Washington noemt optreden leger Myanmar tegen Rohingya genocide
WASHINGTON (ANP/RTR) - De regering-Biden heeft het gewelddadige optreden van het leger van Myanmar tegen de Rohingya, een islamitische minderheid in het land, formeel bestempeld als genocide en misdaad tegen de menselijkheid. Amerikaanse functionarissen hebben dat bevestigd tegen persbureau Reuters. Volgens advocaten helpt Washington met dat besluit de pogingen de junta die Myanmar momenteel bestuurt ter verantwoording te roepen.
De minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken zal het besluit maandag bekendmaken in het Holocaust Memorial Museum in Washington, waar momenteel een tentoonstelling te zien is over de omstandigheden waarin de Rohingya moeten leven. Hij beloofde veertien maanden geleden bij zijn aantreden een nieuw onderzoek te gelasten naar het leed dat deze bevolkingsgroep in Myanmar is aangedaan.
De nationale strijdkrachten begonnen in 2017 een militaire operatie waardoor zeker 730.000 Rohingya van huis en haard werden verdreven. De meesten vluchtten naar buurland Bangladesh, waar de grote meerderheid van de bevolking moslim is, en deden daar hun verhaal over de talloze gevallen van moord, verkrachting en brandstichting. Daarvoor zijn meer dan voldoende bewijzen verzameld. In 2021 greep het leger de macht in Myanmar.
Meer uit Buitenland
METZ (ANP/AFP) - Paus Leo heeft zijn vierdaagse bezoek aan Frankrijk afgerond. Een AFP-verslaggever ter plaatse meldt dat de religieus leider een uitgeleide kreeg van president Emmanuel Macron op de luchthaven van Metz, waarna hij vertrok richting Rome. Het was het eerste bezoek van de kerkelijk leider aan het land in bijna twee decennia.
3 uur geledenBAIDOA (ANP/DPA) - Zeker 23 mensen zijn gedood bij een gewapend conflict tussen het Somalische staatsleger en milities gelieerd aan een voormalig regionaal leider. Dat meldt persbureau dpa op gezag van een Somalische parlementariër. De onlusten, die meer dan vijf uur aanhielden, vonden plaats in de zuidwestelijke stad Baidoa.
3 uur geledenSAUMOS (ANP/AFP/RTR) - De grootste natuurbrand in Frankrijk sinds 1949 is na twee maanden geblust, melden autoriteiten. De brand brak in juli uit vlakbij het dorp Saumos in de regio Gironde.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De autoriteiten hebben maandag 164 arrestaties verricht bij demonstraties door scholieren op middelbare scholen in Frankrijk. De demonstraties vonden plaats op 180 scholen. Hierbij raakten twaalf leden van de veiligheidsdiensten, twaalf scholieren en drie schoolmedewerkers gewond.
4 uur geledenDOROHUSK (ANP/AFP) - Een grenspost aan de Pools-Oekraïense grens is beschadigd geraakt door een Russische droneaanval. Dat melden de Oekraïense autoriteiten. Eerder meldde het Poolse operationeel commando al dat aan de oostgrens de luchtmacht was ingeschakeld vanwege aanvallen op Oekraïne. Het vliegverkeer op de luchthavens van Lublin en Rzeszów werd daarom preventief opgeschort, om de luchtmacht bewegingsruimte te verschaffen.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Door migratiedeals aan te gaan met andere landen zorgen de VS ervoor dat migranten worden onderworpen aan mensenrechtenschendingen, waarschuwen VN-experts. Uitgezette migranten lopen onder meer risico op marteling en vervolging.
6 uur geledenALAMATA (ANP/AFP) - Pro-regeringstroepen in Ethiopië claimen dat ze de strategisch gelegen plaats Alamata in de regio Tigray hebben ingenomen. Regeringstroepen zijn al dagenlang in gevecht met rebellen uit de noordelijke regio Tigray.
6 uur geleden