Wall Street omlaag door olieprijzen en onrust Midden-Oosten
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zakten maandag gedurende de handelsdag verder weg. De beurshandel stond vooral onder druk door stijgende olieprijzen en de escalatie van het conflict in het Midden-Oosten. Daarnaast namen beleggers gas terug in aanloop naar een reeks bedrijfsresultaten die later deze week worden gepubliceerd.
De Dow-Jonesindex, de index van de dertig grootste Amerikaanse bedrijven, verloor 0,3 procent op 52.498,64 punten. De breder samengestelde S&P 500-index zakte 0,8 procent tot 7515,34 punten en techgraadmeter Nasdaq verloor 1,6 procent op 25.873,18 punten.
De koersen gingen omlaag nadat president Donald Trump aankondigde dat hij opnieuw een blokkade van de Iraanse scheepvaart door de Straat van Hormuz zou instellen. Iran en de Verenigde Staten voerden afgelopen weekend opnieuw luchtaanvallen op elkaar uit. Teheran richtte zich op Amerikaanse faciliteiten in meerdere Golfstaten en verklaarde dat de Straat van Hormuz was gesloten.
Olieprijzen omhoog
Hierdoor gingen de olieprijzen maandag hard omhoog. Een vat Amerikaanse WTI-olie kostte bij het slot van de handel 77,68 dollar, een stijging van bijna 9 procent. Brent, de maatstaf voor olie uit Europa en het Midden-Oosten, klom 9,3 procent tot 83,05 dollar per vat.
Het Zuid-Koreaanse chipconcern SK Hynix, dat afgelopen vrijdag een beursnotering in New York kreeg, ging 9,3 procent omlaag tot 152,35 dollar per aandeel. Vrijdag sloot SK Hynix bijna 13 procent hoger. Met de beursgang haalde de onderneming 26,5 miljard dollar op voor verdere investeringen in productiecapaciteit en geavanceerde chipmachines om aan de sterke vraag naar AI-chips te kunnen voldoen. Het is de grootste beursintroductie ooit van een buitenlands bedrijf in de Verenigde Staten. SK Hynix heeft ook een notering in Seoul.
Intel
Aandelen van de chipbedrijven Micron Technology, SanDisk, Seagate Technology en AMD verloren tot 12 procent. Beleggers maken zich al weken zorgen of de enorme investeringen door deze bedrijven in AI wel terugverdiend kunnen worden.
Intel ging ruim 6 procent omlaag. Het Amerikaanse chipconcern gaat 5 miljard euro extra investeren in Ierland om de productie van geavanceerde processors uit te breiden.
Meer uit Financieel
HILVERSUM (ANP) - Albert Heijn heeft nog geen aangifte gedaan bij de politie en de politie en het Openbaar Ministerie zien vooralsnog geen reden om zelfstandig een opsporingsonderzoek te starten naar het cybersecurityincident bij de supermarktketen. Dat zei Stan Duijf, bij de politie landelijk verantwoordelijk voor de aanpak van cybercrime, donderdagavond in het televisieprogramma Pauw & De Wit.
47 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De wereldwijde verkoopgolf van AI-gerelateerde aandelen lijkt weer ten einde te komen. Op Wall Street herstelde het vertrouwen van beleggers donderdag na opmerkingen van topman Jensen Huang van chipconcern Nvidia. Hij wees zorgen over financieringsproblemen bij CoreWeave van de hand. Daarbij zei hij niet te denken dat het datacenterbedrijf gered hoeft te worden door Nvidia.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP/BELGA) - Frankrijk en Duitsland hebben een deal gesloten om de toekomst van de Europese auto-industrie veilig te stellen, met minder strenge uitstootregels en meer steun voor Europese productie. Dat melden verschillende media, waaronder het Franse persbureau AFP, op basis van bronnen.
4 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De grote Italiaanse bank UniCredit heeft goedkeuring gekregen van de Europese Centrale Bank (ECB) voor een groter belang in Commerzbank. Daarmee lijkt de weg vrij voor UniCredit-topman Andrea Orcel om de controle over de Duitse bank over te nemen. Het gaat om een van de grootste Europese bankovernames in jaren.
5 uur geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn bezorgt tot en met zondag nog geen online bestelde boodschappen. De supermarktketen zegt zijn systemen stap voor stap weer op orde te brengen na het cybersecurityincident, waardoor er al dagen problemen zijn. De winkels worden inmiddels wel weer volledig bevoorraad. "Dit leidt landelijk tot gevulde schappen", stelt Albert Heijn donderdagavond.
7 uur geledenPARIJS (ANP) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) heeft donderdag aangekondigd de vrijgave van strategische oliereserves te versnellen vanwege de sterk stijgende brandstofprijzen. Daarmee geeft de organisatie gehoor aan oproepen van de G7, de groep van grote industrielanden waaronder Duitsland en Frankrijk.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven ASML, ASMI en Besi waren donderdag de grote verliezers op de beurs in Amsterdam. Wereldwijd zijn chipbedrijven in de uitverkoop gedaan, door zorgen of de enorme investeringen in kunstmatige intelligentie de hoge waarderingen wel rechtvaardigen. Beleggers zochten daardoor hun heil in de veiligheid van obligaties.
8 uur geleden