Waterschappen pleiten bij Rijk voor landelijk PFAS-verbod in 2026
DEN HAAG (ANP) - Vooruitlopend op een mogelijk Europees verbod moet Nederland al in 2026 een landelijk PFAS-verbod hebben. Daarvoor pleiten diverse waterschappen, die een brandbrief naar het Rijk opstellen. Het idee hiervoor kwam uit het Brabantse waterschap De Dommel en steeds meer waterschappen sluiten aan.
"Dit is een laatste noodkreet. De tijd van praten en verschuilen achter een toekomstig Europees verbod is voorbij", zegt Judith Lammers van de Partij voor de Dieren. In De Dommel werd haar voorstel om een brandbrief te schrijven unaniem aangenomen. Inmiddels hebben Brabantse Delta, Rijnland, Schieland en de Krimpenerwaard, Rivierenland, Hollandse Delta en De Stichtse Rijnlanden zich hier ook achter geschaard. "De situatie verslechtert met de dag en de Europese KRW-doelstellingen rondom waterkwaliteit raken steeds verder uit zicht. De gifkraan moet nu eindelijk eens dicht." PFAS is een verzamelnaam voor duizenden chemische stoffen, die schadelijk kunnen zijn voor de gezondheid en het milieu.
De Europese Unie werkt, op initiatief van onder meer Nederland, aan een Europees PFAS-verbod. Dit duurt echter zeker nog een paar jaar. De waterschappen vinden dat Nederland al eerder een landelijk verbod moet hebben. Ze roepen de betrokken ministeries op om uiterlijk 1 januari 2026 te zorgen voor een verbod op de productie van PFAS, op het lozen van zulke stoffen door bedrijven die commerciële producten maken, en een im- en exportverbod voor niet-essentiële producten die PFAS bevatten.
Frustratie
De Unie van Waterschappen "deelt de frustratie over de aanhoudende aanwezigheid van PFAS in ons milieu". De koepelorganisatie kijkt volgens een woordvoerder "welke aandachtspunten zo'n brandbrief" zou moeten bevatten. "We zien de schadelijke risico's van PFAS voor de waterkwaliteit en volksgezondheid, en erkennen dat er nog steeds te weinig voortgang wordt geboekt op internationaal niveau. Het is duidelijk dat er meer actie nodig is om dit probleem effectief aan te pakken."
De PvdD wil dat de waterschappen een juridische procedure aanspannen als het Rijk uiterlijk 1 januari 2025 niet met een concreet actieplan is gekomen. Geen enkel waterschap heeft dat nog willen vastleggen in een motie. "Het is ook nogal wat om als ene overheid de andere te dagvaarden", aldus Lammers. "Maar niet als je weet dat de Staat nalatig is. Waterschappen hebben daar last van, zowel financieel als moreel. Het is onze kerntaak om voor schoon water te zorgen. Dat lukt niet als de gifkraan open blijft staan."
Meer uit Binnenland
LEIDEN (ANP) - De alarmcentrale Eurocross waarschuwt voor de risico's van rijden op een scooter in het buitenland. Dit jaar kreeg de centrale al 247 meldingen van Nederlanders die betrokken waren bij een scooterongeluk op reis. Dat is meer dan in heel 2025 werden gemeld.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In 2035 moeten er 25.000 ambtenaren minder bij de rijksoverheid werken dan nu het geval is. Dat bevestigt een woordvoerder van staatssecretaris Eric van der Burg (Slagvaardige Overheid) na een interview in het AD van de VVD-bewindspersoon. Het kabinet wil in totaal 3,5 miljard euro bezuinigen op de overheid.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De Sonja Barend Award, de prijs voor het beste interview van het afgelopen tv-seizoen, is dit jaar gewonnen door Sven Kockelmann. De presentator krijgt de prijs voor zijn gesprek met vertrekkend premier Dick Schoof in een speciale uitzending van Café Kockelmann op NPO 2.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door een boom op het spoor rijden er zondagavond geen treinen tussen Haarlem en Zandvoort. Ook tussen Haarlem en Amsterdam Centraal is het treinverkeer verstoord omdat er een boom op het spoor ligt: op dat traject rijden minder sprinters. De hinder houdt in beide gevallen naar verwachting tot ongeveer 23.15 uur aan, is te zien in de reisplanner van de NS.
12 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - In een appartement in Eindhoven is zondag een vrouw "onder verdachte omstandigheden" dood gevonden. De politie heeft in de buurt een man aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij haar overlijden.
13 uur geledenSCHIERMONNIKOOG (ANP) - Het aantal gewonden op het vrachtschip UHL Freedom is bijgesteld van vijf naar drie, meldt de kustwacht zondag. Twee van de drie gewonden zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Het is niet bekend hoe het met de derde gewonde gaat.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam is dit weekend een vrouw zwaargewond geraakt door een zware mishandeling tijdens een feest. Het incident gebeurde zaterdagochtend vroeg, meldt de politie zondag.
16 uur geleden