Waterschappen: meer investeren, belasting omhoog
DEN HAAG (ANP) - De 21 waterschappen in Nederland gaan de komende jaren fors investeren om de gevolgen van klimaatverandering het hoofd te bieden. Gemiddeld denken de schappen 2,25 miljard euro per jaar uit te geven in de periode 2023 - 2026. Dat is ruim 200 miljoen euro per jaar meer dan tot nu toe werd besteed, aldus de Unie van Waterschappen. Om dat te bekostigen, gaan de waterschapslasten per huishouding omhoog.
Dit jaar betaalt een gezin met een eigen woning gemiddeld 380 euro waterschapsbelasting. Dat is 27 euro meer dan vorig jaar. Een gezin dat in een duurdere koopwoning met een waarde van rond de 400.000 euro woont betaalt gemiddeld 413 euro aan waterschapslasten. Volgens de Unie moesten de lasten ook verhoogd worden omdat de waterschappen te maken hebben met sterk gestegen prijzen van materiaal en menskracht. In totaal ontvangen de schappen 3,5 miljard euro aan belastinggeld.
Volgens de Unie plaatsen de weersextremen de schappen voor steeds grotere "uitdagingen". "Vier kurkdroge zomers, winters met wateroverlast en overstromingen in de zomer vragen veel van het watersysteem", aldus de schappen. Zo moeten dijken omhoog en verstevigd worden, maar er moet ook ruimte komen om water op te slaan voor droge tijden. Waterafvoer moet veranderd worden wegens verzilting van de bodem in het westen van het land en bodemdaling in klei- en veengebieden.
Daarnaast willen de schappen in 2025 geheel energieneutraal werken, zodat er veel aanpassingen nodig zijn aan bijvoorbeeld rioolwaterzuiveringsinstallaties. De schappen moeten ook voldoen aan steeds strengere Europese milieunormen.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Trainer Giovanni van Bronckhorst baalde dat de thuiswedstrijd tussen Feyenoord en Internazionale (0-3) ruim een minuut werd onderbroken omdat er vuurwerk op het veld was beland. "Dat hoort natuurlijk niet en zal wel weer een boete worden", zei hij in de perskamer van De Kuip.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft dinsdagavond twee aanhoudingen verricht voor het afsteken van vuurwerk dat op het veld van de Kuip belandde. Feyenoord speelde tegen Internazionale in de Champions League. Tijdens de wedstrijd werd er vuurwerk van buiten het stadion afgeschoten. Dat kwam voor het doel terecht en veroorzaakte veel rook.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid is de afgelopen jaren onbetrouwbaar geweest voor boeren, concludeert de Nationale ombudsman na een onderzoek onder de beroepsgroep. Plannen werden steeds aangepast, ingetrokken of uitgesteld, en belangrijke besluiten bleven lang onzeker. "Deze onbetrouwbaarheid heeft de afgelopen jaren geleid tot stilstand en gebrek aan toekomstperspectief voor boeren."
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De 35-jarige man die maandagavond zwaargewond raakte bij een schietpartij in Rotterdam is buiten levensgevaar, meldt de politie. De man heeft geen vaste woon- of verblijfplaats en is zelf verdachte in het onderzoek naar de dodelijke schietpartij. Die vond plaats in een auto in de Rotterdamse woonwijk Oosterflank. Een 36-jarige man uit Dordrecht kwam om het leven.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het herziene stikstofpakket is op belangrijke onderdelen "minder slecht, maar nog lang niet goed genoeg". Dat zegt Ger Koopmans, voorzitter van land- en tuinbouworganisatie LTO in reactie op de stikstofbrieven die de landbouwminister naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Volgens LTO is de onzekerheid waar boeren de voorbije maanden in leefden met deze brieven niet weggenomen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het bijgewerkte kabinetsplan voor stikstofreductie en natuurherstel roept wisselende reacties op bij natuur- en milieuorganisaties. Milieudefensie is ronduit negatief over de aanpassingen, die volgens de organisatie leiden tot de "valse hoop" onder boeren dat "echte verandering niet nodig is". Natuurmonumenten ziet juist "een belangrijke volgende stap in het oplossen van het stikstofprobleem".
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Kindermisbruik wordt in de hele EU strenger bestraft. Het gaat om zowel fysiek, online als door AI gegenereerd kindermisbruik. Alle EU-landen moeten dezelfde minimale straffen opleggen.
9 uur geleden