Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Water aan de lippen bij steeds meer jeugdzorgorganisaties

Water aan de lippen bij steeds meer jeugdzorgorganisaties

WAARDENBURG (ANP) - Steeds meer organisaties in de jeugdzorg staat het water aan de lippen. Dat meldt Intrakoop, een grote inkoopcoöperatie van de zorg, na onderzoek samen met Verstegen accountants en adviseurs.

De twee partijen analyseerden 262 jaarverslagen van jeugdzorgorganisaties over 2019. De onderzochte organisaties hebben jeugdhulp als hoofdactiviteit en vertegenwoordigen 85 procent van de totale omzet van de jeugdzorg.

Volgens Intrakoop draaide vorig jaar bijna een op de drie van hen verlies; tachtig instellingen in 2019, tegenover 60 in 2018 en 47 in 2017. Organisaties die nog wel winst boekten zagen het rendement meer dan halveren. In 2018 bedroeg het sectorbrede resultaat nog 27 miljoen euro, in 2019 is dat volgens Intrakoop teruggelopen naar 12,7 miljoen euro. Op een gezamenlijke omzet van zo’n 2,8 miljard euro daalde het rendement daarmee van gemiddeld 1 naar 0,5 procent.

Te weinig reserves

Intrakoop noemt het opvallend dat vooral grotere organisaties het moeilijk hebben. Het gemiddelde resultaat van organisaties met een omzet van meer dan 25 miljoen euro is zelfs negatief. "Vaak gaat het dan om organisaties die belangrijk zijn voor de sector vanwege hun opleidingsfunctie, preventie-activiteiten en kennis van meervoudige complexe casuïstiek."

Bijna de helft van de organisaties had te weinig reserves om grote financiële tegenvallers op te vangen. Het aantal organisaties met onvoldoende reserves steeg in 2019 met 8 procent van 119 naar 128. Dit betreft overigens vooral de kleinere organisaties: 90 van de 128 organisaties met een weerstandsvermogen onder de 15 procent vallen in de omzetklasse 0-10 miljoen euro. "De grotere organisaties hebben gemiddeld genomen een wat robuustere vermogenspositie", aldus Intrakoop.

Meer cliënten

Wel was er sprake van een omzetstijging van 7 procent in 2019. Ook was er een forse toename van het aantal cliënten, met een plus van 16.000 (wat neerkomt op een groei van 4,7 procent).

De bedrijfslasten stegen met 7,4 procent echter sterker dan de omzet, vooral door stijgende personeelskosten (met een plus van 7 procent). Dat kwam naast de instroom van 1100 fte (tot een totaal van 28.000) door aanhoudende krapte op de arbeidsmarkt en een toenemend ziekteverzuim (5,9 procent in 2019). Het aantal moeilijk vervulbare vacatures steeg in de jeugdzorg met 36,5 procent. Daardoor namen ook de kosten voor personeel dat niet in loondienst is toe. Door de flinke stijging van het aantal behandelde cliënten, namen ook de kosten voor voeding en verblijf en de kosten voor therapie en geneesmiddelen toe, met respectievelijk 18,7 en 12,3 procent.

Meer uit Binnenland

FNV spreekt Qbuzz aan op rol veiligheid chauffeurs Emmen-Ter Apel

GRONINGEN (ANP) - FNV heeft nogmaals bij Qbuzz aangedrongen om op te komen voor de veiligheid van chauffeurs die op de openbare buslijnen rond Emmen en Ter Apel rijden. Volgens de vakbond doet de werkgever te weinig om overlast en onveilige situaties te voorkomen, ondanks een convenant dat in 2022 is getekend.

4 minuten geleden
Verdachte blijft in cel voor schoppen tegen hoofd Haarlemmer

HAARLEM (ANP) - De 23-jarige Fouad B. uit Heemskerk blijft in de cel voor het schoppen en slaan tegen het hoofd en het lichaam van een minderjarige Haarlemmer (17). Beelden daarvan werden in september online gedeeld door een groep jongeren uit Beverwijk en Heemskerk, waarop een vergeldingsactie volgde van een groep Haarlemmers en vijf middelbare scholen in de regio de deuren een dag sloten.

6 minuten geleden
Dit jaar bijna kwart miljoen kerstkaarten naar eenzame ouderen

AMERSFOORT (ANP) - Het Nationaal Ouderenfonds heeft voor de elfde editie van De Grote Kerstkaartenactie bijna een kwart miljoen kerstkaarten voor ouderen verwerkt. Een kerstkaart ontvangen kan volgens de organisatie een "lichtpuntje voor kerst" zijn voor ouderen die zich eenzaam voelen.

11 minuten geleden
Dertig mensen kregen slachtofferhulp na aanrijding Nunspeet

NUNSPEET (ANP) - Slachtofferhulp Nederland heeft maandag ongeveer dertig mensen ondersteund in groepsopvang Het Venster in Nunspeet, onder wie vijf of zes kinderen. Op de Elburgerweg reed in de avond een 56-jarige bestuurster uit die plaats in op een groep mensen. Een woordvoerder zegt dat onder de ooggetuigen die het ongeval van heel dichtbij hebben gezien, ook een aantal kinderen zijn.

1 uur geleden
Bestuurster auto Nunspeet naar ziekenhuis

NUNSPEET (ANP) - De 56-jarige bestuurster van de auto die maandagavond inreed op een groep mensen in Nunspeet ligt in het ziekenhuis, meldt een politiewoordvoerster. Hoe zij eraan toe is, weet ze niet, maar "de medische zorg heeft voorrang op het verloop van het onderzoek", laat ze weten.

1 uur geleden
Dode persoon Zaltbommel is een vrouw, man aangehouden

ZALTBOMMEL (ANP) - De overleden persoon die in de nacht van maandag op dinsdag in een woning in Zaltbommel is gevonden, is een vrouw. Degene die werd aangehouden is een man, meldt de politie dinsdagochtend.

2 uur geleden
Hsl in 2028 tijd dicht voor herstel viaducten

UTRECHT (ANP) - De hogesnelheidslijn (hsl) tussen Schiphol en Leiderdorp ligt in 2028 er geruime tijd uit om renovatiewerkzaamheden. Een woordvoerder van ProRail bevestigt berichtgeving daarover van De Telegraaf.

2 uur geleden