
Washington Post: VS willen Nederlanders naar Guantánamo sturen
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering treft voorbereidingen om duizenden buitenlanders naar de detentiefaciliteit in Guantánamo Bay te sturen, bericht The Washington Post. Honderden zouden afkomstig zijn uit bevriende Europese landen zoals Nederland, het Verenigd Koninkrijk, Italië, Frankrijk en Duitsland.
Deze duizenden mensen zouden illegaal in de Verenigde Staten verblijven. In het artikel wordt niet duidelijk om hoeveel Nederlanders het gaat. De regering van Donald Trump heeft volgens de krant geen plannen om de thuislanden op de hoogte te stellen van de overplaatsingen naar de Amerikaanse militaire basis op Cuba.
The Washington Post baseert zich op betrokken functionarissen die anoniem willen blijven en documenten over het plan. De voorbereidingen bestaan volgens de bronnen onder meer uit de medische screening van 9000 personen om te bepalen of zij gezond genoeg zijn om naar Guantánamo te worden gestuurd.
30.000 illegale migranten
De eerste personen zouden deze week al kunnen worden overgeplaatst. Volgens Politico begint het proces mogelijk al woensdag. De Amerikaanse nieuwssite meldt dat de migranten tijdelijk in Guantánamo worden gehouden voordat ze naar hun thuislanden worden gedeporteerd. De duur van hun verblijf is niet bekend.
Trump kondigde in januari aan tot wel 30.000 illegale migranten te willen opsluiten in de omstreden gevangenis. Hij had het toen over "de ergste criminele illegale migranten die het Amerikaanse volk bedreigen". De afgelopen maanden zijn al migranten naar Guantánamo gestuurd.
In de faciliteit, die na aanslagen in 2001 in gebruik werd genomen, vonden jarenlang martelingen plaats en werden terreurverdachten zonder proces vastgehouden. De cellen werden onder de vorige twee presidenten juist geleegd. Onder Joe Biden zaten er nog maar vijftien mensen vast.
Meer uit Binnenland
SCHIPHOL (ANP) - Meerdere Nederlandse activisten van de Global March to Gaza die woensdag vanaf Schiphol vertrokken, zijn donderdagavond weer geland op de luchthaven. Dat meldt een ANP-fotograaf ter plaatse.
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De politie verwacht een tekort van tientallen miljoenen in 2026 dat oploopt tot 300 miljoen euro in 2030, meldt justitieminister David van Weel (VVD) in een Kamerbrief. Gemeenten en het Openbaar Ministerie reageren geschokt in een brief aan de demissionaire minister. Zij vrezen voor bezuinigingen, met als gevolg minder agenten op straat of die zich bezighouden met opsporing en vervolging.
26 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Voetballer Quincy Promes is gearresteerd in Dubai. Zijn advocaat Cem Polat bevestigde donderdag berichtgeving hierover door De Telegraaf. Verder geeft hij geen commentaar.
47 minuten geledenBILTHOVEN (ANP) - Een volwassen persoon is deze week overleden na een besmetting met mazelen. Het gaat om iemand die een ernstige afweerstoornis had. De patiënt was gevaccineerd, maar "we zien vaker dat bij een afweerstoornis de vaccinatie niet goed werkt", meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De voormalige advocaat van Marengo-hoofdverdachte Ridouan Taghi komt op vrije voeten. De voorlopige hechtenis van Vito Shukrula is "met ingang van heden" opgeheven, meldt de rechtbank Amsterdam donderdag.
3 uur geledenJERUSALEM (ANP) - De Nederlander Mark van Rennes, kapitein van het schip Madleen, is samen met vijf andere activisten onderweg naar een vliegveld in Israël. Ze worden donderdag of vrijdagochtend vroeg uitgezet, meldt de Arabisch-Israëlische mensenrechtenorganisatie Adalah.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Dak- en thuislozen die in Amsterdam buiten slapen, worden daarvoor niet meer beboet. In een brief aan de gemeenteraad schrijft burgemeester Femke Halsema er per direct mee te stoppen, omdat het volgens haar "niet daadwerkelijk helpt".
4 uur geleden