Waterbedrijf Vitens: 'sterke prijsstijging' drinkwater in 2025
ZWOLLE (ANP) - De drinkwaterrekening van consumenten gaat volgend jaar met bijna 11 procent omhoog. Een tweepersoonshuishouden gaat ongeveer 23 euro op jaarbasis meer betalen. Voor een gemiddeld gezin van vier personen is dit ruim 43 euro, meldt drinkwaterbedrijf Vitens. Dit is nodig omdat er "flinke investeringen" gedaan moeten worden in de drinkwatervoorziening.
Vitens is met ongeveer 6 miljoen klanten het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland. Het gaat om zowel particulieren als bedrijven in Overijssel, Gelderland, Utrecht, Friesland en Flevoland en enkele gemeenten in Drenthe en Noord-Holland.
De werkzaamheden betreffen het vervangen en aanleggen van nieuwe leidingen, het zoeken naar nieuwe locaties om grondwater op te pompen en het bouwen van nieuwe productielocaties waar grond- en oppervlaktewater gezuiverd wordt tot schoon drinkwater. "Daarnaast heeft het bedrijf, net als andere, te maken met inflatie en hogere kosten voor bijvoorbeeld bouw- en vervangingsprojecten", aldus Vitens.
Grote uitdagingen
De kale prijs van een kuub drinkwater (1000 liter) gaat omhoog van 1,04 euro dit jaar naar 1,25 euro volgend jaar. Dat betekent een stijging van 21 procent. Daarmee komt het gemiddelde jaarverbruik (100 kuub) voor een tweepersoonshuishouden op 227,46 euro, inclusief btw en de Belasting op Leidingwater (BoL), een milieubelasting van de rijksoverheid. "Omdat het vastrecht minder hard stijgt dan de prijs per kuub, is de gemiddelde prijsstijging zo'n 14 procent", stelt de onderneming.
"Naar verwachting blijft de vraag naar drinkwater toenemen, als gevolg van klimaatverandering en bevolkings- en economische groei. Dat maakt dat drinkwaterbedrijven voor grote uitdagingen staan. Niet alleen als het gaat om voldoende beschikbare vergunningsruimte om water te winnen, maar ook om de financierbaarheid en de technische maak- en haalbaarheid om voldoende drinkwater te kunnen blijven leveren", verklaart het bedrijf.
Vitens gaat naast de generieke tariefsverhoging bij de grootste zakelijke klanten die het meeste drinkwater gebruiken in hun productieprocessen ook een hoger tarief rekenen. Dit zijn ongeveer vijftig bedrijven in het verzorgingsgebied van het waterbedrijf.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Franse president Emmanuel Macron gaat de Europese Unie vragen om het krachtige "antidwanginstrument" in te zetten als de Verenigde Staten tarieven opleggen vanwege het conflict over Groenland. Dat heeft zijn team zondag gemeld.
2 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft de extra importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump wil opleggen aan een aantal Europese landen "een fout" genoemd. Ze voegde eraan toe dat ze Trump over haar mening had verteld.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Een grote Duitse brancheorganisatie voor machine- en fabrieksbouw heeft de Europese Commissie opgeroepen maatregelen te nemen tegen het plan van Donald Trump. De Amerikaanse president wil extra importheffingen opleggen aan een aantal Europese landen vanwege het conflict over Groenland.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Democraten in de Amerikaanse Senaat willen met een wetsvoorstel voorkomen dat de door president Donald Trump aangekondigde importheffingen voor acht Europese landen worden ingevoerd. Dat zegt de Democratische fractievoorzitter in de Senaat Chuck Schumer.
10 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de Nederlandse technologische industrie FME is verontrust over de nieuwe heffingen die de Verenigde Staten Nederland en zeven andere Europese landen wil opleggen. Dat zegt voorzitter Theo Henrar in reactie op de aankondiging van president Donald Trump.
16 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten spelen met de aangekondigde heffingen voor Europese landen vooral China en Rusland in de kaart, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Volgens haar dreigen zowel de VS als Europa hierdoor armer te worden en hebben alleen hun tegenstanders daar baat bij.
16 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ambassadeurs van alle lidstaten van de Europese Unie komen zondag samen om te praten over de nieuwe Amerikaanse heffingen, meldt voorzitter Cyprus. Een aantal getroffen landen zei eerder al dat ze met een gezamenlijke Europese reactie wilden komen op de tarieven.
17 uur geleden