Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Waterschap meet opnieuw meer PFOS dan norm in Twentse beek

Waterschap meet opnieuw meer PFOS dan norm in Twentse beek

ALMELO (ANP) - In een zijtak van de Deurningerbeek, iets ten noorden van Hengelo, is een verhoogde concentratie PFOS gemeten. Dat meldt het waterschap Vechtstromen, dat in juli ook al een hogere concentratie van de schadelijke stoffen aantrof in het oppervlaktewater van de nabijgelegen Hesbeek. Beide beken liggen in de buurt van de voormalige militaire vliegbasis Twenthe, vermoedelijk de bron van de vervuiling.

In de zijtak van de Deurningerbeek lag de gemeten concentratie PFOS met 65 nanogram per liter water honderd keer boven de oppervlaktenorm van 0,65. In de Hesbeek werd eerder een concentratie gemeten van 100 nanogram per liter.

PFOS, onderdeel van de PFAS-familie, is een verzamelnaam voor chemische stoffen die niet of nauwelijks afbreken in het milieu en die schadelijk kunnen zijn voor mensen en dieren. Behalve in Twente zijn ook in de omgeving van andere vliegvelden verhoogde PFOS-concentraties gemeten, zoals in een sloot langs Lelystad Airport en in de buurt van vliegbasis Leeuwarden.

PFOS zat in blusschuim dat de brandweer vroeger op vliegvelden gebruikte, maar dat tegenwoordig verboden is. Het waterschap Vechtstromen meldt dat de bron van de vervuiling op het terrein van de voormalige vliegbasis Twenthe ligt, maar dat het onderzoek daarnaar van de provincie Overijssel en de gemeente Enschede nog loopt. Het waterschap blijft de ernst en omvang van de vervuiling onderzoeken.

Meer uit Binnenland

Commissie: Nederland moet alles doen om genocide te voorkomen

DEN HAAG (ANP) - Nederland moet actie ondernemen om een dreigende genocide te voorkomen, waar ook ter wereld. Dat onderstreept de Commissie van advies inzake volkenrechtelijke vraagstukken (CAVV) in een ongevraagd advies aan de politiek. Hoewel de commissie het Israëlische geweld in Gaza niet noemt, heeft het advies daar duidelijk betrekking op.

9 uur geleden
Steeds meer boetes door foutjes met elektronisch slot OV-fiets

UTRECHT (ANP) - Vergissingen met de elektronische sloten die op steeds meer OV-fietsen zitten, leveren reizigers soms hoge onterechte boetes op. Zowel het aantal boetes als het aantal kwijtscheldingen achteraf is fors toegenomen, bevestigt de NS na berichtgeving door RTL Nieuws.

10 uur geleden
Zelensky: Oekraïne beter beschermd door Nederlandse bijdrage

KYIV (ANP) - Met de Nederlandse bijdrage aan de versterking van het Oekraïense luchtschild zal Oekraïne, en daarmee heel Europa, beter zijn beschermd tegen Russische terreur. Dat zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op het platform X. Kort daarvoor werd bekend dat Nederland voor 500 miljoen euro wapens, onder meer voor de Patriot-luchtafweer, koopt en aan Oekraïne geeft.

12 uur geleden
Nederland koopt wapens in VS voor Oekraïne, als eerste NAVO-land

DEN HAAG (ANP) - Nederland koopt voor 500 miljoen euro aan wapens in de VS, om die aan Oekraïne te geven. Dat meldt het ministerie van Defensie. Het gaat onder meer om munitie en onderdelen voor luchtafweersystemen. Nederland is het eerste NAVO-land dat op deze manier, via de VS, middelen aan Oekraïne doneert, aldus het departement.

12 uur geleden
COA: 800 nieuwe noodopvangplekken, veel minder dan gevraagd

DEN HAAG (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) heeft de komende maanden zicht op nieuwe noodopvangplekken voor achthonderd mensen. Dat zijn er 1800 minder dan de asielopvangorganisatie in de tweede week van juli had gevraagd aan de provincies Gelderland, Limburg, Noord-Brabant, Noord-Holland, Overijssel, Utrecht, Zeeland en Zuid-Holland.

13 uur geleden
Jos Brink krijgt straatnaam in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Amsterdam gaat een straat vernoemen naar de in 2007 overleden presentator Jos Brink. Burgemeester Femke Halsema laat maandag via Instagram weten dat ze samen met de adviesraad straatnamen op zoek gaat naar een geschikte straat.

14 uur geleden
Openbaar Ministerie geleidelijk weer online na ICT-problemen

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat stap voor stap weer online, meldt justitie maandag. Het OM had als gevolg van een hack de verbinding met internet half juli uitgezet. Dat gebeurde na een waarschuwing van het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) over "een kwetsbaarheid" in het systeem.

15 uur geleden