Wapenstilstand Israël en Palestijnen lijkt stand te houden
JERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De wapenstilstand tussen Israël en de Palestijnse groeperingen Hamas en Islamitische Jihad lijkt vrijdagochtend stand te houden. Journalisten melden dat nieuwe Israëlische luchtaanvallen in de Gazastrook uitblijven. In Israël zwijgen de luchtalarmen na anderhalve week van aanhoudende raketbeschietingen.
Burgers aan beide kanten van de grens reageerden opgelucht op het staken van de vijandelijkheden. In Palestijnse gebieden gingen mensen feestend de straat op en ook in Israël reageerden mensen blij. "Ik hoop dat dit standhoudt, want alles wat we hier willen is verdergaan met onze levens zonder alarmen of vuur", zei een man in Tel Aviv tegen persbureau AFP.
De wapenstilstand kwam tot stand na bemiddeling door Egypte. Dat land stuurt volgens ingewijden delegaties naar Tel Aviv en Palestijnse gebieden om toezicht te houden op de naleving van de afspraken.
Een hoge Hamas-functionaris waarschuwde alvast dat zijn groep nog steeds "de hand op de trekker" heeft. Ezzat al-Reshiq zei in Doha tegen persbureau Reuters dat Hamas eist dat de al-Aqsamoskee in Jeruzalem wordt beschermd. Ook moet de huisuitzetting van Palestijnen in Oost-Jeruzalem worden voorkomen. Dat noemde hij een "rode lijn".
Meer uit Buitenland
DAVOS (ANP/RTR) - De grens tussen de Gazastrook en Egypte wordt volgens een Palestijnse functionaris volgende week heropend. De grenspost van Rafah is vrijwel de enige in- en uitgang voor de belegerde strook land. De voorzitter van het Palestijnse technocratische comité dat tijdelijk het bestuur van de Gazastrook op zich neemt, Ali Shaath, maakte de heropening via videoverbinding bekend in Davos waar het World Economic Forum wordt gehouden.
3 minuten geledenSTRAATBURG (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie heeft, zoals verwacht, haar vierde motie van wantrouwen overleefd. De motie, die was ingediend door de radicaal-rechtse Patriotten voor Europa, is donderdag met ruime meerderheid verworpen.
7 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP/RTR) - Denemarken en de VS gaan onderhandelen over het defensiepact dat de landen decennia geleden sloten over Groenland. Dat meldt persbureau AFP op basis van een anonieme bron.
25 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is bereid een miljard dollar (850 miljoen euro) te geven aan Trumps Raad voor Vrede om via die raad het Palestijnse volk te helpen. Daarvoor moeten de VS wel eerst bevroren Russische tegoeden vrijgeven om het bedrag over te kunnen maken. Poetin zei dit tegen de Palestijnse leider Mahmoud Abbas die Rusland bezoekt.
32 minuten geledenDAVOS (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft donderdag zijn veelbesproken Raad voor Vrede gepresenteerd. De ceremonie vond plaats in Davos, waar het jaarlijkse World Economic Forum plaatsvindt.
58 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - Denemarken heeft opgeroepen tot "constructieve" gesprekken over Groenland die de territoriale integriteit van het land respecteren. "We kunnen over alle politieke aspecten onderhandelen: veiligheid, investeringen, de economie. Maar we kunnen niet onderhandelen over onze soevereiniteit", benadrukte premier Mette Frederiksen in een verklaring. Dat is volgens haar tot nu toe ook niet gebeurd.
2 uur geledenDAVOS (ANP) - De oude wereldorde valt in hoog tempo uit elkaar. Dat verklaarde de Duitse bondskanselier Friedrich Merz tijdens zijn speech op het World Economic Forum in Davos. Hij sprak over tektonische verschuivingen met grote gevolgen voor de veiligheid en welvaart.
2 uur geleden