Water in Belgische Voeren iets gezakt, bewoners kunnen naar huis
VOEREN (ANP/BELGA) - In de Belgische gemeente Voeren, niet ver van Maastricht, is het waterpeil na de overstromingen in de nacht van vrijdag op zaterdag weer iets gezakt. Inwoners die werden geëvacueerd konden zaterdagochtend weer terug naar hun woning. "Het waterpeil van de Berwijn en de Voer is gezakt. In de meeste straten is het water grotendeels weggetrokken", zei de gemeente op Facebook. Wel moeten mensen nog voorzichtig blijven.
Sommige mensen werden tijdelijk opgevangen in een cultureel centrum, over de grens in het Nederlands-Limburgse Eijsden. Deze opvanglocatie werd in de ochtend weer gesloten.
De problemen door wateroverlast ontstonden vrijdag aan het begin van de avond, toen flinke regenbuien over het gebied trokken. De burgemeester van Voeren noemde de watersnood "erger dan in 2021", toen ook Nederlands Limburg getroffen werd. "We hebben te maken met de ergste overstromingen in de geschiedenis van Voeren", meldde het Voerense gemeentebestuur in de nacht van vrijdag op zaterdag.
Bezoek minister
De Vlaamse minister van Omgeving Zuhal Demir bezocht het getroffen gebied zaterdag aan het begin van de middag. Zij sprak van een "ongeziene en dramatische gebeurtenis". Ze verwacht dat de Vlaamse regering de overstromingen als ramp gaat erkennen.
Ook de naastgelegen plaats Moelingen is getroffen door ernstige wateroverlast. In het centrum is nog altijd geen stroom. "We vragen nog steeds om Moelingen te vermijden", zei de gemeente zaterdagochtend. "Enkel familie en vrienden van getroffen inwoners worden toegelaten."
Andere gemeenten
Ook in de gemeenten Dalhem en Trooz is de situatie "zeer moeilijk", aldus de gouverneur Hervé Jamar van de provincie Luik. In de provincie werd vrijdagavond het rampenplan afgekondigd. Inmiddels is het rampenplan niet meer van kracht. Volgens Jamar daalt het water bijna overal in de provincie. Aan het einde van de middag wordt nieuwe regen verwacht, maar die zorgt waarschijnlijk niet voor grote problemen.
In Nederland zijn geen problemen gemeld. Wel zijn zaterdagochtend meerdere campings in Zuid-Limburg ontruimd om de dreigende wateroverlast.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische leger zegt voorlopig niet te stoppen met "de reeks liquidaties" van Iraanse bewindslieden. Israël doodde sinds het begin van de oorlog al meerdere kopstukken, met inlichtingenminister Esmail Khatib als laatste slachtoffer.
17 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - België gaat veel meer mensen een enkelband geven om de druk op de gevangenissen te verlichten. De gevangenissen in het land zitten overvol en de regering was al langere tijd op zoek naar een oplossing. Er zijn nu afspraken gemaakt, meldt het kantoor van justitieminister Annelies Verlinden.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne komt op de top van EU-regeringsleiders donderdag niet rond, verwachten EU-diplomaten. De Hongaarse premier Viktor Orbán zal vrijwel zeker zijn veto niet intrekken. De EU-leiders zullen Orbán in stevige bewoordingen laten weten dat het onacceptabel is dat hij zich niet houdt aan het besluit van alle 27 EU-regeringsleiders van december om die lening te verstrekken.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Het aantal doden in Libanon als gevolg van Israëlische aanvallen sinds 2 maart is opgelopen tot 968. Dat meldt het ministerie van Volksgezondheid van dat land. Onder de doden zijn 77 vrouwen, 116 kinderen en 40 hulpverleners. Meer dan 2400 mensen zijn gewond geraakt, aldus het ministerie.
3 uur geledenOSLO (ANP) - Een aantal vermeende slachtoffers eist een schadevergoeding van meer dan 1,9 miljoen Noorse kronen (ruim 170.000 euro) van Marius Borg Høiby, melden Noorse media. Woensdag kwamen hun advocaten aan het woord, nadat het Openbaar Ministerie eerder op de dag al een straf van zeven jaar en zeven maanden had geëist tegen de zoon van kroonprinses Mette-Marit.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Het Iraanse regime is nog "intact" en zal, als het niet wordt uitgeschakeld, zijn militaire vermogens ook weer willen opbouwen. Dat heeft het hoofd van de Amerikaanse inlichtingendiensten, Tulsi Gabbard, gezegd. De Iraanse regering zou wel verzwakt zijn. Volgens Gabbard lijkt Iran niet bezig te zijn om weer uranium te verrijken, zoals president Donald Trump stelde.
4 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft de dood van inlichtingenminister Esmail Khatib bevestigd. Israël claimde hem eerder al te hebben gedood bij een luchtaanval.
5 uur geleden