Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Waterbedrijf Vitens: 'sterke prijsstijging' drinkwater in 2025

Waterbedrijf Vitens: 'sterke prijsstijging' drinkwater in 2025

ZWOLLE (ANP) - De drinkwaterrekening van consumenten gaat volgend jaar met bijna 11 procent omhoog. Een tweepersoonshuishouden gaat ongeveer 23 euro op jaarbasis meer betalen. Voor een gemiddeld gezin van vier personen is dit ruim 43 euro, meldt drinkwaterbedrijf Vitens. Dit is nodig omdat er "flinke investeringen" gedaan moeten worden in de drinkwatervoorziening.

Vitens is met ongeveer 6 miljoen klanten het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland. Het gaat om zowel particulieren als bedrijven in Overijssel, Gelderland, Utrecht, Friesland en Flevoland en enkele gemeenten in Drenthe en Noord-Holland.

De werkzaamheden betreffen het vervangen en aanleggen van nieuwe leidingen, het zoeken naar nieuwe locaties om grondwater op te pompen en het bouwen van nieuwe productielocaties waar grond- en oppervlaktewater gezuiverd wordt tot schoon drinkwater. "Daarnaast heeft het bedrijf, net als andere, te maken met inflatie en hogere kosten voor bijvoorbeeld bouw- en vervangingsprojecten", aldus Vitens.

Grote uitdagingen

De kale prijs van een kuub drinkwater (1000 liter) gaat omhoog van 1,04 euro dit jaar naar 1,25 euro volgend jaar. Dat betekent een stijging van 21 procent. Daarmee komt het gemiddelde jaarverbruik (100 kuub) voor een tweepersoonshuishouden op 227,46 euro, inclusief btw en de Belasting op Leidingwater (BoL), een milieubelasting van de rijksoverheid. "Omdat het vastrecht minder hard stijgt dan de prijs per kuub, is de gemiddelde prijsstijging zo'n 14 procent", stelt de onderneming.

"Naar verwachting blijft de vraag naar drinkwater toenemen, als gevolg van klimaatverandering en bevolkings- en economische groei. Dat maakt dat drinkwaterbedrijven voor grote uitdagingen staan. Niet alleen als het gaat om voldoende beschikbare vergunningsruimte om water te winnen, maar ook om de financierbaarheid en de technische maak- en haalbaarheid om voldoende drinkwater te kunnen blijven leveren", verklaart het bedrijf.

Vitens gaat naast de generieke tariefsverhoging bij de grootste zakelijke klanten die het meeste drinkwater gebruiken in hun productieprocessen ook een hoger tarief rekenen. Dit zijn ongeveer vijftig bedrijven in het verzorgingsgebied van het waterbedrijf.

Meer uit Financieel

ACM: grootverbruikers betalen in 2027 iets meer voor gastransport

DEN HAAG (ANP) - Grootverbruikers van gas, zoals regionale netbeheerders, elektriciteitscentrales en grote industriƫle afnemers, betalen volgend jaar iets hogere tarieven voor het landelijke gastransport. Dat meldt de Autoriteit Consument & Markt (ACM), die de maximale tarieven van Gasunie Transport Services (GTS) heeft vastgesteld.

53 minuten geleden
Snelle rouwpost wordt extra duur door prijsverhoging PostNL

DEN HAAG (ANP) - PostNL gaat extra geld vragen voor rouwpost die nabestaanden met spoed willen versturen. Vanaf 12 juli kost dat per brief 3,25 euro, bevestigt de post- en pakketbezorger. Wie dat extra geld niet wil of kan betalen, moet rouwkaarten via de normale post versturen waar PostNL door een versoepeling van de regels langer over mag doen.

58 minuten geleden
Brussel vreest staatssteun bij Chinese overname MediaMarkt-moeder

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie doet diepgaand onderzoek naar de overname van de Duitse elektronicaverkoper Ceconomy door het Chinese webshopbedrijf JD.com. De toezichthouder is bang dat het internetbedrijf dankzij Chinese staatssteun een oneerlijk voordeel had bij de biedingen op het moederbedrijf van winkelketens MediaMarkt en Saturn. Ook wil Brussel nagaan of mogelijke subsidies vanuit China het fusiebedrijf een oneerlijk concurrentievoordeel kunnen geven.

2 uur geleden
Brussel vreest staatssteun bij Chinese overname MediaMarkt-moeder

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie doet diepgaand onderzoek naar de overname van de Duitse elektronicaverkoper Ceconomy door het Chinese webshopbedrijf JD.com. De toezichthouder is bang dat het internetbedrijf dankzij Chinese staatssteun een oneerlijk voordeel had bij de biedingen op het moederbedrijf van winkelketens MediaMarkt en Saturn. Ook wil Brussel nagaan of mogelijke subsidies vanuit China het fusiebedrijf een oneerlijk concurrentievoordeel kunnen geven.

2 uur geleden
Bandenfabrikant Michelin schrapt tot 1500 banen in Frankrijk

CLERMONT-FERRAND (ANP) - De Franse bandenfabrikant Michelin is van plan de komende drie jaar tot 1500 banen te schrappen in Frankrijk. Daarmee wil het bedrijf de kosten verminderen en de organisatie vereenvoudigen.

2 uur geleden
EU legt Temu boete van 200 miljoen op om illegale producten

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie legt de Chinese webwinkel Temu een boete van 200 miljoen euro op. Brussel doet dat omdat het bedrijf nalaat de verkoop van illegale producten van het platform te weren. Daarmee overtreedt de webwinkel de digitale wetgeving van de EU, concludeert de Commissie.

3 uur geleden
China komt met tegenreactie als EU handelsbeperkingen uitbreidt

BEIJING (ANP/RTR/DPA) - China waarschuwt dat het tegenmaatregelen zal nemen als de Europese Unie besluit de handelsbeperkingen met China verder uit te breiden. Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken beschuldigt het Europese landenblok ook van het "selectief gebruiken" van gegevens om de beweringen over onevenwichtige handelsbetrekkingen tussen China en de EU te rechtvaardigen.

4 uur geleden