Waterschappen pleiten bij Rijk voor landelijk PFAS-verbod in 2026
DEN HAAG (ANP) - Vooruitlopend op een mogelijk Europees verbod moet Nederland al in 2026 een landelijk PFAS-verbod hebben. Daarvoor pleiten diverse waterschappen, die een brandbrief naar het Rijk opstellen. Het idee hiervoor kwam uit het Brabantse waterschap De Dommel en steeds meer waterschappen sluiten aan.
"Dit is een laatste noodkreet. De tijd van praten en verschuilen achter een toekomstig Europees verbod is voorbij", zegt Judith Lammers van de Partij voor de Dieren. In De Dommel werd haar voorstel om een brandbrief te schrijven unaniem aangenomen. Inmiddels hebben Brabantse Delta, Rijnland, Schieland en de Krimpenerwaard, Rivierenland, Hollandse Delta en De Stichtse Rijnlanden zich hier ook achter geschaard. "De situatie verslechtert met de dag en de Europese KRW-doelstellingen rondom waterkwaliteit raken steeds verder uit zicht. De gifkraan moet nu eindelijk eens dicht." PFAS is een verzamelnaam voor duizenden chemische stoffen, die schadelijk kunnen zijn voor de gezondheid en het milieu.
De Europese Unie werkt, op initiatief van onder meer Nederland, aan een Europees PFAS-verbod. Dit duurt echter zeker nog een paar jaar. De waterschappen vinden dat Nederland al eerder een landelijk verbod moet hebben. Ze roepen de betrokken ministeries op om uiterlijk 1 januari 2026 te zorgen voor een verbod op de productie van PFAS, op het lozen van zulke stoffen door bedrijven die commerciële producten maken, en een im- en exportverbod voor niet-essentiële producten die PFAS bevatten.
Frustratie
De Unie van Waterschappen "deelt de frustratie over de aanhoudende aanwezigheid van PFAS in ons milieu". De koepelorganisatie kijkt volgens een woordvoerder "welke aandachtspunten zo'n brandbrief" zou moeten bevatten. "We zien de schadelijke risico's van PFAS voor de waterkwaliteit en volksgezondheid, en erkennen dat er nog steeds te weinig voortgang wordt geboekt op internationaal niveau. Het is duidelijk dat er meer actie nodig is om dit probleem effectief aan te pakken."
De PvdD wil dat de waterschappen een juridische procedure aanspannen als het Rijk uiterlijk 1 januari 2025 niet met een concreet actieplan is gekomen. Geen enkel waterschap heeft dat nog willen vastleggen in een motie. "Het is ook nogal wat om als ene overheid de andere te dagvaarden", aldus Lammers. "Maar niet als je weet dat de Staat nalatig is. Waterschappen hebben daar last van, zowel financieel als moreel. Het is onze kerntaak om voor schoon water te zorgen. Dat lukt niet als de gifkraan open blijft staan."
Meer uit Binnenland
JERUZALEM (ANP) - De Israëlische president Isaac Herzog noemt het "volstrekt onacceptabel dat de historische Joodse gemeenschap in Nederland, die is verwoest door de Holocaust en vandaag een bloeiend centrum van Joods leven is, nog steeds te maken heeft met gewelddadig antisemitisme".
5 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Het is nog te vroeg om uit te sluiten dat er een link is tussen de vier mannen die worden verdacht van een aanslag bij een synagoge in Rotterdam op vrijdag en de mogelijke daders van een aanslag bij een Joodse school in Amsterdam zaterdag. Dat vertelde de minister van Justitie en Veiligheid, David van Weel (VVD), zaterdag tijdens een persmoment bij de Kralingse Plas in Rotterdam.
4 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De politie heeft twee busjes die de snelweg A2 op probeerden te komen, staande gehouden. Daardoor was de A2 tussen Kruisdonk en Maastricht-Airport in de richting van Eindhoven voor een korte tijd gesloten, meldt de politie op X.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft een landelijk team opgezet dat de inzet coördineert als het gaat om de beveiliging van Joodse objecten. Dit team, Nationale Staf Grootschalig Bijzonder Optreden (NSGBO), geeft leiding op strategisch niveau, laat de politie weten. Aanleiding zijn de explosie bij een synagoge in Rotterdam en een aanslag bij een Joodse school in Amsterdam-Buitenveldert.
7 uur geledenASSEN (ANP) - Burgemeesters Anno Hiemstra (Aa en Hunze), Jan Zwiers (Midden-Drenthe) en Marco Out (Assen) uiten collectief hun begrip voor "vragen en zorgen" bij inwoners door de aardbeving die hun gemeenten in de nacht van vrijdag op zaterdag trof.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) is "geschokt, bedroefd en zeer verontrust door de aanslag op een Joodse school in Amsterdam". Dat laat directeur Naomi Mestrum weten. Ze dringt aan op "concrete maatregelen" van bestuurders en politici tegen het toenemende aantal antisemitische incidenten.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij een Joodse school aan de Zeelandstraat in Amsterdam-Buitenveldert heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een explosie plaatsgevonden. Politie en brandweer waren er snel bij. De schade is beperkt gebleven, zegt burgemeester Femke Halsema.
14 uur geleden