Wapenstilstand Tesla en Chinese autofabrikanten na prijzenoorlog
SHANGHAI (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse autofabrikant Tesla en de grote Chinese bouwers van elektrische auto's hebben officieel beloofd om eerlijk met elkaar te gaan concurreren om "abnormale prijzen" te voorkomen. Dat betekent mogelijk een einde aan de prijzenoorlog die al maanden aan de gang is.
De afspraken werden donderdag gemaakt tijdens een bijeenkomst in Shanghai, waar zestien bestuurders van Chinese autofabrikanten aanwezig waren. Het gaat onder meer om de Chinese merken Nio, Xpeng, Geely, Great Wall Motor en Chery Automobile. De fabrikanten beloofden ook consumenten niet te misleiden en de groei te helpen stabiliseren en risico's te vermijden.
Tesla veroorzaakte eind vorig jaar een prijzenoorlog door de prijzen van zijn modellen flink omlaag te gooien om de vraag aan te jagen. Dat zorgde ervoor dat andere grote merken met forse kortingen gingen strooien om klanten te lokken. Tesla, onder leiding van miljardair Elon Musk, en BYD, het grootste automerk van China, liepen voorop in de strijd. Deze merken verlaagden de prijzen met gemiddeld 6 procent gedurende de eerste vijf maanden van het jaar.
De prijsverlagingen wekten de woede van sommige klanten die al auto's hadden gekocht tegen de oude, veel hogere prijzen.
Meer uit Financieel
PRAAG (ANP/BLOOMBERG) - Defensiebedrijf Czechoslovak Group (CSG) wil in de komende weken naar de beurs van Amsterdam. De in Praag gevestigde wapenproducent is van plan voor 750 miljoen euro aan nieuwe aandelen te verkopen op het Damrak. Ook wil een aandeelhouder al bestaande aandelen verkopen. Ingewijden spraken onlangs tegenover persbureau Bloomberg de verwachting uit dat het bedrijf met de beursnotering minstens 3 miljard euro zou kunnen ophalen.
25 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk dreigt in de problemen te komen als het begrotingstekort 5 procent van het bruto binnenlands product (bbp) overstijgt in 2026. Dat zegt de president van de Franse centrale bank François Villeroy de Galhau.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is woensdag licht lager geopend. Daarmee bewoog de hoofdindex iets weg van de historische mijlpaal van 1000 punten, na het bereiken van een nieuwe recordslotstand dinsdag.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BELGA) - Eurostar heeft vorig jaar meer dan 20 miljoen reizigers vervoerd via zijn hogesnelheidstreinen, een nieuw record. Vooral tussen Amsterdam en Londen groeide het aantal reizigers.
2 uur geledenBEIJING (ANP) - China ontmoedigt lokale bedrijven nu zelf om hoogwaardige AI-chips van het Amerikaanse Nvidia te kopen. Autoriteiten hebben deze week tegen douanepersoneel gezegd dat de H200-chips het land niet in mogen. De overheid raadt bedrijven af de chips te kopen, tenzij dit noodzakelijk is, melden bronnen aan persbureau Reuters. "De bewoording is zo streng dat het in feite neerkomt op een verbod", zegt een van hen.
2 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Chinese handelsoverschot blijft groeien en is aan het eind van 2025 op een recordhoogte van 1,2 biljoen dollar uitgekomen. Dat terwijl de export naar de VS verder daalt. China richt zich nadrukkelijk op de rest van de wereld.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland exporteerde in november opnieuw een stuk meer goederen dan een jaar eerder. De groei van 4,7 procent is wel iets lager dan de 5,7 procent van oktober, maar wel weer hoger dan in de zes maanden daarvoor. Vooral transportmiddelen en machines gingen vaker naar het buitenland, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
3 uur geleden