Wall Street lager in afwachting toespraak Fed-baas Powell
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen maandag omlaag. Beleggers namen geen risico voorafgaand aan een toespraak die de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell later op de dag houdt. De Federal Reserve houdt op 9 en 10 december de laatste rentevergadering van het jaar en beleggers zijn benieuwd of Powell iets gaat zeggen over een eventuele verdere verlaging van de leenkosten in de Verenigde Staten. Verscheidene Fed-bestuurders hebben de afgelopen tijd laten doorschemeren ruimte te zien voor een nieuwe renteverlaging.
De Dow-Jonesindex noteerde kort na opening van de markt 0,4 procent lager op 47.509 punten. De S&P 500-index zakte 0,6 procent tot 6806 punten en techgraadmeter Nasdaq verloor 1 procent op 23.137 punten.
De Amerikaanse beurzen sloten vrijdag op de laatste handelsdag van november met winst. Wall Street was die dag maar een halve dag geopend in verband met koopjesfestijn Black Friday.
Renteverlaging
De S&P 500-index en de Nasdaq boekten afgelopen week stevige winsten van 3,7 en 4,9 procent, terwijl de Dow ruim 3 procent klom op weekbasis. Over de hele maand november bleven de S&P 500 en de Dow vrijwel onveranderd. De Nasdaq leed een maandverlies van 1,5 procent en maakte daarmee een einde aan een stijging van zeven maanden op rij.
November werd gekenmerkt door twijfels over de hoge waarderingen van AI-bedrijven en onzekerheid over een verdere renteverlaging door de Fed. De Nasdaq stond op een gegeven moment in november zelfs bijna 8 procent lager dan de eindstand van oktober. Dankzij de hoop op een nieuwe renteverlaging wist de techgraadmeter dat verlies flink terug te dringen.
Opvolging
Beleggers hielden ook de ontwikkelingen rond de opvolging van Fed-baas Powell in de gaten. President Donald Trump zei zondag dat hij zijn keuze voor de volgende Fed-voorzitter heeft gemaakt zonder een naam te noemen. Trump heeft veel kritiek op de huidige Fed-voorzitter Powell omdat die de rente niet snel genoeg heeft verlaagd. Persbureau Bloomberg meldde onlangs op basis van ingewijden dat de 63-jarige Kevin Hassett favoriet is bij Trump voor de toppositie bij de Fed.
Hassett, Trumps belangrijkste economische adviseur, zei zondag dat hij graag zou dienen als de volgende Fed-voorzitter, als hij door Trump wordt gekozen. Met Hassett zou Trump een nauwe bondgenoot bij de Fed hebben die hij goed kent en vertrouwt. Hassett heeft dezelfde kijk op de economie en vindt ook dat de rente omlaag moet.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt een importheffing van 200 procent in te voeren op Franse wijnen en champagnes, door de weigering van Frankrijk om zich aan te sluiten bij zijn vredesraad. Trump haalde ook uit naar Emmanuel Macron nadat hij te horen had gekregen dat de Franse president zijn uitnodiging zou afwijzen.
30 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Starters willen graag snel een woning kopen, maar hebben er weinig vertrouwen in dat het ook daadwerkelijk lukt. Dat meldt huizenwebsite Funda op basis van cijfers uit de Funda Index van het laatste kwartaal van vorig jaar. 8 procent van de starters heeft er vertrouwen in een huis te kunnen kopen, terwijl 77 procent het binnen een jaar wil.
31 minuten geledenROSMALEN (ANP) - Bouwconcern Heijmans gaat de start- en landingsbaan op Eindhoven Airport renoveren. De klus levert de beursgenoteerde onderneming 60 miljoen euro aan omzet op. De baan in Eindhoven wordt naast de burgerluchtvaart ook voor de militaire luchtvaart gebruikt. Het ministerie van Defensie is formeel eigenaar van de vliegbasis en daarom ook opdrachtgever.
34 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Uitbater Euronext rekent dit jaar op meer beursgangen in Amsterdam, ondanks de aanhoudende geopolitieke onrust. De door de Amerikaanse president Donald Trump gestarte handelsoorlog zorgde vorig jaar nog voor een wederom mager aantal nieuwe noteringen, maar daar zullen bedrijven zich in 2026 minder door laten leiden. Dat zegt directeur René van Vlerken van de Amsterdamse beurs in een interview met het ANP.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De investeringen van bedrijven in Nederland zijn in november afgenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ondernemingen investeerden 4,1 procent minder vergeleken met dezelfde maand een jaar eerder. De daling volgt op een kleine toename van de investeringen van 0,3 procent in oktober en een stijging van 3,2 procent in september.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft besloten langere tijd niet op de Iraanse hoofdstad Teheran te vliegen. Lufthansa heeft de vluchten nu opgeschort tot en met 29 maart, meldt een woordvoerster. Ook blijft de luchtvaartmaatschappij het luchtruim boven Iran mijden.
6 uur geledenDAVOS (ANP/AFP/RTR) - De 56e editie van het World Economic Forum in Davos is maandagavond geopend met een openingsconcert dat bijna een uur duurde. Het thema dit jaar is 'A Spirit of Dialogue'.
9 uur geleden