Waterbedrijven: laat drinkwater geen nieuwe crisis worden
ZOETERMEER (ANP) - Het probleem van de drinkwatervoorziening in Nederland, waarvoor het RIVM maandag waarschuwt in een nieuw rapport, wordt onderschat. Dat zeggen drinkwaterbedrijven Vitens, Dunea en het Waterbedrijf Groningen. Zij stellen dat er een gebrek is aan urgentie, zowel bij de consument als bij bedrijven en de overheid. "Laat drinkwater niet het nieuwe probleemkind worden", zegt een woordvoerder van Vitens.
Volgens het RIVM is in 2030 naar verwachting bij alle tien drinkwaterbedrijven sprake van een tekort. In delen van het land, waaronder in Groningen en het westen van Zuid-Holland, is dat er nu soms al. "Drinkwater was altijd iets vanzelfsprekends, maar dat is niet meer zo. Het dringt alleen te langzaam door dat we met z'n allen bewuster en duurzamer met water om moeten gaan", zegt woordvoerder Arie Spruit van Dunea, dat het drinkwater verzorgt voor 1,3 miljoen mensen in het westen van Zuid-Holland. "Het zou net zoveel aandacht mogen krijgen als energie besparen op dit moment. Het punt is alleen dat mensen waterbesparing minder merken in de portemonnee."
Ook het Waterbedrijf Groningen pleit voor meer bewustwording. "Door klimaatverandering en bevolkingsgroei is het waterverbruik fors toegenomen. Dat we het toilet doorspoelen met drinkwater is een enorme luxe. Maar nu vraag je je wel af waar we mee bezig zijn", zegt Wout Kompagnie, programmamanager Watertransitie. "Het zou maar liefst 25 procent van het verbruik schelen als we bijvoorbeeld douchewater zouden gebruiken."
Alternatieve manieren
Drinkwaterbedrijf Vitens, actief in Friesland, Overijssel, Flevoland, Gelderland en Utrecht, ziet met de nieuwe provincie- en waterschapsbesturen "nieuwe kansen om drinkwater op de agenda te krijgen", zegt een woordvoerder. "Het is bij energie ook gelukt."
Het Groningse waterbedrijf, dat net als Dunea kijkt naar alternatieve manieren om water te winnen, zegt nog maar net voldoende water te kunnen leveren en "dat wordt in de toekomst alleen maar erger". "Iedereen vindt het belangrijk dat er drinkwater is, maar daarvoor zal de overheid een actievere rol moeten gaan spelen", vindt Kompagnie. Zo pleiten beide bedrijven er voor om bijvoorbeeld bij de bouw van nieuwe huizen rekening te houden met de beschikbaarheid van water en het proces van vergunningverlening voor nieuwe wingebieden te versnellen. Ook de industrie zou actiever op zoek moeten gaan naar mogelijkheden om te besparen, vinden ze.
"We kunnen aan twee knoppen draaien", legt Kompagnie uit. "De vraag naar water verminderen en meer water oppompen. We verbruiken nu zo'n 125 liter per persoon per dag, dat kan makkelijk wat minder." In het verhogen van de prijs van water om mensen zo bewuster te maken van hun gebruik, zien Dunea en Waterbedrijf Groningen niets. "Water is een eerste levensbehoefte dus het moet wel voor iedereen betaalbaar blijven", zegt Spruit. Bovendien blijkt uit eerste onderzoeken dat de prijs fors omhoog moet om enig effect te zien. "Daarin zit niet de oplossing. We moeten ons gaan realiseren dat water ook echt op kan raken."
Meer uit Binnenland
EDE (ANP) - De man die ervan wordt verdacht op eerste kerstdag in Ede op een ruziënde groep mensen te zijn ingereden, is een 64-jarige man uit de Gelderse plaats. De drie mensen die gewond raakten, zijn bekenden van hem. Het gaat om mannen van 30, 40 en 51 jaar, eveneens uit Ede. Over de precieze relatie tussen de mensen doet de politie geen uitspraken.
48 minuten geledenWENEN (ANP) - In de Oostenrijkse hoofdstad Wenen is een 23-jarige Nederlander aangehouden tegen wie een Europees arrestatiebevel liep. De man werd gezocht voor ontvoering, gijzeling en roof en moet daarvoor in Nederland nog een gevangenisstraf van twaalf jaar uitzitten.
49 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Op verschillende wegen in Nederland is gladheid ontstaan in of bij tunnels door opvriezing van water dat door de voegen lekt. Dat heeft te maken met de vrieskou, waardoor de voegen krimpen.
1 uur geledenDRACHTEN (ANP) - De storing in de watervoorziening in Drachten is voorbij. Waterbedrijf Vitens voert de druk geleidelijk weer op, zodat overal weer water uit de kraan komt, zegt een woordvoerder.
2 uur geledenWINTERSWIJK (ANP) - IJsmeester Hendrik van Prooijen heeft de jaarlijkse wedstrijd voor het organiseren van de eerste marathon op natuurijs van dit seizoen binnengehaald voor zijn Winterswijkse IJsvereniging (WIJV). Met zeker 35 millimeter is het ijs dik genoeg bevonden door schaatsbond KNSB. "Toen de man die de meting deed zei 'gefeliciteerd, jullie hebben hem', maakte ik wel een sprongetje hoor!"
3 uur geledenYSSELSTEYN (ANP) - Voor de derde keer in een week tijd is een besmetting met het vogelgriepvirus vastgesteld op een pluimveebedrijf in de buurt van de Limburgse plaatsen Ysselsteyn en Veulen, beide in de gemeente Venray. De drie bedrijven bevinden zich binnen 1 kilometer van elkaar.
4 uur geledenDRACHTEN (ANP) - In Drachten zitten duizenden mensen zonder water. In een hoofdleiding aan de Noorderhogeweg is een breuk ontstaan. Dat meldt Fryslân Veilig.
4 uur geleden