Wall Street stijgt op eerste handelsdag van maand mei
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn de eerste handelsdag van de maand mei met winsten begonnen. Veel aandacht ging uit naar Berkshire Hathaway, het beursgenoteerde investeringsvehikel van Warren Buffett. De hoogbejaarde superbelegger maakte bekend dat de 58-jarige Greg Abel zijn opvolger wordt als hem iets overkomt. Het aandeel Berkshire steeg in de vroege handel bijna 2 procent.
Abel heeft momenteel de leiding over de niet-verzekeringsactiviteiten van Berkshire Hathaway. Buffett benadrukte wel dat hij nog geen plannen heeft om met pensioen te gaan. Dat geldt ook voor zijn rechterhand, de 97-jarige Charlie Munger.
De toonaangevende Dow-Jonesindex ging maandag kort na de openingsbel 0,9 procent omhoog tot 34.188 punten. De brede S&P 500 kreeg er 0,4 procent bij op 4200 punten en techbeurs Nasdaq won 0,1 procent tot 13.981 punten.
Chipsector
Verder ging de aandacht uit naar de chipsector, zoals wel vaker de laatste tijd. Het wereldwijde tekort aan halfgeleiders gaat waarschijnlijk nog een paar jaar aanhouden, denkt Pat Gelsinger, de baas van chipfabrikant Intel. Het aandeel Intel noteerde 0,1 procent in de min.
Automaker Tesla (min 2,3 procent) stond bij de zakkers na berichten over verdere vertraging bij de bouw van zijn fabriek in de buurt van Berlijn. Ook lijkt Tesla zijn lobby in China te verstevigen na kritiek op de veiligheid van zijn auto's. Chinese branchegenoten als Li Auto, Nio en XPeng leverden op hun beurt in april fors meer auto's af dan een jaar eerder.
Epic Games
Luxemerk Estée Lauder verloor in de vroege handel dik 5 procent na cijfers. Moderna won bijna 3 procent. De farmaceut tekende een overeenkomst voor het leveren van 500 miljoen coronavaccins aan armere landen via een programma dat wordt gesteund door de Verenigde Naties.
Verder begint maandag het proces tussen Epic Games, de maker van schietspel Fortnite, en Apple. De gamesontwikkelaar beschuldigt Apple ervan misbruik te maken van zijn machtspositie door te eisen dat apps het betalingssysteem van Apple gebruiken en 30 procent van alle opbrengsten afdragen. Apple won in de eerste handelsminuten ruim 1 procent.
Olie
Er was ook nog overnamenieuws. Telecomconcern Verizon (plus 0,7 procent) verkoopt zijn mediatak voor 5 miljard dollar aan Apollo Global Management. Behslvr merken als AOL en Yahoo omvat de divisie onder andere ook de website TechCrunch.
De euro was 1,2052 dollar waard, tegen 1,2034 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 0,7 procent goedkoper op 64,00 dollar. Brentolie steeg 0,4 procent in prijs tot 67,05 dollar per vat.
Meer uit Financieel
GENÈVE (ANP) - De grote rederij voor containerschepen MSC heeft een nieuwe dienst aangekondigd richting de Perzische Golf die de Straat van Hormuz mijdt. Die zeestraat wordt zo goed als geblokkeerd door Iran sinds de Verenigde Staten en Israël een oorlog begonnen tegen het land. Daardoor is vrachtvervoer per schip naar landen aan de Perzische Golf ernstig bemoeilijkt.
21 minuten geledenZOETERMEER (ANP) - Hogere Amerikaanse importheffingen voor auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie kunnen ook Nederland raken, waarschuwt ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME. Als autofabrikanten minder kunnen exporteren naar de Verenigde Staten raakt dat toeleveranciers, waaronder Nederlandse bedrijven.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Klanten van ING en Triodos hebben zaterdagochtend moeilijker kunnen pinnen. Volgens ING lag het probleem bij een externe partij die pintransacties afhandelt, maar is de storing nu voorbij.
2 uur geledenDANIA BEACH (ANP) - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines staakt per direct alle activiteiten. De budgetvlieger kwam in financiële problemen toen de Iranoorlog een sterke stijging van de brandstofkosten veroorzaakte. Gesprekken met de Amerikaanse regering over noodsteun liepen op niets uit.
7 uur geledenNUENEN (ANP) - Vleesverwerker Esro Vlees uit Nuenen heeft faillissement aangevraagd na een ingreep van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). De toezichthouder verdenkt het bedrijf ervan onveilig vlees te verhandelen en heeft de vergunning ingetrokken. De directie van Esro Vlees stelt dat dit "onvermijdelijk" heeft geleid tot het faillissement.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De gesprekken tussen de Amerikaanse regering en luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines zijn beëindigd zonder een akkoord om de in moeilijkheden verkerende luchtvaartmaatschappij te redden. Dat melden bronnen die op de hoogte zijn van de gesprekken aan persbureau Bloomberg.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlanders blijven voorzichtig met het boeken van hun zomervakantie. Reisbranchevereniging ANVR ziet dat mensen wel op vakantie willen, maar door wat onrust rondom vliegen meer voor zekerheid gaan.
9 uur geleden