Water in Belgische Voeren iets gezakt, bewoners kunnen naar huis
VOEREN (ANP/BELGA) - In de Belgische gemeente Voeren, niet ver van Maastricht, is het waterpeil na de overstromingen in de nacht van vrijdag op zaterdag weer iets gezakt. Inwoners die werden geëvacueerd konden zaterdagochtend weer terug naar hun woning. "Het waterpeil van de Berwijn en de Voer is gezakt. In de meeste straten is het water grotendeels weggetrokken", zei de gemeente op Facebook. Wel moeten mensen nog voorzichtig blijven.
Sommige mensen werden tijdelijk opgevangen in een cultureel centrum, over de grens in het Nederlands-Limburgse Eijsden. Deze opvanglocatie werd in de ochtend weer gesloten.
De problemen door wateroverlast ontstonden vrijdag aan het begin van de avond, toen flinke regenbuien over het gebied trokken. De burgemeester van Voeren noemde de watersnood "erger dan in 2021", toen ook Nederlands Limburg getroffen werd. "We hebben te maken met de ergste overstromingen in de geschiedenis van Voeren", meldde het Voerense gemeentebestuur in de nacht van vrijdag op zaterdag.
Bezoek minister
De Vlaamse minister van Omgeving Zuhal Demir bezocht het getroffen gebied zaterdag aan het begin van de middag. Zij sprak van een "ongeziene en dramatische gebeurtenis". Ze verwacht dat de Vlaamse regering de overstromingen als ramp gaat erkennen.
Ook de naastgelegen plaats Moelingen is getroffen door ernstige wateroverlast. In het centrum is nog altijd geen stroom. "We vragen nog steeds om Moelingen te vermijden", zei de gemeente zaterdagochtend. "Enkel familie en vrienden van getroffen inwoners worden toegelaten."
Andere gemeenten
Ook in de gemeenten Dalhem en Trooz is de situatie "zeer moeilijk", aldus de gouverneur Hervé Jamar van de provincie Luik. In de provincie werd vrijdagavond het rampenplan afgekondigd. Inmiddels is het rampenplan niet meer van kracht. Volgens Jamar daalt het water bijna overal in de provincie. Aan het einde van de middag wordt nieuwe regen verwacht, maar die zorgt waarschijnlijk niet voor grote problemen.
In Nederland zijn geen problemen gemeld. Wel zijn zaterdagochtend meerdere campings in Zuid-Limburg ontruimd om de dreigende wateroverlast.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/RTR) - Duitsland looft 1 miljoen euro uit voor de gouden tip rond de brandstichting die begin januari leidde tot grootschalige en langdurige stroomuitval in Berlijn. Dat meldt minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt. De kabelsabotage werd opgeëist door de links-extremistische Vulkangruppe. Tot nu toe is nog niet vastgesteld wie achter de aanslag zit.
43 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Er is sprake van een alarmerende toename van antisemitisme, die gepaard gaat met een sterke stijging van racisme, intolerantie en haat, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. "Daarom is de Holocaustherdenking dit jaar extra urgent", meldt ze dinsdag in een verklaring.
1 uur geledenTOKYO (ANP/AFP) - Noord-Korea heeft in ieder geval één raket afgevuurd richting Japan. Dat meldt onder meer de Zuid-Koreaanse krijgsmacht, die spreekt van een ongeïdentificeerd projectiel. Dat zou zo'n 350 kilometer hebben gevlogen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De omstreden Amerikaanse immigratiedienst ICE gaat helpen bij de beveiliging van de Winterspelen, meldt de dienst aan persbureau AFP. ICE gaat een beveiligingsdienst van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ondersteunen, onder Italiaans gezag. De Italiaanse autoriteiten ontkenden aanvankelijk dat de dienst een rol zou spelen, maar zeiden later dat de dienst alleen helpt bij de beveiliging van de Amerikaanse delegatie.
1 uur geledenNEW DELHI (ANP) - De EU en India hebben dinsdag een handtekening gezet onder een zogenoemd veiligheids- en defensiepartnerschap. Daarmee wordt toegezegd dat India en de EU meer zullen gaan samenwerken op het gebied van defensie, maritieme veiligheid, cyberaanvallen en terrorismebestrijding.
2 uur geledenBANDUNG (ANP/RTR) - Bij de recente aardverschuivingen op West-Java zijn 23 militairen om het leven gekomen. De mariniers waren zaterdag bezig met oefeningen toen ze door het weer werden overvallen. Dinsdag is bevestigd dat zij het niet hebben overleefd.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De winterstorm die over de Verenigde Staten trekt, heeft al aan zeker 23 mensen het leven gekost, meldt persbureau AFP op basis van een eigen inventarisatie. De dodelijke slachtoffers vielen door onderkoeling en ongelukken met onder meer sneeuwruimers en sleeën. In New York werden zeker acht mensen dood aangetroffen op straat tijdens het winterse noodweer. Er wordt nog onderzocht of al deze sterfgevallen direct aan de storm kunnen worden toegeschreven.
5 uur geleden