
Wall Street op winst na belangrijk banenrapport VS
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten geopend. De aandacht van beleggers op Wall Street gaat hoofdzakelijk uit naar het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid dat voor opening werd gepubliceerd. De werkgelegenheid in de grootste economie van de wereld is in augustus sterker gegroeid dan verwacht. Het banencijfer speelt een belangrijke rol in het rentebeleid van de Amerikaanse centralebankenkoepel Federal Reserve.
Volgens de overheid kwamen er in augustus 315.000 banen bij in de VS. Economen hadden in doorsnee op een aanwas van 298.000 arbeidsplaatsen gerekend. Een sterke arbeidsmarkt geeft de Fed meer ruimte om door te gaan met het agressief verhogen van de rente tegen de hoge inflatie. Mogelijk gaat de Fed bij de vergadering later deze maand de rente opnieuw met driekwart procentpunt verhogen. Op de aandelenmarkten zijn er de afgelopen tijd grote zorgen geweest dat die renteverhogingen kunnen leiden tot een economische recessie.
De leidende Dow-Jonesindex noteerde kort na aanvang 0,3 procent hoger op 31.755 punten. De brede S&P 500 won 0,6 procent tot 3989 punten en de technologiegraadmeter Nasdaq steeg 0,4 procent tot 11.840 punten.
Nvidia
Bij de bedrijven op Wall Street maakte de producent van sportkleding Lululemon Athletica een koerssprong van 11 procent dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers en vooruitzichten. Branchegenoten Nike en Under Armour wisten mee te liften met plussen tot 1,2 procent. Starbucks verloor 1 procent. De vertrekkende topman Laxman Narasimhan van het Britse Reckitt Benckiser gaat leiding geven aan de keten van koffiezaken.
Chipconcern Nvidia daalde 1,3 procent na een adviesverlaging van effectenhuis Daiwa. Volgens de analisten is de waardering van Nvidia te hoog gezien de onzekerheid in de chipsector. Donderdag werd Nvidia al flink lager gezet na het nieuws dat het bedrijf van de Amerikaanse overheid niet langer bepaalde geavanceerde chips mag verkopen aan China. Chipconcern Broadcom opende de boeken en dat werd beloond met een winst van 3,1 procent.
De oliefondsen werden geholpen door de stijgende olieprijzen. Zo gingen ExxonMobil, Chevron, ConocoPhillips, Marathon Oil en Occidental Petroleum tot 2,4 procent vooruit. De prijs van een vat Amerikaanse olie werd 2,7 procent duurder op 88,90 dollar en Brentolie steeg 2,5 procent tot 94,64 dollar per vat. Donderdag gingen de olieprijzen nog fors omlaag vanwege zorgen over een zwakkere vraag door een recessie. De euro was 0,9998 dollar waard.
Meer uit Financieel
GENĂˆVE (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering overweegt een drastische verlaging van de handelstarieven voor te stellen tijdens de gesprekken die komend weekend met China worden gehouden. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. De regering van president Donald Trump streeft daarbij naar een verlaging van de heffingen tot onder de 60 procent en China zou daar open voor staan.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er lijkt definitief een einde te komen aan de failliete interieurwinkelketen CASA in Nederland. Bij curator Bart Louwerier hebben zich nog geen serieuze kandidaten gemeld voor een doorstart. Donderdag is de faillissementsuitverkoop begonnen in achttien winkels, die zo'n vier weken duurt.
1 uur geledenKADOMA (ANP) - Bij het Japanse elektronica- en techbedrijf Panasonic verdwijnen wereldwijd 10.000 banen. Het concern wil wereldwijd zijn "personeelsbestand optimaliseren", maakte de fabrikant van camera's, televisies en batterijen voor elektrische auto's vrijdag bekend. Bij Panasonic werken ongeveer 207.000 mensen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De oprichter en voormalig topman van de failliete cryptobank Celsius Alexander Mashinsky is veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. Hij had in december schuld bekend aan beleggingsfraude. De straf werd opgelegd door een rechter in New York en behoort tot een van de langste straffen die voortkomen uit de ineenstorting van de cryptomarkten in 2022.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - International Airlines Group (IAG) bevestigt voor miljarden dollars aan vliegtuigen te kopen van de Amerikaanse fabrikant Boeing. Daarnaast bestelt het moederbedrijf van British Airways nieuwe Airbus-vliegtuigen. Donderdag meldde de Amerikaanse minister van Handel Howard Lutnick al dat een Brits bedrijf voor 10 miljard dollar aan Amerikaanse vliegtuigen zou kopen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Brunel behoorde vrijdag tot de verliezers op het Damrak. De detacheerder zag de omzet en winst dalen in het eerste kwartaal. Topman Peter de Laat sprak van een "uitdagend kwartaal". De toenemende geopolitieke onzekerheid en de verslechterende economische omstandigheden zorgden volgens hem voor vertragingen bij de start van nieuwe projecten door klanten. Die stelden daardoor voor het eerst in twee jaar aanwervingen uit. Het aandeel werd ruim 7 procent lager gezet.
3 uur geledenDUBAI (ANP) - De Amerikaanse cryptobeurs Coinbase koopt voor 2,9 miljard dollar (2,6 miljard euro) Deribit, een in Nederland opgericht handelsplatform voor derivaten van cryptomunten. Coinbase verwacht dat de handel in bijvoorbeeld opties en termijncontracten voor bitcoins en andere digitale munten de komende jaren flink zal groeien. Door Deribit te kopen vergroten de Amerikanen hun positie op die markt buiten de VS.
4 uur geleden