Wall Street sluit sterk beursjaar lager af
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn lager gesloten op de laatste handelsdag van het beursjaar. Een sterk jaar voor Wall Street komt daarmee ten einde. Dat werd gedreven door onder meer de renteverlagingen van de Federal Reserve, de goed draaiende Amerikaanse economie en de verkiezingswinst van Donald Trump.
Zo sloot de Dow-Jonesindex af op een jaarwinst van bijna 13 procent. De brede S&P 500 kreeg er dit jaar ruim 23 procent bij en techgraadmeter Nasdaq bijna 30 procent.
Dinsdag zakte de Dow met 0,1 procent tot 42.544,22 punten. De brede S&P 500 verloor 0,4 procent en eindigde 2024 op 5881,63 punten en de Nasdaq daalde 0,9 procent tot 19.310,79 punten.
Nvidia
Nvidia sloot het handelsjaar af met een dagverlies van 2,3 procent. De fabrikant van chips voor toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) heeft dit jaar geprofiteerd van de grote belangstelling voor AI. Als gevolg daarvan werd Nvidia dit jaar ongeveer 170 procent meer waard. Vorig jaar werd het aandeel ook al flink meer waard door het optimisme rond AI.
Boeing beleefde een minder goed jaar, al ging het aandeel dinsdag met een plus van 0,3 procent de handel uit. De vliegtuigfabrikant stond in 2024 onder verscherpt toezicht van de luchtvaartautoriteit FAA na een reeks incidenten. Dat begon nadat een toestel tijdens een vlucht in januari een deurpaneel had verloren. Afgelopen weekend was een Boeing betrokken bij een van de dodelijkste crashes ooit in Zuid-Korea. Het aandeel verloor dit jaar zo'n 30 procent aan waarde.
MicroStrategy
MicroStrategy daalde 4,4 procent. Het softwarebedrijf heeft dit jaar geprofiteerd van zijn investeringen in bitcoin, waarvan de waarde ruim verdubbelde. De investeringen in de cryptomunt zijn onderdeel van de bedrijfsvoering van MicroStrategy, waarvan de beurswaarde meer dan verviervoudigde dit jaar.
In tegenstelling tot de Europese beurzen was Wall Street op oudejaarsdag de hele dag open. Op nieuwjaarsdag blijven de Amerikaanse beurzen dicht, waardoor op 2 januari het nieuwe beursjaar van start gaat. De handel zal deze week echter rustig blijven doordat veel beleggers op vakantie zijn. Vanaf maandag 6 januari wordt er weer volop gehandeld op Wall Street. Op donderdag 9 januari zijn de beurzen in New York dicht om de staatsbegrafenis van de Amerikaanse oud-president Jimmy Carter.
Meer uit Financieel
ARNHEM (ANP) - Nederland kan in 2030 niet meer volledig aan de elektriciteitsvraag voldoen. Daarmee komt het moment van een energietekort dichterbij. Daarvoor waarschuwt hoogspanningsnetbeheerder TenneT woensdag in zijn Monitor Voorzieningszekerheid 2026, een jaarlijks advies van het bedrijf aan het ministerie van Economische Zaken. In alle onderzochte scenario's is er straks meer dan de maximaal toegestane vier uur per jaar een tekort aan elektriciteit in ons land in 2030. Vorig jaar waarschuwde TenneT dat dit pas na 2030 zou gebeuren.
28 minuten geledenDRESDEN (ANP) - De Delftse startup Qualinx zegt als eerste bedrijf chips te produceren via een volledige Europese productieketen. Dat doet het bedrijf in de Duitse fabriek van het Amerikaanse GlobalFoundries. Het toont volgens de bedrijven aan dat chips voor bijvoorbeeld defensie en kritieke infrastructuur volledig binnen Europa kunnen worden ontworpen, geproduceerd en geleverd.
39 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Jaarlijks kunnen zo'n 4200 nieuwe huurwoningen in Nederland meer worden gebouwd als investeerders uit het buitenland daarin weer meer geld steken. Dat heeft adviesbureau Capital Value becijferd. Volgens de organisatie zijn maatregelen nodig om het aantal investeringen van buitenlandse partijen weer op te krikken.
39 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst stopt uiterlijk eind dit jaar met het vermelden van het burgerservicenummer (BSN) van mensen in betalingen. Het BSN wordt straks vervangen door een willekeurig nummer. Dat meldt de Autoriteit Persoonsgegevens (AP), die een brief naar de fiscus heeft gestuurd met dit verzoek.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers laten zich woensdagochtend niet van de wijs brengen door de Amerikaanse vergeldingsaanvallen op Iran. Ondanks het oplaaien van het geweld in het Midden-Oosten afgelopen nacht gaan de belangrijkste beursgraadmeters in Europa licht omhoog.
3 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Gasunie maakt zich zorgen dat de gasvoorraad van Nederland niet op tijd wordt aangevuld voor de komende winter. Dat bevestigt een woordvoerster na berichtgeving door De Telegraaf. Deze tijd van het jaar moeten marktpartijen gas inkopen om de voorraad te vullen, maar dat gaat volgens de gasnetbeheerder te langzaam.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De inzet van kunstmatige intelligentie leidt niet vanzelf tot meer productiviteit op de werkvloer. Dat stelt TNO na onderzoek. Organisaties staan volgens het onderzoeksbureau te weinig stil bij de manier waarop AI het werk voor medewerkers verandert.
4 uur geleden