
Waterschap test filter om PFAS uit water bij Chemours te halen
DORDRECHT (ANP) - Het waterschap Hollandse Delta heeft vlak bij de Chemours-fabriek in Dordrecht een nieuw filter geplaatst, waarmee onder meer PFAS en medicijnresten beter uit het water gehaald zouden kunnen worden. Het gaat om een proef die een half jaar duurt. Een woordvoerder van het waterschap zegt dat bewust is gekozen voor de rioolwaterzuiveringsinstallatie naast Chemours.
"Het is bekend dat hier verhoogde concentraties PFAS in het water zitten. De bron van die vervuiling wordt nog onderzocht, dat kunnen bijvoorbeeld ook afvalstortplaatsen zijn", aldus de woordvoerder van Hollandse Delta. Het betreffende filter is eerder getest in Lelystad door waterschap Zuiderzeeland. Volgens de Flevolandse waterbeheerder haalde het filter 70 procent van de zogeheten microverontreinigingen, waar medicijnresten en PFAS onder vallen, uit het rioolwater. PFAS is een verzamelnaam voor duizenden chemische stoffen.
"We moeten dit uitgebreid testen voordat wij dit filter eventueel op grotere schaal kunnen inzetten", zegt heemraad Anne Mollema van Hollandse Delta. "De microverontreiniging vangen wij op in het filter en daarna halen we de vervuiling eruit om het veilig te verwerken. Vervolgens moeten we het filter weer kunnen gebruiken."
Het filter bevat een bepaald materiaal, gemaakt van maïszetmeel, dat chemische stoffen absorbeert. In het water in Lelystad zat te weinig PFAS om goed te kunnen bepalen in hoeverre de filtermethode werkt. Daarom krijgt de proef een vervolg in Dordrecht, naast de Chemours-fabriek waar de omgeving en het water vervuild zijn met PFAS. De rechter bepaalde vorig jaar dat het chemiebedrijf in ieder geval aansprakelijk is voor de schade die tussen 1984 en 1998 is ontstaan door PFAS-uitstoot. Over de periode tussen 1998 en 2012 moet de rechtbank nog een uitspraak doen.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Scenarioschrijver Gerard Soeteman is vrijdag op 88-jarige leeftijd na een kort ziekbed overleden. Dat heeft zijn familie aan het ANP gemeld.
5 uur geledenBASEL (ANP) - Claude heeft vrijdag de basis voor zijn finaleoptreden op het Eurovisie Songfestival gelegd. De zanger zette een haast foutloze 'generale' neer tijdens de juryshow in de St. Jakobshalle in Basel.
6 uur geledenTIRANA (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met Dick Schoof gesproken over de onderhandelingen met Rusland in Istanbul, schrijft Zelensky op X. Hij benadrukte dat het belangrijk is om gezamenlijk de druk op Rusland op te voeren om een staakt-het-vuren te bereiken.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De brand op een schip in het Westelijk Havengebied in Amsterdam is uit, meldt de brandweer. Sinds donderdagmiddag was er brand op het schip dat geladen was met schrootmateriaal.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De bouw van twee nieuwe kerncentrales kost naar schatting 20 tot 30 miljard euro, veel meer dan het kabinet daar nu voor beschikbaar heeft. Dat schrijft klimaat- en energieminister Sophie Hermans in een brief aan de Tweede Kamer. Het is voor het eerst dat het kabinet een raming geeft van de kosten die bij de bouw komen kijken.
11 uur geledenARNHEM (ANP) - De provincie Gelderland mag van de rechter de wolf afschieten die vorige maand een hardloopster beet in Nationaal Park De Hoge Veluwe. De Faunabescherming, Animal Rights en Fauna4Life hadden een zaak aangespannen om dat te verhinderen, maar de rechtbank in Arnhem wees hun verzoek af.
12 uur geledenTIRANA (ANP) - Minister-president Dick Schoof vindt het "buitengewoon teleurstellend" dat het overleg tussen Oekraïne en Rusland is geëindigd zonder dat er stappen zijn gezet. "Ik heb niet de indruk dat daar heel veel gebeurd is", zei hij in de marge van een top van de Europese Politieke Gemeenschap vrijdag in de Albanese hoofdstad Tirana.
13 uur geleden