
Wall Street omlaag door vrees voor escalatie conflict Israël-Iran
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse effectenmarkten openden maandag hoger, maar sloten flink lager. Dat kwam vooral door zorgen bij beleggers over hoe Israël gaat reageren op de aanval van Iran. Goldman Sachs ging wel omhoog, met 2,9 procent. De zakenbank boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht, dankzij sterke inkomsten van zijn investeringsdivisie.
De Dow-Jonesindex eindigde met een verlies van 0,7 procent op 37.735,11 punten. De breder samengestelde S&P 500-index verloor 1,2 procent op 5061,82 punten en techgraadmeter Nasdaq ging 1,8 procent omlaag tot 15.885,02 punten. Vrijdag gingen de Amerikaanse beurzen ook al flink omlaag door zorgen over het conflict in het Midden-Oosten. De Dow leed daardoor vorige week het grootste weekverlies in ruim een jaar tijd.
Tesla noteerde een koersverlies van 5,6 procent. De fabrikant van elektrische auto's gaat wereldwijd meer dan 10 procent van de banen schrappen om kosten te besparen. Dat zou neerkomen op zo'n 14.000 werknemers wereldwijd, meldde persbureau Bloomberg op basis van een interne email die topman Elon Musk naar het personeel stuurde. Eerder gingen al geruchten rond over de ontslagronde. Tesla kampt al langere tijd met tegenvallende verkopen.
JPMorgan Chase en Apple
JPMorgan Chase eindigde een fractie hoger en herstelde niet van de koersdreun van 6,5 procent afgelopen vrijdag. De grootste bank van de Verenigde Staten ging toen omlaag, ondanks meevallende kwartaalcijfers. Branchegenoten Morgan Stanley en Bank of America, die dinsdag de boeken openen, gingen tot 0,9 procent vooruit.
Apple verloor 2,2 procent. Het techconcern heeft in het eerste kwartaal ongeveer 10 procent minder iPhones verkocht. De Zuid-Koreaanse concurrent Samsung heeft daardoor volgens marktonderzoeker IDC de koppositie in de smartphonemarkt weer afgepakt van Apple.
American Airlines
American Airlines Group werd 1,6 procent lager gezet. Een pilotenvakbond van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij waarschuwde voor een "aanzienlijke piek" in veiligheids- en onderhoudsgerelateerde problemen bij het bedrijf. De Allied Pilots Association (APA) noemde "problematische trends" in een memo, waaronder gereedschap zoals hamers die in de wielkasten van vliegtuigen blijven slingeren.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/AFP) - De oprichter en voormalig topman van de failliete cryptobank Celsius Alexander Mashinsky is veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. Hij had in december schuld bekend aan beleggingsfraude. De straf werd opgelegd door een rechter in New York en behoort tot een van de langste straffen die voortkomen uit de ineenstorting van de cryptomarkten in 2022.
16 minuten geledenLONDEN (ANP) - International Airlines Group (IAG) bevestigt voor miljarden dollars aan vliegtuigen te kopen van de Amerikaanse fabrikant Boeing. Daarnaast bestelt het moederbedrijf van British Airways nieuwe Airbus-vliegtuigen. Donderdag meldde de Amerikaanse minister van Handel Howard Lutnick al dat een Brits bedrijf voor 10 miljard dollar aan Amerikaanse vliegtuigen zou kopen.
44 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Brunel behoorde vrijdag tot de verliezers op het Damrak. De detacheerder zag de omzet en winst dalen in het eerste kwartaal. Topman Peter de Laat sprak van een "uitdagend kwartaal". De toenemende geopolitieke onzekerheid en de verslechterende economische omstandigheden zorgden volgens hem voor vertragingen bij de start van nieuwe projecten door klanten. Die stelden daardoor voor het eerst in twee jaar aanwervingen uit. Het aandeel werd ruim 7 procent lager gezet.
45 minuten geledenDUBAI (ANP) - De Amerikaanse cryptobeurs Coinbase koopt voor 2,9 miljard dollar (2,6 miljard euro) Deribit, een in Nederland opgericht handelsplatform voor derivaten van cryptomunten. Coinbase verwacht dat de handel in bijvoorbeeld opties en termijncontracten voor bitcoins en andere digitale munten de komende jaren flink zal groeien. Door Deribit te kopen vergroten de Amerikanen hun positie op die markt buiten de VS.
1 uur geledenROERMOND (ANP) - Het Nederlandse funderingsbedrijf Sif houdt vast aan zijn winstverwachting voor dit jaar, ondanks dat een groot offshorewindproject in de Verenigde Staten is gepauzeerd. Sif maakt de funderingen voor de windmolens op zee van het project Empire Wind, voor de kust van de staat New York. Vorige maand legde de regering-Trump het project stil.
1 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De export van China is in april opnieuw flink gestegen. Vooral naar andere Aziatische landen en Europa nam de Chinese uitvoer toe. De Chinese export naar de Verenigde Staten nam echter fors af door de hoge importheffingen op Chinese goederen van de Amerikaanse president Donald Trump.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse industrie heeft in maart opnieuw meer geproduceerd. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) lag de industriële productie 1,3 procent hoger dan in maart 2024. Het is de derde opeenvolgende productiestijging van de industrie, na anderhalf jaar van dalingen.
2 uur geleden