Wall Street wint na verwerpen heffingen Trump door Hooggerechtshof
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten gesloten na de uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof over het onwettig verklaren van een groot deel van de importheffingen van president Donald Trump. Trump kondigde vervolgens een nieuwe wereldwijde importheffing van 10 procent aan die maximaal 150 dagen gaat gelden.
Volgens de rechters heeft Trump zijn bevoegdheden overschreden door die heffingen op buitenlandse goederen op te leggen. Trump reageerde in een persconferentie woedend op de rechters die volgens hem zijn beïnvloed door "buitenlandse belangen". Hij zei zich ook "diep te schamen" voor sommige rechters. Vicepresident JD Vance sprak van "wetteloosheid" bij het Hooggerechtshof.
De Dow-Jonesindex ging met een plus van 0,5 procent op 49.625,97 punten het weekend in. De brede S&P 500 steeg 0,7 procent tot 6909,51 punten en de technologiebeurs Nasdaq klom 0,9 procent tot 22.886,06 punten.
Macro-economische cijfers
Daarnaast verwerkten beleggers op Wall Street een hoop macro-economische cijfers. Zo bleek dat de groei van de Amerikaanse economie in het vierde kwartaal veel zwakker uitviel dan in de voorgaande periode, vooral door de langdurige shutdown van de federale overheid. De groei van 's werelds grootste economie was ook veel zwakker dan economen hadden verwacht.
Ook kwamen er gegevens over de Amerikaanse inflatie. Dat cijfer viel iets sterker uit dan verwacht. De Amerikaanse centrale bank ziet dit inflatiecijfer als de belangrijkste indicator voor de ontwikkeling van de consumentenprijzen in de Verenigde Staten.
Olieprijzen
De grote techbedrijven stonden bij de stijgers. Zo gingen Apple, Facebook-moeder Meta Platforms, Amazon en Google-eigenaar Alphabet tot 3,7 procent in beurswaarde vooruit. Nvidia, de belangrijkste verkoper van AI-chips, steeg 1 procent. Volgende week woensdag komt Nvidia met kwartaalcijfers naar buiten.
Dropbox won 3 procent. Het cloudopslagbedrijf boekte afgelopen kwartaal meer omzet dan verwacht. Cloudbedrijf Akamai Technologies kelderde 14 procent na een tegenvallende winstverwachting voor het eerste kwartaal.
De olieprijzen bleven vrijwel onveranderd. In de afgelopen dagen stegen de prijzen nog flink door de onrust op de oliemarkt over een mogelijke Amerikaanse aanval op Iran.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump vindt het besluit van het Hooggerechtshof over het onwettig verklaren van een groot deel van zijn importheffingen "zeer teleurstellend". Dat zei Trump bij een persconferentie in het Witte Huis. Volgens hem is dat besluit "verschrikkelijk" en "niet-vaderlandslievend".
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat een decreet ondertekenen voor een nieuwe wereldwijde importheffing van 10 procent. Dat zei Trump in een persconferentie na het besluit van het Amerikaanse Hooggerechtshof waarin een groot deel van zijn eerder ingevoerde importheffingen onwettig werd verklaard.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met winst gesloten na de uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof waarin een groot deel van de importheffingen van president Donald Trump onwettig werd verklaard. Volgens de rechters heeft Trump zijn bevoegdheden overschreden door die heffingen op buitenlandse goederen op te leggen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump noemt de uitspraak van het Hooggerechtshof dat een groot deel van zijn importheffingen onwettelijk is een "schande". Dat meldt een verslaggever van CNN. De president had ten tijde van de uitspraak een ontbijt met gouverneurs in het Witte Huis. Hij zou de aanwezigen hebben gezegd dat hij een plan B heeft. Trump is nog niet met een officiële reactie gekomen.
6 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk verwacht dat het zijn "bevoorrechte handelspositie" met de Verenigde Staten behoudt, ook nu het Amerikaanse Hooggerechtshof een groot deel van de tarieven van president Donald Trump onwettig heeft verklaard. Dat stelt de Britse regering in een reactie op de uitspraak.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft afwachtend gereageerd op de uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof over de importheffingen van president Donald Trump. Een groot deel van de invoertarieven die Trump heeft opgelegd op buitenlandse goederen, is volgens rechters onwettelijk. De EU "analyseert de uitspraak zorgvuldig", zegt een woordvoerder.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft een groot deel van de importheffingen die president Donald Trump heeft opgelegd onwettelijk verklaard. Trump gebruikte daarvoor een noodwet. Volgens de rechters heeft Trump zijn bevoegdheden overschreden door deze wet uit 1977 toe te passen.
7 uur geleden