Wall Street sluit met stevige verliezen door oorlog en rentevrees
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met stevige verliezen het weekend ingegaan. De dreigende escalatie van de oorlog in het Midden-Oosten en een opnieuw opgelaaide rentevrees drukten op het sentiment. Daarbij was American Express een grote daler door het naar buiten komen van tegenvallende kwartaalresultaten.
De Dow-Jonesindex sloot 0,9 procent in de min op 33.127,28 punten. De brede S&P 500 zakte 1,3 procent tot 4224,16 punten en techgraadmeter Nasdaq leverde 1,5 procent in op 12.983,81 punten.
Hoewel de oorlog tussen Israël en Hamas voortduurt, was er voor de Verenigde Staten wel sprake van een opsteker. De Amerikaanse president Joe Biden verwelkomde de vrijlating van twee Amerikaanse gijzelaars door Hamas. Zij zaten sinds 7 oktober vast en zijn de eerste gijzelaars die huiswaarts mogen keren. Biden benadrukte dat er dag en nacht wordt gewerkt om alle ontvoerde Amerikanen vrij te krijgen.
Fed-voorzitter Powell
De rentevrees op Wall Street werd donderdag al aangewakkerd nadat de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell had verklaard dat de inflatie in de Verenigde Staten nog altijd te hoog is en dat er waarschijnlijk een lagere economische groei nodig zal zijn om deze terug te dringen. Powell zei ook dat hij de rente nu niet te hoog vindt. Na de uitspraken van Powell liep de rente op Amerikaanse tienjarige staatsobligaties kortstondig op tot iets meer dan 5 procent. De laatste keer dat de tienjaarsrente boven de 5 procent stond was zestien jaar geleden.
American Express ging ruim 5 procent omlaag. De creditcardmaatschappij boekte afgelopen kwartaal een recordwinst dankzij de aanhoudende groei van klanten die meer betalen voor zogeheten premium cards. Met die exclusieve creditcards ontvangen klanten allerlei extra's en privileges. Het bedrijf moest wel meer geld opzij zetten voor leningen die mogelijk niet worden terugbetaald.
Forse koersdaling SolarEdge
Oliedienstverlener Schlumberger, die ook met cijfers kwam, zakte een kleine 3 procent. SolarEdge kelderde verder dik 27 procent na een teleurstellend kwartaalbericht. Het zonne-energiebedrijf schroefde zijn omzetverwachting voor het huidige kwartaal flink terug. Volgens topman Zvi Lando kampt het bedrijf onder meer met flinke onverwachte annuleringen van orders. Elektrische autofabrikant Tesla, die donderdag al ruim 9 procent aan beurswaarde verloor na tegenvallende resultaten, daalde daarnaast bijna 4 procent.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/RTR) - De activiteit in de industrie van de eurozone is in januari voor de derde maand op rij gekrompen, meldt marktonderzoeker S&P Global. Ook de nieuwe orders van de fabrieken daalden voor de derde achtereenvolgende maand, zij het minder sterk dan in december.
58 minuten geledenBURBANK (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse entertainmentconcern Walt Disney heeft een nieuwe topman in het vizier die de opvolger moet worden van Bob Iger. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg is Josh D'Amaro favoriet om de hoogste functie te gaan vervullen. Hij geeft leiding aan de pretparken van Disney. Volgende week wordt gestemd over de benoeming van een nieuwe bestuursvoorzitter van Disney.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML gingen maandag omlaag op de Amsterdamse beurs. De zorgen over de forse investeringen van bedrijven in kunstmatige intelligentie (AI) en de hoge koerswaarderingen van AI-aandelen laaiden weer op. Zakenkrant The Wall Street Journal meldde afgelopen weekend dat de megadeal tussen AI-chipbedrijf Nvidia en OpenAI, het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT, is vastgelopen. ASMI, Besi en ASML zakten rond de 3 procent.
2 uur geledenDE MEERN (ANP) - Het aantal hypotheekaanvragen heeft in januari een stevige daling laten zien vergeleken met de eerste maand van vorig jaar. Volgens het Hypotheken Data Netwerk (HDN) namen vooral de aanvragen voor de aankoop van een woning af. Dit waren er ruim een kwart minder dan een jaar terug.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Het openbaar vervoer in de meeste Duitse steden wordt maandag ontregeld door een landelijke staking die vakbond Verdi heeft uitgeroepen. Met de actie wil Verdi meer druk zetten op werkgevers voor betere afspraken rond werk- en rusttijden en bonussen voor werken in weekenden en nachten.
3 uur geledenCANBERRA (ANP/AFP) - Snapchat heeft 415.000 accounts van gebruikers geblokkeerd in het kader van het Australische verbod op sociale media voor personen onder de 16 jaar, meldde het bedrijf maandag. Het socialemediabedrijf waarschuwde echter dat sommige jongeren mogelijk de leeftijdsverificatie omzeilen.
4 uur geledenZEIST (ANP) - Nederlandse industriebedrijven hebben in januari voor het eerst in acht maanden minder nieuwe orders binnengekregen. Dat meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi) op basis van een maandelijkse peiling. De ondervraagde ondernemingen schreven de terugval vooral toe aan de zwakke binnenlandse vraag. Mede hierdoor heeft de bedrijvigheid in de Nederlandse industrie in januari amper groei laten zien.
4 uur geleden