Walvisactivist Paul Watson opgepakt in Groenland
NUUK (AFP/ANP) - De politie in Groenland heeft de Canadese walvisactivist Paul Watson gearresteerd nadat Japan een internationaal aanhoudingsbevel tegen hem had uitgevaardigd. De activist, die bekend staat om zijn acties tegen de walvisvaart, was met zijn schip aangemeerd in Nuuk, de grootste stad van Groenland.
Watson werd door de politie in handboeien van zijn schip John Paul DeJoria geleid, is te zien op beelden die zijn stichting Captain Paul Watson Foundation (CPWF) deelde. Volgens de politie moet de activist in een lokale rechtbank verschijnen. Later wordt een beslissing genomen of Watson aan Japan zal worden uitgeleverd.
Watson was onderweg naar de Kangei Maru, een groot Japans schip in het noorden van de Stille Oceaan dat walvissen verwerkt die door kleinere schepen worden gevangen. Hij zou daar actie voeren omdat Japan met de walvisvangst een internationaal verdrag naast zich neerlegt. In Groenland wilde hij bijtanken, om vervolgens de reis voort te zetten.
Internationaal verbod
CPWF denkt dat het aanhoudingsbevel te maken heeft met eerdere activiteiten van Watson in Antarctica. Volgens de stichting komt de aanhouding als een verrassing, omdat ze ervan uitgingen dat het aanhoudingsbevel was ingetrokken.
Watson is bekend als oprichter van de actiegroep Sea Shepherd en als medeoprichter van Greenpeace. Met de documentairereeks "Whale Wars", die de acties van Watson volgt, raakte de activist bekend bij het grote publiek.
Ondanks een internationaal verbod zijn er drie landen die op walvissen blijven jagen: Japan, Noorwegen en IJsland.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Duitse regeringsleider Friedrich Merz erkent de Belgische bezorgdheid over de inzet van bevroren Russisch geld voor Oekraïne. Alle landen moeten hetzelfde risico dragen, zei de bondskanselier na overleg met de Belgische premier Bart De Wever en Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen.
29 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De Canadees-Amerikaanse toparchitect Frank Gehry is op 96-jarige leeftijd overleden, meldt The New York Times. Hij ontwierp onder meer het Guggenheim-museum in het Noord-Spaanse Bilbao. Volgens de krant was hij een van de grootste Amerikaanse architecten.
2 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro heeft voor de verkiezingen van volgend jaar zijn steun uitgesproken voor zijn oudste zoon Flávio Bolsonaro als presidentskandidaat. Dat maakte het hoofd van hun Liberale Partij bekend en Flávio heeft dit zelf bevestigd op X.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Europarlementariërs zien de manier waarop de Verenigde Staten de EU heeft afgeschilderd in hun laatste veiligheidsstrategie als een aanval op de Europese waarden en manier van leven. In een Nationale Veiligheidsstrategie stelt de regering-Trump dat het verzet in Europa tegen de gevestigde orde moet worden aangewakkerd en dat radicaal-rechtse bewegingen moeten worden gesteund.
5 uur geledenDUBLIN (ANP/AFP) - De Ierse politie onderzoekt een incident met onbekende drones rond de aankomst van het vliegtuig met de Oekraïense president Zelensky in de Ierse hoofdstad Dublin. Regeringsleider Micheál Martin heeft gezegd dat hij is geïnformeerd over drone-activiteiten op de avond van de landing. Later deze maand buigt de Nationale Veiligheidsraad zich over de kwestie, meldt de Ierse omroep RTE.
6 uur geledenLONDEN (ANP) - De Soedanese stad el-Fasher is volgens waarnemers 'een enorme plaats delict' met hopen opgestapelde lijken in straten en massagraven. De Rapid Support Forces (RSF) die de stad zes weken geleden innamen, proberen bewijs voor hun massamoorden te vernietigen, meldt de Britse krant The Guardian.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - België doet volgend jaar mee aan het Eurovisie Songfestival. Dat heeft de Franstalige omroep RTBF vrijdag besloten. Wie de Belgische kandidaat wordt, is nog niet bekend.
9 uur geleden