Waterbedrijf Vitens: 'sterke prijsstijging' drinkwater in 2025
ZWOLLE (ANP) - De drinkwaterrekening van consumenten gaat volgend jaar met bijna 11 procent omhoog. Een tweepersoonshuishouden gaat ongeveer 23 euro op jaarbasis meer betalen. Voor een gemiddeld gezin van vier personen is dit ruim 43 euro, meldt drinkwaterbedrijf Vitens. Dit is nodig omdat er "flinke investeringen" gedaan moeten worden in de drinkwatervoorziening.
Vitens is met ongeveer 6 miljoen klanten het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland. Het gaat om zowel particulieren als bedrijven in Overijssel, Gelderland, Utrecht, Friesland en Flevoland en enkele gemeenten in Drenthe en Noord-Holland.
De werkzaamheden betreffen het vervangen en aanleggen van nieuwe leidingen, het zoeken naar nieuwe locaties om grondwater op te pompen en het bouwen van nieuwe productielocaties waar grond- en oppervlaktewater gezuiverd wordt tot schoon drinkwater. "Daarnaast heeft het bedrijf, net als andere, te maken met inflatie en hogere kosten voor bijvoorbeeld bouw- en vervangingsprojecten", aldus Vitens.
Grote uitdagingen
De kale prijs van een kuub drinkwater (1000 liter) gaat omhoog van 1,04 euro dit jaar naar 1,25 euro volgend jaar. Dat betekent een stijging van 21 procent. Daarmee komt het gemiddelde jaarverbruik (100 kuub) voor een tweepersoonshuishouden op 227,46 euro, inclusief btw en de Belasting op Leidingwater (BoL), een milieubelasting van de rijksoverheid. "Omdat het vastrecht minder hard stijgt dan de prijs per kuub, is de gemiddelde prijsstijging zo'n 14 procent", stelt de onderneming.
"Naar verwachting blijft de vraag naar drinkwater toenemen, als gevolg van klimaatverandering en bevolkings- en economische groei. Dat maakt dat drinkwaterbedrijven voor grote uitdagingen staan. Niet alleen als het gaat om voldoende beschikbare vergunningsruimte om water te winnen, maar ook om de financierbaarheid en de technische maak- en haalbaarheid om voldoende drinkwater te kunnen blijven leveren", verklaart het bedrijf.
Vitens gaat naast de generieke tariefsverhoging bij de grootste zakelijke klanten die het meeste drinkwater gebruiken in hun productieprocessen ook een hoger tarief rekenen. Dit zijn ongeveer vijftig bedrijven in het verzorgingsgebied van het waterbedrijf.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Iran toestaan om tol te heffen voor een doorvaart door de Straat van Hormuz schept een gevaarlijk precedent. Dat zei topman van de internationale scheepvaartorganisatie IMO Arsenio Dominguez in een interview met Bloomberg TV. Teheran wil een tol van een dollar per vat olie heffen voor schepen die door de zeestraat varen.
43 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie mag AI-bedrijf Anthropic voorlopig blijven aanmerken als risico. Tot dat voorlopige oordeel komt een Amerikaans hof van beroep in Washington. Anthropic stelt in twee rechtszaken dat het Pentagon het bedrijf op de zwarte lijst heeft gezet als vergelding voor een meningsverschil over beperkingen aan de inzet van zijn kunstmatige intelligentie.
45 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De export van ruwe olie uit de Verenigde Staten stijgt deze maand naar een recordhoogte. Dat schrijft de Financial Times op basis van data- en analyseplatform Kpler. Landen in Azië moeten op zoek naar een alternatief door de oorlog in het Midden-Oosten.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft landen binnen de Europese Unie al 22 miljard euro gekost. Dat becijfert het Jacques Delors Institute, een denktank in Parijs.
2 uur geledenJERUSALEM (ANP) - Israël heeft de productie van het gasveld Karish hervat, meldt de energieminister van het land volgens The Times of Israel. Daarmee zijn de drie grote gasvelden voor de Israëlische kust weer in gebruik.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag licht lager geopend. Een dag eerder sprong de hoofdgraadmeter op het Damrak nog meer dan 3 procent omhoog door de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran en de sterke daling van de olieprijzen. Die gingen weer omhoog omdat Iran de Straat van Hormuz nog steeds afsluit voor de scheepvaart.
3 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De grote Japanse rederij Mitsui O.S.K. Lines (MOL) wacht nog even voordat ze weer schepen door de Straat van Hormuz laat varen. De rederij wil de details eerst grondig bestuderen, zei de topman in een interview met Bloomberg Television. De belangrijke zeestraat leek na zes weken weer open te gaan als onderdeel van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten, maar daar is nu toch onzekerheid over.
3 uur geleden