Waterschappen zien noodzaak extra investering dijkversterking
DEN HAAG (ANP) - De Unie van Waterschappen (UvW) zegt dat het noodzakelijk is om 2,5 miljard euro extra te investeren in dijkversterkingsprojecten die tussen 2030 en 2036 worden uitgevoerd. De 21 waterschappen willen daar de helft van betalen, terwijl de overige 1,25 miljard door de regering moet worden gefinancierd.
De waterschappen en de rijksoverheid zitten samen in het Hoogwaterbeschermingsprogramma (HWBP), waarin is vastgelegd dat alle kosten gedeeld worden tussen de waterschappen en de regering.
De UvW benadrukt het belang van financiële zekerheid, aangezien de waterschappen de bijna twintig projecten in 2025 moeten starten om ze vanaf 2030 te kunnen uitvoeren. "Het gaat om megaprojecten in drukbebouwde gebieden", aldus een woordvoerder van de unie. "We hopen dat het in de voorjaarsnota 2025 wordt meegenomen door de regering."
Hoogwater
De Tweede Kamer nam in november een motie aan die de regering verzoekt snel de 1,25 miljard euro te regelen voor de dijkrenovatie. De waterschappen hebben hun bijdrage van 1,25 miljard nu al toegezegd. De in totaal 2,5 miljard euro moet bovenop de al gereserveerde 3,2 miljard euro komen. Volgens de UvW is dat nodig om de dijken veilig te houden.
Tot 2050 moeten 1500 kilometer aan dijken worden versterkt. De waterschappen denken dat hiervoor tussen 2037 en 2050 tot 10 miljard euro extra nodig is. De versterkingen zijn bedoeld om te voorkomen dat extremere weersomstandigheden, zoals piekbuien en hoogwater, tot meer problemen leiden.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Uit vrees voor ongeregeldheden worden zaterdagochtend meer winkels in het centrum van Den Haag gebarricadeerd. Een verslaggever van het ANP ziet op verschillende plekken in de winkelstraat werklui bezig zijn winkels dicht te timmeren. Het gaat onder meer om de MediaMarkt aan de Grote Marktstraat. Ook de Primark en Decathlon zijn uit voorzorg gebarricadeerd.
38 minuten geledenCADZAND (ANP) - Twee opvarenden van de rubberboot die zaterdagochtend naar de kust van Zeeland werd gesleept, zijn aangehouden voor mensensmokkel. In totaal zaten in de rubberboot 38 mensen, meldt de marechaussee.
39 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - In het centrum van Rotterdam is zaterdagochtend vroeg een man neergeschoten. Hij is met spoed naar het ziekenhuis gebracht, meldt de politie.
3 uur geledenHELMOND (ANP) - Twee bewoners zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag gewond geraakt bij een steekincident in een woning aan het Soesterbergplein in Helmond. Dat meldt de politie op X.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De harde kern van Eredivisieclub ADO Den Haag heeft op Instagram aangekondigd zaterdag de stad te zullen "beschermen" tegen eventueel geweld door de aangekondigde jongerendemonstratie op het Malieveld. Het is onduidelijk wie de initiatiefnemers van het protest zijn.
13 uur geledenLAUWERSOOG (ANP) - Het Werelderfgoedcentrum Waddenzee (WEC) stelt zijn faillissementsaanvraag voorlopig uit. Dat heeft het bestuur van het WEC vrijdagavond bekendgemaakt. Door "overweldigende steun vanuit de samenleving" kan het zeehondencentrum voorlopig doordraaien en rustig zoeken naar "nieuwe mogelijkheden voor de toekomst". De afgelopen drie weken werd 1,3 miljoen euro ingezameld.
14 uur geledenSINT-MICHIELSGESTEL (ANP) - De politie heeft een 57-jarige man uit Helmond aangehouden die ervan wordt verdacht op de vroege avond van 30 mei 1994 een tienermeisje in de Brabantse gemeente Sint-Michielsgestel te hebben verkracht. Daarmee is er een doorbraak in een coldcaseonderzoek.
16 uur geleden