Waterkanonnen ingezet tegen demonstranten Wit-Rusland
MINSK (ANP/RTR/AFP) - In de Wit-Russische hoofdstad Minsk zijn woensdag duizenden mensen de straat opgegaan om te protesteren tegen de onverwachte beëdiging van president Alexandr Loekasjenko, die Wit-Rusland al 26 jaar met harde hand leidt. De oproerpolitie zette waterkanonnen in om de demonstranten uiteen te drijven. Agenten gebruikten ook traangas. Ook elders kwam het tot betogingen.
Er zijn minstens tien aanhoudingen verricht. Een mensenrechtenbeweging spreekt over ruim 140 arrestaties in het hele land. Volgens getuigen zijn zeker twee mensen gewond geraakt.
Mensen marcheerden door de hoofdstad met rood-wit gekleurde oppositievlaggen, terwijl automobilisten instemmend toeterend langsreden .Op een video die de onafhankelijke nieuwssite tut.by online heeft gezet is te zien hoe politiemensen demonstranten die "fascisten" scandeerden, met geweld aanpakken. Op beelden zijn bebloede mensen te zien, onder wie vrouwen.
Loekasjenko werd eerder op de dag beëdigd voor een zesde termijn tijdens een onaangekondigde ceremonie. Hij werd volgens de officiële lezing herkozen bij de verkiezingen van 9 augustus. Maar algemeen wordt aangenomen dat er fraude in het spel was, en dat leidt al weken tot betogingen.
Landen als Nederland en Duitsland hebben al gezegd hem niet als staatshoofd te erkennen. Ook de Verenigde Staten stellen Loekasjenko niet te kunnen beschouwen als de wettelijk gekozen leider van het land.
Meer uit Buitenland
ISLAMABAD (ANP/RTR) - Een Iraanse delegatie is geland in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad, op de vooravond van vredesonderhandelingen met de Verenigde Staten. De landen houden het overleg op uitnodiging van bemiddelaar Pakistan.
3 uur geledenBEIROET (ANP/RTR/AFP) - Libanon meldt dat het dodental is opgelopen na de Israëlische aanvallen van woensdag. Het geweld heeft 357 mensen het leven gekost, aldus het ministerie van Gezondheid vrijdag. Het aantal gewonden ligt op 1223.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump vindt dat Iran geen sterke positie heeft in de aangekondigde onderhandelingen over een einde aan de oorlog die de VS met Israël eind februari tegen Iran begonnen.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf heeft opnieuw beklemtoond dat Iran wil dat er eerst een wapenstilstand in Libanon komt voordat er tussen zijn land en de VS onderhandeld kan worden. Hij eiste vrijdag ook dat bevroren Iraanse tegoeden worden vrijgegeven voor de onderhandelingen beginnen.
6 uur geledenNABATIEH (ANP/AFP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op de plaats Nabatieh en de omgeving zijn volgens Libanese media vrijdag rond de twintig doden gevallen, onder wie acht burgers. Bij een aanval op een overheidsgebouw kwamen dertien politiemensen om, meldt president Joseph Aoun. Nabatieh ligt circa 50 kilometer ten zuiden van Beiroet.
7 uur geledenANTWERPEN (ANP/AFP) - De haven van Antwerpen heeft bekendgemaakt dat de scheepvaart naar de Noordzee is hervat. Een olielek had het verkeer in de op een na grootste haven van Europa nagenoeg tot stilstand gebracht.
9 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De voormalige Russische onderminister van Defensie, Pavel Popov, heeft een gevangenisstraf van negentien jaar opgelegd gekregen voor corruptie. De autoriteiten hadden hem in 2024 opgepakt op verdenking van fraude bij de bouw van een militair themapark bij Moskou.
9 uur geleden