Washington dreigt met gang naar Hooggerechtshof om tariefblokkade
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering gaat mogelijk al vrijdag het Hooggerechtshof vragen in te grijpen als een federaal hof van beroep niet onmiddellijk de uitspraak opschort waarin wordt gesteld dat de meeste importheffingen van de president onwettig zijn.
In een donderdag ingediend document stelt het ministerie van Justitie dat de uitspraak van een dag eerder van het Amerikaanse Hof voor Internationale Handel de diplomatie van de regering schaadt. Het maakt volgens Justitie ook inbreuk op de exclusieve bevoegdheid van president Trump om buitenlandse zaken te behartigen.
Het ministerie verzoekt het zogenoemde US Court of Appeals for the Federal Circuit om de uitspraak op te schorten, terwijl de regering een formeel beroep voorbereidt. "Als dit hof niet ten minste tijdelijk ingrijpt, zijn de VS van plan morgen hulp te vragen aan het Hooggerechtshof."
Reacties
"Amerika kan niet functioneren als president Trump - of welke andere president dan ook - in zijn gevoelige diplomatieke of handelsonderhandelingen wordt gedwarsboomd door activistische rechters", betoogde Karoline Leavitt, de perschef van het Witte Huis, donderdag.
De regering kreeg van het handelshof woensdag tien dagen om de heffingen te stoppen. Dat gaat dan om Trumps wereldwijde tarief van 10 procent, zijn veel hogere "wederkerige" heffingen en tarieven gericht op China, Canada en Mexico om vermeende handel in fentanyl.
Donderdag verklaarde een andere rechter een aantal door Trump ingevoerde importheffingen op grond van noodbevoegdheden al onwettig. Hij beperkte zijn beslissing tot de onderneming die de rechtszaak had aangespannen. Hij stelde de uitvoering van het bevel twee weken uit om de overheid tijd te geven in beroep te gaan.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Net als in Nederland is rundvlees in de Verenigde Staten duurder dan ooit. Dit komt doordat het aantal runderen dat klaar is voor de slacht in de VS historisch laag is en de aanvoer onder druk staat.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Na de historische prijsstijging van 2024 zijn de cacaoprijzen op de wereldmarkt dit jaar met zo'n 50 procent gekelderd. Dit betekent echter niet dat de prijzen van chocoladerepen en bonbons binnenkort omlaag gaan.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol is "volop bezig" met het nasturen van achtergebleven koffers na een storing in een deel van het bagagesysteem, zegt een woordvoerster van de luchthaven zaterdag. Het duurt nog "enkele dagen" voordat iedereen zijn koffer weer terug heeft. "Er wordt hard gewerkt om onze passagiers zo snel mogelijk hun bagage na te leveren", laat ook een woordvoerster van KLM weten.
4 uur geledenROCKY MOUNT (ANP/RTR) - De Amerikaanse economie heeft volgens president Donald Trump de weg omhoog gevonden, nu de inflatie afneemt en de prijsdruk op belangrijke goederen afzwakt.
5 uur geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing heeft de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA gevraagd zijn 777-vrachtvliegtuig tijdelijk vrij te stellen van een uitstootregel die eind 2027 ingaat. Daarbij verwijst Boeing naar een wereldwijd tekort aan dit soort brede vrachttoestellen.
15 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag hoger gesloten. Het optimisme werd aangejaagd door techbedrijven als Oracle. Dat aandeel steeg 6,6 procent.
16 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse regering gaat de komende dagen in beroep tegen de uitspraak van een rechtbank in Parijs vrijdag over een tijdelijke blokkade van Shein in het land. Frankrijk wilde Shein drie maanden blokkeren omdat op de Chinese webwinkel op kinderen lijkende sekspoppen en wapens werden verkocht. Maar de rechtbank vond zo'n maatregel buiten proportie.
18 uur geleden