Wall Street sluit met stevige verliezen door oorlog en rentevrees
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met stevige verliezen het weekend ingegaan. De dreigende escalatie van de oorlog in het Midden-Oosten en een opnieuw opgelaaide rentevrees drukten op het sentiment. Daarbij was American Express een grote daler door het naar buiten komen van tegenvallende kwartaalresultaten.
De Dow-Jonesindex sloot 0,9 procent in de min op 33.127,28 punten. De brede S&P 500 zakte 1,3 procent tot 4224,16 punten en techgraadmeter Nasdaq leverde 1,5 procent in op 12.983,81 punten.
Hoewel de oorlog tussen Israël en Hamas voortduurt, was er voor de Verenigde Staten wel sprake van een opsteker. De Amerikaanse president Joe Biden verwelkomde de vrijlating van twee Amerikaanse gijzelaars door Hamas. Zij zaten sinds 7 oktober vast en zijn de eerste gijzelaars die huiswaarts mogen keren. Biden benadrukte dat er dag en nacht wordt gewerkt om alle ontvoerde Amerikanen vrij te krijgen.
Fed-voorzitter Powell
De rentevrees op Wall Street werd donderdag al aangewakkerd nadat de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell had verklaard dat de inflatie in de Verenigde Staten nog altijd te hoog is en dat er waarschijnlijk een lagere economische groei nodig zal zijn om deze terug te dringen. Powell zei ook dat hij de rente nu niet te hoog vindt. Na de uitspraken van Powell liep de rente op Amerikaanse tienjarige staatsobligaties kortstondig op tot iets meer dan 5 procent. De laatste keer dat de tienjaarsrente boven de 5 procent stond was zestien jaar geleden.
American Express ging ruim 5 procent omlaag. De creditcardmaatschappij boekte afgelopen kwartaal een recordwinst dankzij de aanhoudende groei van klanten die meer betalen voor zogeheten premium cards. Met die exclusieve creditcards ontvangen klanten allerlei extra's en privileges. Het bedrijf moest wel meer geld opzij zetten voor leningen die mogelijk niet worden terugbetaald.
Forse koersdaling SolarEdge
Oliedienstverlener Schlumberger, die ook met cijfers kwam, zakte een kleine 3 procent. SolarEdge kelderde verder dik 27 procent na een teleurstellend kwartaalbericht. Het zonne-energiebedrijf schroefde zijn omzetverwachting voor het huidige kwartaal flink terug. Volgens topman Zvi Lando kampt het bedrijf onder meer met flinke onverwachte annuleringen van orders. Elektrische autofabrikant Tesla, die donderdag al ruim 9 procent aan beurswaarde verloor na tegenvallende resultaten, daalde daarnaast bijna 4 procent.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - De overname van de voormalige Philips-lampendochter Lumileds door het Chinese San'an Optoelectronics gaat niet door. De Amerikaanse waakhond (CFIUS) wilde geen goedkeuring geven om risico's voor de nationale veiligheid van de VS. Vervolgens hebben San'an en diens Maleisische samenwerkingspartner Inari Amertron Berhad laten weten de deal te schrappen.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Door de ontwikkelingen van zaterdag lijkt de situatie in de Straat van Hormuz weer terug bij die van vrijdag vóór 15.00 uur. Dat constateert een woordvoerder van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) nadat Iran had aangekondigd de Straat van Hormuz weer voor de scheepvaart te sluiten. Ook werd zaterdag duidelijk dat er weer schepen zijn beschoten in de voor de olie- en gasleveringen belangrijke zeestraat.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Tanken is zaterdag weer iets goedkoper geworden. De vraag is wel wat de prijzen aan de pomp na het weekend gaan doen, omdat Iran heeft aangekondigd de Straat van Hormuz weer voor de scheepvaart te sluiten.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Philips heeft ziekenhuizen gewaarschuwd om bepaalde vernevelaars voor beademingsapparaten niet meer te gebruiken. Het gaat om opzetstukken die medicijnen vernevelen zodat patiënten deze kunnen inademen. Het apparaat kan door de kleine vloeistofdruppeltjes echter defect raken. Patiënten krijgen dan mogelijk te weinig zuurstof zonder dat het apparaat hiervoor waarschuwt, bevestigde een woordvoerder na berichtgeving door het Eindhovens Dagblad.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - De vakbonden gaan weer praten met de overheid over de cao voor rijksambtenaren. Zaterdagochtend lieten FNV, CNV, AC Rijksvakbonden en CMHF Overheid weten een uitnodiging voor hervatting van het cao-overleg door minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken, CDA) te verwelkomen. Door rijksambtenaren worden al een tijd stakingen uitgevoerd. Dinsdag legden hun acties zelfs de Tweede Kamer lam omdat personeel het werk neerlegde.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met stevige winsten het weekend ingegaan door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig heropent voor de commerciële scheepvaart. De olieprijzen gingen juist hard omlaag door de hoop bij beleggers op vrede in het Midden-Oosten. Verder was Netflix een opvallende daler op Wall Street na een slecht ontvangen kwartaalbericht van de videostreamingdienst.
18 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Venezuela heeft een "moeilijke weg" te gaan om economische stabiliteit te bereiken. Dat heeft topvrouw Kristalina Georgieva van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) vrijdag gezegd. Donderdag werd nog bekend dat het IMF en de Wereldbank de samenwerking met Venezuela weer hervatten.
20 uur geleden