Water in Belgische Voeren iets gezakt, bewoners kunnen naar huis
VOEREN (ANP/BELGA) - In de Belgische gemeente Voeren, niet ver van Maastricht, is het waterpeil na de overstromingen in de nacht van vrijdag op zaterdag weer iets gezakt. Inwoners die werden geëvacueerd konden zaterdagochtend weer terug naar hun woning. "Het waterpeil van de Berwijn en de Voer is gezakt. In de meeste straten is het water grotendeels weggetrokken", zei de gemeente op Facebook. Wel moeten mensen nog voorzichtig blijven.
Sommige mensen werden tijdelijk opgevangen in een cultureel centrum, over de grens in het Nederlands-Limburgse Eijsden. Deze opvanglocatie werd in de ochtend weer gesloten.
De problemen door wateroverlast ontstonden vrijdag aan het begin van de avond, toen flinke regenbuien over het gebied trokken. De burgemeester van Voeren noemde de watersnood "erger dan in 2021", toen ook Nederlands Limburg getroffen werd. "We hebben te maken met de ergste overstromingen in de geschiedenis van Voeren", meldde het Voerense gemeentebestuur in de nacht van vrijdag op zaterdag.
Bezoek minister
De Vlaamse minister van Omgeving Zuhal Demir bezocht het getroffen gebied zaterdag aan het begin van de middag. Zij sprak van een "ongeziene en dramatische gebeurtenis". Ze verwacht dat de Vlaamse regering de overstromingen als ramp gaat erkennen.
Ook de naastgelegen plaats Moelingen is getroffen door ernstige wateroverlast. In het centrum is nog altijd geen stroom. "We vragen nog steeds om Moelingen te vermijden", zei de gemeente zaterdagochtend. "Enkel familie en vrienden van getroffen inwoners worden toegelaten."
Andere gemeenten
Ook in de gemeenten Dalhem en Trooz is de situatie "zeer moeilijk", aldus de gouverneur Hervé Jamar van de provincie Luik. In de provincie werd vrijdagavond het rampenplan afgekondigd. Inmiddels is het rampenplan niet meer van kracht. Volgens Jamar daalt het water bijna overal in de provincie. Aan het einde van de middag wordt nieuwe regen verwacht, maar die zorgt waarschijnlijk niet voor grote problemen.
In Nederland zijn geen problemen gemeld. Wel zijn zaterdagochtend meerdere campings in Zuid-Limburg ontruimd om de dreigende wateroverlast.
Meer uit Buitenland
NEUSS (ANP/DPA) - Volgens Duitse autoriteiten is een omstreden veiling van holocaustobjecten geannuleerd. De kavels zijn inmiddels verwijderd van de website van het veilinghuis in het West-Duitse Neuss.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De kans groeit dat het Amerikaanse parlement een vrijgave van de zogenoemde Epstein-documenten gaat afdwingen. De dossiers gaan over een spraakmakend misbruikschandaal waarin de Republikeinse president Donald Trump mogelijk een rol speelt. Volgens een Republikeinse parlementariër zullen mogelijk honderd of meer partijgenoten meestemmen met de oppositionele Democraten.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse vliegdekschip USS Gerald R. Ford is met een begeleidende vloot aangekomen in de Caribische Zee, meldt het Amerikaanse ministerie van Defensie. De vloot is de Caribische wateren binnengevaren via de Anegada-passage, een waterweg ten oosten van de Britse Maagdeneilanden.
7 uur geledenCAÏRO (ANP/DPA) - Twee weken na de feestelijke opening van het Groot Egyptische Museum (GEM) in Caïro is besloten de bezoekersstromen te beheersen. Toegangskaarten kunnen alleen nog voor een tijdvak worden geboekt. Vanaf begin december is de ticketverkoop tot nader order alleen nog online mogelijk, meldt het museum.
7 uur geledenQUITO (ANP/AFP) - De president van Ecuador, Daniel Noboa, zegt op X de leider van 's lands grootste drugskartel te hebben gearresteerd. Het gaat om 'Pipo' Chavarría, die aan het hoofd staat van Los Lobos, aldus Noboa in zijn bericht. Volgens de president veinsde Pipo dat hij dood was en zat hij met een valse identiteit ondergedoken in Europa, vanwaaruit hij het drugskartel runde en opdracht gaf tot moord. Noboa voegt eraan toe dat "Ecuador vandaag wint".
9 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA) - Markus Söder, de premier van de Duitse deelstaat Beieren, heeft AfD'ers uitgemaakt voor "hofnarren van Poetin". Tijdens een bijeenkomst voor jonge Duitse conservatieven noemde Söder politici van de radicaalrechtse partij "slijmers, narren aan Poetins hof en dienaars van het Kremlin". De premier vervolgde zijn kritiek door te zeggen dat de AfD deels uit "vreemde mensen" bestaat, van wie sommigen vervolgd worden voor uiteenlopende zaken, zoals extremisme. "We hebben een totaal ander idee van vrijheid."
10 uur geledenMANILLA (ANP/DPA) - Honderdduizenden mensen hebben deelgenomen aan een protestbijeenkomst in de Filipijnse hoofdstad Manilla om een corruptieschandaal aan de kaak te stellen waarbij bondgenoten van president Ferdinand Marcos zijn betrokken. Volgens de politie waren er naar schatting 550.000 mensen aanwezig. Het was de grootste protestactie tot nu toe tegen het corruptieschandaal dat eerder dit jaar aan het licht kwam.
11 uur geleden