Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Waterbedrijven: laat drinkwater geen nieuwe crisis worden

Waterbedrijven: laat drinkwater geen nieuwe crisis worden

ZOETERMEER (ANP) - Het probleem van de drinkwatervoorziening in Nederland, waarvoor het RIVM maandag waarschuwt in een nieuw rapport, wordt onderschat. Dat zeggen drinkwaterbedrijven Vitens, Dunea en het Waterbedrijf Groningen. Zij stellen dat er een gebrek is aan urgentie, zowel bij de consument als bij bedrijven en de overheid. "Laat drinkwater niet het nieuwe probleemkind worden", zegt een woordvoerder van Vitens.

Volgens het RIVM is in 2030 naar verwachting bij alle tien drinkwaterbedrijven sprake van een tekort. In delen van het land, waaronder in Groningen en het westen van Zuid-Holland, is dat er nu soms al. "Drinkwater was altijd iets vanzelfsprekends, maar dat is niet meer zo. Het dringt alleen te langzaam door dat we met z'n allen bewuster en duurzamer met water om moeten gaan", zegt woordvoerder Arie Spruit van Dunea, dat het drinkwater verzorgt voor 1,3 miljoen mensen in het westen van Zuid-Holland. "Het zou net zoveel aandacht mogen krijgen als energie besparen op dit moment. Het punt is alleen dat mensen waterbesparing minder merken in de portemonnee."

Ook het Waterbedrijf Groningen pleit voor meer bewustwording. "Door klimaatverandering en bevolkingsgroei is het waterverbruik fors toegenomen. Dat we het toilet doorspoelen met drinkwater is een enorme luxe. Maar nu vraag je je wel af waar we mee bezig zijn", zegt Wout Kompagnie, programmamanager Watertransitie. "Het zou maar liefst 25 procent van het verbruik schelen als we bijvoorbeeld douchewater zouden gebruiken."

Alternatieve manieren

Drinkwaterbedrijf Vitens, actief in Friesland, Overijssel, Flevoland, Gelderland en Utrecht, ziet met de nieuwe provincie- en waterschapsbesturen "nieuwe kansen om drinkwater op de agenda te krijgen", zegt een woordvoerder. "Het is bij energie ook gelukt."

Het Groningse waterbedrijf, dat net als Dunea kijkt naar alternatieve manieren om water te winnen, zegt nog maar net voldoende water te kunnen leveren en "dat wordt in de toekomst alleen maar erger". "Iedereen vindt het belangrijk dat er drinkwater is, maar daarvoor zal de overheid een actievere rol moeten gaan spelen", vindt Kompagnie. Zo pleiten beide bedrijven er voor om bijvoorbeeld bij de bouw van nieuwe huizen rekening te houden met de beschikbaarheid van water en het proces van vergunningverlening voor nieuwe wingebieden te versnellen. Ook de industrie zou actiever op zoek moeten gaan naar mogelijkheden om te besparen, vinden ze.

"We kunnen aan twee knoppen draaien", legt Kompagnie uit. "De vraag naar water verminderen en meer water oppompen. We verbruiken nu zo'n 125 liter per persoon per dag, dat kan makkelijk wat minder." In het verhogen van de prijs van water om mensen zo bewuster te maken van hun gebruik, zien Dunea en Waterbedrijf Groningen niets. "Water is een eerste levensbehoefte dus het moet wel voor iedereen betaalbaar blijven", zegt Spruit. Bovendien blijkt uit eerste onderzoeken dat de prijs fors omhoog moet om enig effect te zien. "Daarin zit niet de oplossing. We moeten ons gaan realiseren dat water ook echt op kan raken."

Meer uit Binnenland

Station Roosendaal weer vrijgegeven na vondst verdacht pakket

ROOSENDAAL (ANP) - Het station in Roosendaal is weer vrijgegeven, nadat maandagavond in een treinstel een verdacht pakket was gevonden. De politie laat weten dat het pakket in beslag is genomen en verder wordt onderzocht.

3 uur geleden
Vermiste Drontenaar mogelijk slachtoffer misdrijf na afspraak bos

DRONTEN (ANP) - Een 36-jarige man uit Dronten die sinds twee jaar vermist wordt, is vermoedelijk slachtoffer geworden van een misdrijf. Dat laat de politie weten, omdat duidelijk is geworden dat Marc Jaskulski op de dag van zijn verdwijning via homodatingapp Grindr een afspraak had met iemand in het Roggebotsebos.

4 uur geleden
Station Roosendaal ontruimd om verdacht pakket, geen treinverkeer

ROOSENDAAL (ANP) - Het station in Roosendaal is ontruimd vanwege een verdacht pakket. De politie doet onderzoek. De NS meldt op zijn website dat er geen treinen rijden langs het station.

4 uur geleden
Weski in laatste woord: ik kan niet meer vertrouwen op de staat

ROTTERDAM (ANP) - "Ik kan niet meer op de staat vertrouwen", zei Inez Weski (71) maandag aan het slot van haar proces. "De advocaat opereert kennelijk al langer buiten de bescherming van de wet."

8 uur geleden
OM eist 17 jaar cel en tbs voor doden van moeder in Landsmeer

AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft een gevangenisstraf van zeventien jaar en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 33-jarige Timothy B. voor de moord op zijn 52-jarige moeder in zijn woning in Landsmeer en het wegmaken van haar onderbenen. De afgezaagde lichaamsdelen zijn nog niet teruggevonden, bleek maandag tijdens de strafzaak in de rechtbank in Amsterdam.

9 uur geleden
Waterschap Limburg claimt primeur met verwijderen medicijnresten

SIMPELVELD (ANP) - Waterschap Limburg heeft een techniek gevonden om een groot deel van de medicijnresten uit afvalwater te halen. Volgens het waterschap kan hierdoor ruim 80 procent van de medicijnstoffen worden verwijderd, waar dat bij een reguliere aanpak zo'n 30 procent zou zijn. De organisatie spreekt zelf van "een wereldwijde primeur".

9 uur geleden
OM eist 60 uur werkstraf voor Raisa Blommestijn om tweets

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft in hoger beroep een werkstraf van 60 uur geëist tegen Raisa Blommestijn, waarvan 30 uur voorwaardelijk. De presentatrice van Ongehoord Nederland (ON!) staat terecht voor groepsbelediging en smaad vanwege berichten op X in 2023.

11 uur geleden