Washington wil bij VN praten over Franse onvrede veiligheidspact
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering hoopt de Franse onvrede over het schrappen van een miljardencontract met Australië voor de aanschaf van onderzeeërs volgende week te kunnen bespreken tijdens de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Dat meldt een woordvoerder op Twitter.
"We hebben nauw contact gehad met onze Franse bondgenoten", schrijft woordvoerder Ned Price van het ministerie van Buitenlandse Zaken. "We begrijpen hun positie." De zegsman spreekt de hoop uit dat de gesprekken over de 'onderzeeër-kwestie' op hoog niveau door kunnen gaan, waaronder dus bij de VN volgende week in New York.
Het opzeggen van de deal is een gevolg van het veiligheidspact AUKUS, dat Australië, de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk onlangs sloten. Dat pact wordt door analisten gezien als inspanning om de groeiende invloed van China het hoofd te bieden.
Bovenaan de prioriteitenlijst staat het regelen van een vloot van onderzeeërs met nucleaire aandrijving voor Australië. Daarvoor krijgt de regering toegang tot Amerikaanse technologie. Dat besluit kost de Franse defensiesector ruim 30 miljard euro. Parijs heeft woedend gereageerd. President Emmanuel Macron riep vrijdag zijn ambassadeurs in Australië en de Verenigde Staten terug voor overleg over de kwestie.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas verwacht niet dat er maandag een akkoord komt over het twintigste EU-sanctiepakket tegen Rusland. Hongarije blokkeert dat. Kallas gaat er niet van uit dat Hongarije maandag zijn standpunt wijzigt, zei de politica voor het begin van de vergadering van EU-ministers van Buitenlandse Zaken.
37 minuten geledenKYIV (ANP/AFP) - Bij Russische aanvallen op Oekraïne zijn zeker drie mensen om het leven gekomen, melden lokale autoriteiten. In de regio Odesa kwamen twee mensen om bij een droneaanval, aldus gouverneur Oleh Kiper. Drie mensen raakten daar gewond. In het zuiden, bij Zaporizja, kwam een man in de dertig om bij eveneens een droneaanval. In het oostelijke Charkiv kwam een raket neer in een woonwijk. Slachtoffers en schade van die aanval werden niet direct gemeld.
1 uur geledenSEOUL (ANP) - Zuid-Korea heeft protest aangetekend bij Rusland om een spandoek dat de Russische ambassade in Seoul heeft opgehangen. Daarop staat: "De overwinning zal voor ons zijn". Het doek is vermoedelijk opgehangen om erbij stil te staan dat de oorlog tussen Rusland en Oekraïne dinsdag vier jaar geleden begon.
4 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben zondag opnieuw mensen vrijgelaten uit de gevangenis in het kader van de amnestiewet die donderdag werd ingevoerd. Volgens mensenrechtenorganisatie Foro Penal gaat het om 23 personen.
5 uur geledenGUADALAJARA (ANP) - In meerdere staten in Mexico blijven scholen maandag gesloten. Na de dood van kartelleider Nemesio Oseguera Cervantes, beter bekend als El Mencho, hebben bendes in zes staten wegen geblokkeerd door auto's en vrachtwagens in brand te steken.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse taskforce die inlichtingen verzamelt rond drugskartels heeft een rol gespeeld bij de opsporing van El Mencho. Dat meldt een anonieme legerbron aan persbureau Reuters. El Mencho, de leider van het Mexicaanse Jalisco-kartel, werd zondag bij de inval gedood.
8 uur geledenPYONGYANG (ANP) - De regerende Arbeiderspartij van Noord-Korea heeft leider Kim Jong-un zondag op het partijcongres herkozen tot secretaris-generaal van de partij. Dat meldt staatspersbureau KCNA.
8 uur geleden