting de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, vindt premier Rob Jetten. "Want ook Trump heeft er belang bij om Oekraïne te steunen in deze oorlog", zei Jetten voor het begin van de tweede dag van de EU-top. Hij denkt dat Trump wel weer terugkomt in het Oekraïnekamp.
3 uur geledenVLAARDINGEN (ANP) - Een kapperszaak aan het Liesveld in Vlaardingen is in de nacht van donderdag op vrijdag beschoten. Dat zegt de politie op X.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vorig jaar werden iets meer mensen slachtoffer van mensenhandel in Nederland dan het jaar ervoor. Dat meldt het jaarlijkse rapport van de Nationaal Rapporteur Mensenhandel en Seksueel Geweld tegen Kinderen. Seksuele uitbuiting staat nog altijd bovenaan qua meldingen. De uitbuiting van arbeid steeg ook flink en blijft een "hardnekkige vorm van mensenhandel in Nederland", aldus het rapport.
9 uur geleden