Wall Street omlaag om rentezorgen, verwerkte ook uitspraken Trump
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen de handel uitgegaan. Volgens analisten zijn beleggers na het verschijnen van nieuwe economische cijfers bezorgd geworden dat een opleving van de inflatie het tempo van de versoepeling van het monetaire beleid door de Federal Reserve zou kunnen vertragen. Wall Street kreeg ook een hele reeks uitspraken van aankomend president Donald Trump te verwerken.
De Dow-Jonesindex eindigde 0,4 procent lager op 42.528,36 punten. De brede S&P 500 zakte 1,1 procent tot 5909,03 punten en technologiegraadmeter Nasdaq verloor 1,9 procent tot 19.489,68 punten. Aan het begin van de handelsdag was nog sprake van plussen. De aandelenkoersen verloren evenwel terrein toen uit een nieuw rapport over de Amerikaanse dienstensector bleek dat een prijsindicator het hoogste niveau sinds begin 2023 bereikte.
Vooral techbedrijven gingen hard omlaag op de beurs, iets wat vaker gebeurt als bij beleggers sprake is van rentezorgen. Zo zakte AI-chipconcern Nvidia na een openingswinst uiteindelijk meer dan 6 procent. Tesla leverde dik 4 procent aan waarde in, Apple zo'n 1 procent en Amazon ruim 2 procent.
Meta
Trump sloot op een persbijeenkomst later op de dag niet uit militaire of economische druk te zullen gebruiken om het Panamakanaal of Groenland in handen te krijgen. Ook zei hij het door vertrekkend president Joe Biden aangekondigde verbod op olie- en gasboringen voor de Amerikaanse kust in te trekken zodra hij het presidentschap overneemt. Daarbij gaf hij aan dat zijn regering olie- en gasontwikkeling in het Arctic National Wildlife Refuge zou toestaan en dat hij zou proberen nieuwe windmolenprojecten tegen te houden.
De grote Amerikaanse olieconcerns Chevron en ExxonMobil waren wel winnaars op de beurs. Zij kregen er tot bijna 2 procent aan beurswaarde bij, waarbij ze waarschijnlijk ook profiteerden van het oplopen van de olieprijzen. Amerikaanse olie werd 1 procent duurder op 74,30 dollar per vat.
Verder zakte Meta 2 procent. Het socialemediabedrijf Meta stopt in de Verenigde Staten met feitelijke controles door experts op berichten die zich snel verspreiden op Facebook of Instagram. Trump ging tijdens zijn persbijeenkomst ook in op de aankondiging van Meta. Hij merkte op dat die stap "waarschijnlijk" werd ingegeven door zijn dreigementen richting Meta-baas Mark Zuckerberg. Trump hekelde in het verleden meermaals het beleid van Meta om nepnieuws tegen te gaan.
Meer uit Financieel
LOS GATOS (ANP) - Streamingdienst Netflix heeft in het eerste kwartaal flink meer winst geboekt dan een jaar eerder, mede geholpen door prijsverhogingen en klantengroei. Netflix maakte ook bekend dat voorzitter en medeoprichter Reed Hastings in juni aftreedt. Hij stelt zich niet beschikbaar voor herverkiezing.
34 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met kleine winsten gesloten, waarmee verder werd geborduurd op de recordstanden van de brede S&P 500 en de technologiegraadmeter Nasdaq een dag eerder. Beleggers op Wall Street bleven de ontwikkelingen in het Midden-Oosten volgen.
49 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten raakt de economische groei van landen in de regio, onder meer doordat de Straat van Hormuz vrijwel volledig is afgesloten voor olie- en gastankers. Bovendien zijn energiefaciliteiten beschadigd door aanvallen en het vliegverkeer rond de Perzische Golf is ernstig ontregeld. Dat meldt het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Vooral Qatar, Irak en Iran worden hard geraakt.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz vindt een terugkeer naar kernenergie geen oplossing voor de sterk gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zei Merz donderdag in een persconferentie. Het was volgens Merz wel een fout van Duitsland om volledig te stoppen met kernenergie toen drie jaar geleden de laatste operationele reactoren werden stilgelegd.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met een kleine winst gesloten. Chipmachinefabrikant ASML stond wel opnieuw bij de dalers in de hoofdindex op het Damrak na de kwartaalcijfers die woensdag werden gepubliceerd. Olie- en gasconcern Shell profiteerde juist van de gestegen olieprijzen en werd hoger gezet.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - Belron, het moederbedrijf van Carglass, werkt aan een beursgang in Amsterdam, waarbij de waardering van het bedrijf meer dan 30 miljard euro bedraagt. Dat meldt de Financial Times. De zakenkrant had eerder dit jaar al gemeld dat Belron voorbereidingen treft voor een beursgang in Amsterdam of New York. Nu is dus gekozen voor het Damrak, aldus bronnen tegen de Financial Times.
5 uur geledenMIDDELBURG (ANP) - Oekraïne gaat in de VDL-fabriek in het Limburgse Born langeafstandsdrones bouwen. Het gaat om een aanvalsdrone en een verkenningsdrone, de K4 Deepstrike en de Midstrike Plane Baton.
5 uur geleden