Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wapenstilstand Jemen is afgelopen

Wapenstilstand Jemen is afgelopen

SANAA (ANP/DPA) - De wapenstilstand in Jemen, die sinds begin april van kracht was en in augustus nog met twee maanden werd verlengd, is zondag afgelopen. Ondanks een forse afname van het geweld zijn de Verenigde Naties er niet in geslaagd het staakt-het-vuren te verlengen.

De Jemenitische regering maakte zaterdag bekend dat ze een voorstel voor verlenging had ontvangen van speciaal VN-gezant Hans Grundberg en dit "positief zou behandelen". Tegelijkertijd beschuldigde de regering haar tegenstanders, de Houthi-rebellen, ervan hun verplichtingen onder het staakt-het-vuren niet te zijn nagekomen.

De Houthi's wezen zondag voorstellen voor verlenging af omdat ze "geen vredesproces initiëren". Volgens de opstandelingen voldeed het voorstel ook anderszins niet aan hun eisen. "Het Jemenitische volk zal zich niet laten misleiden door valse beloften."

VN-secretaris-generaal António Guterres had vrijdag nog opgeroepen tot verlenging van het staakt-het-vuren, dat immers had geleid tot "de langste fase van relatieve rust sinds het begin van de oorlog", aldus Guterres.

De oorlog in Jemen woedt al bijna acht jaar. Hij brak uit nadat de door Iran gesteunde Houthi-rebellen de hoofdstad Sanaa in 2014 hadden ingenomen en de Jemenitische regering met hulp van een door Saudi-Arabië geleide coalitie een tegenactie was begonnen. Het conflict heeft meer dan 150.000 levens geëist en miljoenen mensen uit hun huizen verdreven. Het Aziatische land verkeert in een van de grootste humanitaire crises ter wereld.

Meer uit Buitenland

Oud-lid Pussy Riot zegt gedwongen Kremlin-spion te zijn geweest

MOSKOU (ANP) - Rita Flores, een voormalig lid van de Russische punkband Pussy Riot, zegt jarenlang gedwongen als informant te hebben gewerkt voor de Russische veiligheidsdienst FSB. Ze zou informatie hebben moeten verzamelen over critici van het Kremlin en moest zelfs haar eigen ex-vriend naar een café lokken waar hij zou worden omgelegd, schrijft The Moscow Times.

26 minuten geleden
Beroemde Belgische 'taartengooier' overleden

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische 'taartengooier' Noël Godin is op 80-jarige leeftijd overleden, heeft zijn echtgenote bekendgemaakt. Godin was onder meer schrijver en acteur, maar werd vooral bekend door het gooien van taarten naar beroemdheden, zoals Microsoft-oprichter Bill Gates, de Franse oud-president Nicolas Sarkozy en zanger Patrick Bruel.

2 uur geleden
Oekraïne vraagt bondgenoten met klem om luchtafweer en geld

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Een nieuwe videotop van de bondgenoten van Oekraïne stond maandag vooral in het teken van de haperende luchtafweer en geldnood van het land. Op onafhankelijkheidsdag in Kyiv vroeg president Volodymyr Zelensky de leiders van de zogeheten Coalitie van Bereidwilligen, inclusief premier Rob Jetten, met klem om meer hulp.

2 uur geleden
Poetin vergroot controle over bedrijfsleven om aanvallen Oekraïne

MOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin krijgt meer mogelijkheden om bedrijven over te nemen die worden gezien als cruciaal voor de Russische economische infrastructuur. President Vladimir Poetin heeft een decreet getekend waardoor de staat het bestuur over bijvoorbeeld energiecentrales, fabrieken of distributiecentra tijdelijk kan overnemen als die te slecht beschermd zouden zijn tegen Oekraïense droneaanvallen.

2 uur geleden
Armenië zegt 'zichtbaar vaart' te maken met EU-toetreding

JEREVAN (ANP) - Armenië maakt "zichtbaar vaart" met de voorbereidingen voor EU-toetreding, aldus premier Nikol Pashinyan in het Armeense parlement. Volgens staatspersbureau ArmenPress sorteert het land voor om per 2029 de visumregels met de EU te versoepelen. Een officieel toetredingsverzoek ligt in het verschiet, haalt persbureau AFP de premier aan. Wanneer dat verzoek eenmaal is ingediend, volgt een referendum over het EU-lidmaatschap.

3 uur geleden
Voormalige grootmoefti van Syrië krijgt levenslang

DAMASCUS (ANP/AFP) - De voormalige Syrische grootmoefti Ahmed Hassoun heeft in Syrië een levenslange gevangenisstraf opgelegd gekregen. Hassoun had nauwe banden met de inmiddels verdreven dictator Bashar al-Assad en verscheen regelmatig aan zijn zijde.

5 uur geleden
Honderd doden na zware aardbeving in Indonesië

JAKARTA (ANP/RTR) - Het dodental door de zware aardbeving van deze maand in Indonesië is opgelopen naar honderd. Het aantal overleden slachtoffers steeg nadat gewonden waren bezweken aan hun verwondingen, melden de autoriteiten.

6 uur geleden