Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Waterbedrijven willen dat Duitsland PFAS-lozingen in Rijn aanpakt

Waterbedrijven willen dat Duitsland PFAS-lozingen in Rijn aanpakt

NIEUWEGEIN (ANP) - Duitsland moet PFAS-lozingen in de Rijn door de industrie dringend tegengaan, zo vinden Nederlandse drinkwaterbedrijven die voor hun productie afhankelijk zijn van water uit de rivier. Hun samenwerkingsverband RIWA-Rijn roept de Duitse milieuminister Steffi Lemke daarom in een brief op snel "grenzen te stellen aan de lozing van PFAS-verbindingen in de Rijn".

"Nederlandse burgers en bedrijven hebben de komende jaren een groeiende behoefte aan schoon drinkwater, maar het produceren daarvan wordt steeds kostbaarder door industriële lozingen in Duitsland", legt RIWA-Rijn uit. De drinkwaterbedrijven wijzen erop dat Duitsland, net als Nederland, tot de landen behoort die in Europees verband voor een totaalverbod op PFAS ijveren. Al voordat zo'n verbod er is, zou de Duitse regering volgens de bedrijven actie moeten ondernemen tegen lozingen in de rivier.

PFAS staat voor per- en polyfluoralkylstoffen. Hieronder vallen chemische stoffen die amper afbreekbaar zijn in het milieu en in verband worden gebracht met kanker, verhoogd cholesterol en voortplantingsdefecten.

"De Duitse overheid is van mening dat PFAS-verbindingen zo schadelijk zijn dat zij in heel Europa verboden moeten worden, dat is een standpunt dat we van harte toejuichen", stelt directeur Gerard Stroomberg van RIWA-Rijn. Op dit moment gebeurt in Duitsland echter nauwelijks iets om lozingen tegen te gaan, stelt het samenwerkingsverband. De Duitse overheid worstelt met het vaststellen van grenswaarden, omdat nog niet duidelijk is wat de 'best beschikbare techniek' is voor het zuiveren van PFAS uit industrieel afvalwater. "Een verkeerde gang van zaken" noemt RIWA-Rijn dat. Als harde grenzen worden vastgesteld, zal dat de industrie volgens de drinkwaterbedrijven "aanzetten om sneller betere zuiveringstechnieken of eventueel alternatieven voor PFAS-verbindingen te ontwikkelen".

Ook andere soorten van vervuiling, zoals medicijnresten, blijven een groot probleem voor de waterbedrijven. Het drinkwater dat de bedrijven maken, is uiteindelijk wel van goede kwaliteit, maar daarvoor zijn veel bewerkingen nodig. De waterbedrijven zouden liever met "eenvoudige natuurlijke zuiveringsmethoden schoon en gezond drinkwater maken".

Meer uit Gezond

Meer dan 4000 eboladoden in Democratische Republiek Congo

KINSHASA (ANP/RTR) - In de Democratische Republiek Congo zijn volgens overheidscijfers meer dan 4000 doden gevallen door het ebolavirus. Het aantal ebolabesmettingen staat op zo'n 8300. De ebola-uitbraak is de grootste en dodelijkste in de geschiedenis van het land.

3 dagen geleden
Met ebola besmette AzG-medewerker naar Nederland voor behandeling

AMSTERDAM (ANP) - Een met ebola besmette medewerker van Artsen zonder Grenzen (AzG) krijgt een behandeling in Nederland. Dat maakte de medische hulporganisatie bekend. De medewerker, van wie de identiteit niet bekend wordt gemaakt, raakte besmet tijdens een uitzending in de Democratische Republiek Congo.

4 dagen geleden
Waterschappen waarschuwen voor gebruik vlooienmiddelen bij dieren

DEN HAAG (ANP) - In aanloop naar Dierendag hebben waterschappen dierenbezitters opgeroepen verstandig om te gaan met het gebruik van middelen tegen vlooien en andere parasieten. In sommige middelen zitten stoffen die de waterkwaliteit aantasten. "We zijn echt niet tegen de bescherming van huisdieren tegen vlooien en teken, want dat is ook belangrijk. Maar we roepen wel op om dit op zo'n manier te doen dat het water ook wordt beschermd", zegt bestuurslid Sander Mager van de Unie van Waterschappen.

4 dagen geleden
Zorgorganisaties en artsen willen PFAS-vrije toekomst

AMSTERDAM (ANP) - Namens stichting Tegengif roepen artsen en zorgorganisaties de regering op om zich in te zetten voor een PFAS-vrije toekomst. In een woensdag verschenen brief schrijven ze over de noodzaak van een PFAS-lozingsverbod en een Europees PFAS-verbod in het belang van de volksgezondheid. Ook willen ze dat de medische sector stopt met het gebruik van hulpmiddelen met PFAS.

5 dagen geleden
Meer dan 8000 ebolabesmettingen vastgesteld in Congo

KINSHASA (ANP/RTR) - In Congo zijn inmiddels meer dan 8000 ebolabesmettingen vastgesteld. Het dodental door de uitbraak staat op 3901, volgens officiële cijfers. De uitbraak wordt gezien als de dodelijkste in de geschiedenis van Congo.

1 week geleden
Bijna 1600 westnijlvirusbesmettingen in Europa

SOLNA (ANP/DPA) - Sinds het voorjaar zijn er in Europa bijna 1600 gevallen van het westnijlvirus vastgesteld waarbij mensen in eigen land besmet zijn geraakt. Het virus is vastgesteld in zestien Europese landen, meldt het Europees Centrum voor ziektepreventie en -bestrijding (ECDC).

1 week geleden
Ziekenhuizen melden problemen met computersystemen

LEEUWARDEN (ANP) - Diverse Nederlandse ziekenhuizen kampen met computerproblemen, waardoor patiënten hun gegevens niet kunnen inzien. Volgens het Frisius MC in Leeuwarden zit het probleem in de beveiliging van IT-systemen. "Voor de veiligheid hebben we een aantal digitale systemen tijdelijk uitgezet. Hierdoor kunt u bijvoorbeeld tijdelijk niet inloggen op onze patiëntenportalen", legt het ziekenhuis uit in een bericht op de website.

1 week geleden