
Waterschap Rivierenland wil PFAS-schade verhalen op Chemours
TIEL (ANP) - Het waterschap Rivierenland wil schade die is geleden door PFAS van Chemours gaan verhalen op het bedrijf. Om hoeveel geld dit gaat, moet nog worden onderzocht. Het gaat onder meer om uitgebreide metingen naar PFAS en het verwerken van vervuilde slib en grond door het waterschap.
Het gebied van Rivierenland ligt in Zuid-Holland, Noord-Brabant en Gelderland en grenst aan Dordrecht, waar Chemours ligt. In het gebied is sinds de eerste metingen in 2018 veel PFAS gevonden in het water en in de grond. Volgens de nieuwe maatstaven van het RIVM is er gevaarlijk veel PFAS gevonden, zegt het waterschap. Het waterschap wil daarom dat er een PFAS-verbod komt.
Het algemeen bestuur van het waterschap nam maandag unaniem een motie aan waarin wordt gezegd dat er een verbod op PFAS moet komen. Het waterschap vindt dat mensen recht hebben op schoon water.
Tegen Chemours lopen rechtszaken en onderzoeken vanwege vervuiling door PFAS. Dat is een verzamelnaam voor duizenden stoffen die schadelijk zijn voor de gezondheid en voor het milieu. Deze stoffen breken niet af en hopen zich daardoor op in het menselijk lichaam. Het worden ook wel 'eeuwige chemische stoffen' genoemd. In Nederland is vooral Chemours bekend als uitstoter van PFAS.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De internationale gemeenschap moet zich snel inzetten voor een nieuw staakt-het-vuren tussen Israël en Hamas, vinden partijen in de Tweede Kamer. Op X spreken verschillende partijen hun afschuw uit over de Israëlische bombardementen, die al meer dan driehonderd mensen het leven hebben gekost.
25 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz spreekt op X haar hoop uit dat er weer snel perspectief komt op een staakt-het-vuren tussen Israël en Hamas. De berichten van nieuwe Israëlische aanvallen op Gaza noemt zij "zwaar nieuws". Door Israëlische bombardementen zijn volgens het gezondheidsministerie in Gaza 330 doden gevallen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland roept alle partijen op de voorwaarden van het staakt-het-vuren en de gijzelaarsovereenkomst in Gaza te respecteren. Dat meldt buitenlandminister Caspar Veldkamp op X, nadat Israël in de nacht van maandag op dinsdag de wapenstilstand had beëindigd. Hij benadrukt dat "alle burgers moeten worden beschermd".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kostte ministeries afgelopen jaar gemiddeld 188 dagen om een verzoek om informatie te beantwoorden. Dat melden de Open State Foundation, het Instituut Maatschappelijke Innovatie en de Universiteit van Amsterdam in een jaarlijks onderzoek naar de Wet Open Overheid (Woo). Het maximum volgens de wet is 42 dagen.
3 uur geledenHAARLEM (ANP) - Het Noord-Hollandse PVV-Statenlid Ronald van Tiggelen wilde maandag tijdens een commissievergadering in Haarlem niet ingaan op de aanrijding waarbij twee weken geleden een klimaatactiviste gewond raakte. Zijn PvdA-collega Tino Wallaart wilde hem de gelegenheid bieden publiekelijk te reageren op de kwestie. Hij vindt het lastig om te discussiëren over stikstof en andere zaken, terwijl de aanrijdingskwestie "boven de markt hangt". Van Tiggelen, die online deelneemt aan de vergadering, zei geen behoefte te hebben om te reageren.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Algemene Zaken van premier Dick Schoof verhuist eind mei. Het komt dan in het gebouw van Economische Zaken te zitten. Op dit moment is het kleine departement van de minister-president tijdelijk ondergebracht bij Justitie en Veiligheid.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil niet dat Syriërs kortstondig teruggaan naar Syrië zonder dat dit gevolgen heeft voor hun asielprocedure of verblijfsvergunning. De Tweede Kamer had een motie van GroenLinks-PvdA en CDA aangenomen waarin om een dergelijke regeling wordt gevraagd.
21 uur geleden