Wall Street licht omhoog na beste beursmaand dit jaar
liNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York begonnen maandag licht hoger aan de laatste beursmaand van het jaar. Beleggers deden het rustig aan na de sterke koerswinsten in november. De Dow-Jonesindex en de S&P 500-index sloten vrijdag op nieuwe recordstanden en voor beide graadmeters was november de beste maand van dit jaar. Daarnaast wordt gelet op de verkoopcijfers rond koopjesfestijn Black Friday en Cyber Monday. Die dagen zijn het startschot voor het belangrijke feestdagenseizoen voor winkelbedrijven en de verkopen geven mogelijk meer inzicht in het vertrouwen en de kooplust van Amerikaanse consumenten.
De Dow noteerde kort na opening van de markt 0,1 procent hoger op 14.976 punten. De hoofdindex won afgelopen maand 7,5 procent en koerst af op een jaarwinst van ongeveer 19 procent. De bredere S&P 500 klom 0,2 procent tot 6045 punten. De graadmeter van de vijfhonderd grootste Amerikaanse bedrijven klom in november 5,7 procent en is dit jaar al ruim 26 procent gestegen. De Nasdaq won 0,4 procent tot 19.293 punten. De techgraadmeter won vorige maand dik 6 procent en stevent af op een jaarwinst van zo'n 28 procent.
Beleggers kijken deze week vooral uit naar gegevens over de Amerikaanse arbeidsmarkt. Zo komen er dinsdag cijfers over het aantal openstaande vacatures in oktober naar buiten. Vrijdag volgt het belangrijke banenrapport van de overheid over de maand november, waarin cijfers worden gemeld over de banengroei en werkloosheid. Die cijfers spelen een belangrijke rol bij het rentebeleid van de Federal Reserve. Afgelopen week leidden sterke cijfers over de Amerikaanse economie nog tot vrees bij beleggers dat de centrale bank mogelijk terughoudender zal zijn met toekomstige renteverlagingen.
Chipsector
De chipsector bleef in de belangstelling staan. Volgens persbureau Reuters scherpen de Verenigde Staten de maatregelen tegen de Chinese chipindustrie verder aan. De maatregelen hebben betrekking op de export naar 140 Chinese bedrijven. Ook Amerikaanse chipbedrijven als Lam Research (plus 1,9 procent), KLA (plus 0,5 procent) en Applied Materials (1,6 procent hoger) worden geraakt door de nieuwe exportbeperkingen voor China, evenals het Nederlandse ASMI. Washington wil met exportbeperkingen voorkomen dat China de nieuwste chips kan gebruiken voor militaire doeleinden.
De euro was 1,0486 dollar waard, tegenover 1,0554 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 0,6 procent duurder op 68,42 dollar per vat. Brentolie kostte 0,5 procent meer op 72,21 dollar per vat.
Meer uit Financieel
STRAATSBURG (ANP) - Nederlandse Europarlementariërs moeten nog bezien wat de gevolgen zijn van het afzwakken van het verbod op verbrandingsmotoren voor auto's. Oorspronkelijk moesten autofabrikanten per 2035 auto's produceren die geen CO2 uitstoten. De Europese Commissie heeft voorgesteld dat terug te brengen naar 90 procent minder uitstoot, waarmee productie van hybride auto's mogelijk blijft. CDA'er Tom Berendsen ziet "plussen en minnen" in dat plan van de Commissie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) heeft de boete van 2 miljoen euro geschrapt die PostNL in 2021 kreeg. Toezichthouder Autoriteit Consument & Markt (ACM) legde PostNL de boete op. Het bedrijf stelde echter dat er sprake was van overmacht, omdat na de overname van concurrent Sandd problemen ontstonden op het netwerk van dat bedrijf.
2 uur geledenWOLFSBURG (ANP/AFP) - Volkswagen, Europa's grootste autofabrikant, is verheugd dat er geen volledig verbod meer komt op nieuw geproduceerde auto's met een verbrandingsmotor in de EU per 2035. Het concern bestempelde de stap van de Europese Unie als "pragmatisch" en "economisch verantwoord".
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenmarkten gingen dinsdag omlaag, vooral door zorgen over de Amerikaanse economie. Die zorgen werden vooral aangewakkerd door zwakke banencijfers in de Verenigde Staten.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er komt geen volledig verbod meer op nieuw geproduceerde auto's met een verbrandingsmotor in de EU per 2035. De Europese Commissie presenteert dinsdag een herziening, waarin nieuw geproduceerde auto's niet volledig emissieloos moeten zijn, maar 90 procent minder CO2 moeten uitstoten vergeleken met 2021. Daardoor blijft er ruimte voor autofabrikanten om hybride auto's op de Europese markt te brengen.
3 uur geledenARNHEM (ANP) - Nexperia mocht kort na de schorsing van de topman door de ondernemingskamer een werknemer op non-actief stellen. Dit heeft de rechtbank in Arnhem bepaald in het kort geding dat de hoge hr-medewerker tegen de chipfabrikant had aangespannen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-landen moeten makkelijker staatssteun kunnen verlenen voor meer betaalbare huisvesting, ook voor het middensegment. Dat stelt de Europese Commissie dinsdag in een speciaal woonplan.
5 uur geleden