Wall Street stijgt op eerste handelsdag van maand mei
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn de eerste handelsdag van de maand mei met winsten begonnen. Veel aandacht ging uit naar Berkshire Hathaway, het beursgenoteerde investeringsvehikel van Warren Buffett. De hoogbejaarde superbelegger maakte bekend dat de 58-jarige Greg Abel zijn opvolger wordt als hem iets overkomt. Het aandeel Berkshire steeg in de vroege handel bijna 2 procent.
Abel heeft momenteel de leiding over de niet-verzekeringsactiviteiten van Berkshire Hathaway. Buffett benadrukte wel dat hij nog geen plannen heeft om met pensioen te gaan. Dat geldt ook voor zijn rechterhand, de 97-jarige Charlie Munger.
De toonaangevende Dow-Jonesindex ging maandag kort na de openingsbel 0,9 procent omhoog tot 34.188 punten. De brede S&P 500 kreeg er 0,4 procent bij op 4200 punten en techbeurs Nasdaq won 0,1 procent tot 13.981 punten.
Chipsector
Verder ging de aandacht uit naar de chipsector, zoals wel vaker de laatste tijd. Het wereldwijde tekort aan halfgeleiders gaat waarschijnlijk nog een paar jaar aanhouden, denkt Pat Gelsinger, de baas van chipfabrikant Intel. Het aandeel Intel noteerde 0,1 procent in de min.
Automaker Tesla (min 2,3 procent) stond bij de zakkers na berichten over verdere vertraging bij de bouw van zijn fabriek in de buurt van Berlijn. Ook lijkt Tesla zijn lobby in China te verstevigen na kritiek op de veiligheid van zijn auto's. Chinese branchegenoten als Li Auto, Nio en XPeng leverden op hun beurt in april fors meer auto's af dan een jaar eerder.
Epic Games
Luxemerk Estée Lauder verloor in de vroege handel dik 5 procent na cijfers. Moderna won bijna 3 procent. De farmaceut tekende een overeenkomst voor het leveren van 500 miljoen coronavaccins aan armere landen via een programma dat wordt gesteund door de Verenigde Naties.
Verder begint maandag het proces tussen Epic Games, de maker van schietspel Fortnite, en Apple. De gamesontwikkelaar beschuldigt Apple ervan misbruik te maken van zijn machtspositie door te eisen dat apps het betalingssysteem van Apple gebruiken en 30 procent van alle opbrengsten afdragen. Apple won in de eerste handelsminuten ruim 1 procent.
Olie
Er was ook nog overnamenieuws. Telecomconcern Verizon (plus 0,7 procent) verkoopt zijn mediatak voor 5 miljard dollar aan Apollo Global Management. Behslvr merken als AOL en Yahoo omvat de divisie onder andere ook de website TechCrunch.
De euro was 1,2052 dollar waard, tegen 1,2034 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 0,7 procent goedkoper op 64,00 dollar. Brentolie steeg 0,4 procent in prijs tot 67,05 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW DELHI (ANP/RTR) - Restaurants en hotels in India waarschuwen voor verstoringen en mogelijke sluitingen, aangezien de Iranoorlog de levering van kookgas in het Aziatische land belemmert. Het brandstoftekort komt doordat de oorlog het scheepvaartverkeer in de Perzische Golf en de Straat van Hormuz heeft stilgelegd. India importeert normaal veel van zijn gas uit die regio. De horeca gebruikt er veel vloeibaar petroleumgas (lpg).
37 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag met een stevige winst begonnen. Beleggers trokken zich op aan de hogere slotstanden op Wall Street, waar de stemming werd gesteund door uitlatingen van Donald Trump. Volgens de Amerikaanse president zal de oorlog met Iran "snel voorbij" zijn. De angst voor een langdurige strijd in het olierijke Midden-Oosten nam daardoor af en zorgde voor een forse daling van de olieprijs.
39 minuten geledenWOLFSBURG (ANP/DPA/AFP) - Het Duitse autoconcern Volkswagen heeft vorig jaar flink minder winst geboekt, mede door hoge kosten voor de Amerikaanse importheffingen. De winst na belastingen kelderde met 44 procent tot 6,9 miljard euro. Dat is het laagste niveau sinds 2016, toen het bedrijf miljardenvoorzieningen trof vanwege het dieselschandaal. Volkswagen maakte ook bekend de komende jaren nog meer banen in Duitsland te schrappen.
49 minuten geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs laat dinsdagochtend net als de olieprijzen een stevige daling zien. Daarmee reageert de handel op de gasmarkt eveneens op opmerkingen van de Amerikaanse president Donald Trump. Die heeft gezegd dat de oorlog met Iran mogelijk snel voorbij kan zijn.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Bouwbedrijf Dura Vermeer heeft vorig jaar flink meer omzet behaald dankzij een sterke vraag naar nieuwe woningen en infrastructuurprojecten. Volgens het familiebedrijf uit Rotterdam, dat vorig jaar zijn 170-jarig bestaan vierde, steeg de jaaromzet met 24 procent tot 2,6 miljard euro. Daarbij ging de nettowinst met bijna 50 procent omhoog tot ruim 90 miljoen euro.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van Nederlandse fabrikanten is in februari verslechterd, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Producenten waren volgens het CBS in de maand voorafgaand aan de oorlog in het Midden-Oosten vooral minder positief over de verwachte bedrijvigheid. Ook het oordeel over de orderpositie verslechterde, terwijl het oordeel over de voorraden gereed product verbeterde.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De gemiddelde adviesprijs van de grote oliemaatschappijen voor diesel in Nederland is dinsdagochtend voor het eerst tot boven de 2,50 euro per liter gestegen. Door de oorlog in het Midden-Oosten lopen de prijzen aan de pomp al ongeveer een week hard op. Ook benzine is weer een stuk duurder geworden.
2 uur geleden