Wall Street opnieuw flink in het rood door handelsoorlog
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York stonden maandag opnieuw flink in het rood. De bereidheid van beleggers om aandelen te kopen is sinds afgelopen woensdag fors afgenomen. Investeerders vrezen dat de importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump op die dag aankondigde, de wereldeconomie in een recessie zullen storten. De kritiek op het handelsbeleid van Trump neemt ondertussen flink toe. De president lijkt ondanks de protesten en forse koersdalingen op de beurzen echter niet van plan te zijn de heffingen in te trekken. Hij riep de Amerikaanse centrale bank daarentegen op de rente te verlagen.
De Dow-Jonesindex noteerde kort na opening van de markt 3,2 procent lager op 37.073 punten. De hoofdindex verloor vrijdag en donderdag voor het eerst in de geschiedenis meer dan 1500 punten per handelssessie op rij. De brede S&P 500-index zakte 3,8 procent tot 4887 punten. De S&P 500 leed vrijdag met een min van 6 procent het grootste dagverlies sinds de coronapandemie in 2020. De Nasdaq leverde 3,9 procent in tot 14.947 punten. De techgraadmeter noteert ruim 20 procent onder het recente recordniveau.
China sloeg vrijdag terug met hoge tegenheffingen op Amerikaanse goederen, waarmee de handelsoorlog tussen de twee grootste economieën van de wereld in volle gang is. Trump verklaarde dat er geen deal met China komt zolang het handelstekort van de VS met China niet wordt opgelost. Met betrekking tot de forse koersdalingen op de aandelenmarkten zei Trump liever "geen dalingen" te zien, maar dat "je soms een medicijn nodig hebt om iets beter te maken". Om de pijn te verzachten roept Trump de "trage" Federal Reserve op het rentetarief in de VS te verlagen.
De Amerikaanse handelsminister Howard Lutnick zei zondag dat de regering vasthoudt aan de tarieven en dat die niet worden uitgesteld, ondanks de toenemende kritiek. De bekende Amerikaanse zakenman en miljardair Bill Ackman verwijt Trump dat hij met zijn importheffingen een "economische kernoorlog" voert.
Ook topman Jamie Dimon van JPMorgan Chase, de grootste bank van de VS, wil dat de onduidelijkheden rond de heffingen van Trump snel worden opgelost. "Hoe sneller deze kwestie wordt opgelost, hoe beter", aldus Dimon. Het aandeel JPMorgan zakte 2,3 procent, na een koersval van 7,5 procent op vrijdag.
Meer uit Financieel
GENÈVE (ANP) - Rederij MSC, een van 's werelds grootste containervervoerders, stopt tijdelijk met bepaalde ladingen uit de Golfregio vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Alle vracht die door de tijdelijke stop wordt getroffen, wordt door MSC gelost.
7 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen maakten maandag in de laatste handelsuren een opmerkelijke ommezwaai en sloten in de plus. Dat gebeurde nadat president Donald Trump had gezegd dat de oorlog tegen Iran binnenkort voorbij is. "Ik denk dat de oorlog zo goed als voorbij is", zei Trump tegen de Amerikaanse nieuwszender CBS. De Amerikanen en de Israëliërs lopen volgens hem "heel ver op schema" met hun luchtaanvallen.
46 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De EU moet voorbereid zijn op een langere periode van instabiliteit met "mogelijke verstoringen in de scheepvaart, stijgingen van de energieprijzen en gevolgen voor de inflatie". Dat zei de voorzitter van de Eurogroep, Kyriakos Pierrakakis, maandagavond na afloop van de vergadering van de EU-ministers van Financiën van de eurolanden.
48 minuten geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft extra annuleringen aangekondigd voor vluchten naar bestemmingen in het Midden-Oosten door de oorlog in de regio. Tot zondag zal niet worden gevlogen naar Dubai, Dammam en Abu Dhabi. Vluchten naar Tel Aviv blijven opgeschort tot donderdag 2 april, maakte Lufthansa bekend.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland is bereid weer olie aan Europese landen te leveren als zij "een langdurige en duurzame" samenwerking willen aangaan. Daarmee reageerde president Vladimir Poetin op de snel gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De Europese Unie voerde in 2022 sancties in op Russische olie als reactie op de inval in Oekraïne.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemers van DHL Express in Nederland gaan "zeer binnenkort" staken uit onvrede over het uitblijven van een nieuwe cao, meldt FNV. Wanneer de eerste staking plaatsvindt, wordt op korte termijn bekendgemaakt.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag toch nog met winst gesloten. Eerder op de dag ging de belangrijkste graadmeter aan het Damrak flink onderuit door de snel stijgende olieprijzen. Die normaliseerden iets gedurende de dag, wat een geruststellend effect had op beleggers.
4 uur geleden