Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wall Street keldert door grote onrust over olie en corona

Wall Street keldert door grote onrust over olie en corona

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met buitengewoon zware koersverliezen gesloten. Net als in Europa en Azië reageerden beleggers op Wall Street op de scherpe daling van de olieprijs nadat Saudi-Arabië plotseling het mes in de prijzen had gezet en aankondigde de productie te gaan verhogen. Op de financiële markten heerst angst voor een prijzenoorlog op de oliemarkt. Daarnaast speelden ook de ontwikkelingen rond het coronavirus, dat in steeds meer landen om zich heen grijpt, een grote rol.

De Dow-Jonesindex eindigde met een verlies van 7,8 procent op 23.851,02 punten. De breed samengestelde S&P 500 werd 7,6 procent lager gezet op 2746,56 punten en de technologiebeurs Nasdaq verloor 7,3 procent op 7950,67 punten. Dat zijn de grootste dalingen sinds de financiële crisis van 2008.

Toen de S&P kort na aanvang een verlies van 7 procent aantikte, werd de handel automatisch een kwartier gestaakt. Dat mechanisme is ingesteld na de grote beurscrash van 1987 en was voor het laatst in december 2008 nodig. Als de S&P na hervatting van de handel 13 procent daalt, volgt nog een kwartier pauze. Bij een daling van 20 procent wordt de handel voor de dag opgeschort.

Olie

Een vat Amerikaanse olie kostte ruim 25 procent minder op 30,92 dollar en Brentolie werd bijna 24 procent goedkoper op 35,96 dollar per vat. Dat zijn de grootste prijsdalingen sinds 1991. Grote olie- en gasproducenten als Chevron, ExxonMobil en ConocoPhillips kelderden tot bijna 25 procent. Kleinere oliefondsen als Chesapeake Energy en Marathon Oil moesten eveneens zware koersverliezen incasseren. Oliebedrijf Apache ging maar liefst 54 procent omlaag.

Oliedienstverleners als Schlumberger, Transocean en Halliburton daalden tot 38 procent. Machinebouwer Caterpillar, die veel producten levert aan de energiesector, leverde meer dan 14 procent in.

Cruise

Ook de cruisebranche daalde flink. De Amerikaanse overheid heeft de bevolking gewaarschuwd tegen cruises omdat op verschillende schepen al het coronavirus is uitgebroken, met ook steeds meer besmettingen. Bedrijven als Norwegian Cruise Line, Carnival en Royal Caribbean Cruises kregen tikken tot 27 procent te verwerken. In de luchtvaartindustrie met fondsen als Delta Air Lines, American Airlines, United Airlines en Southwest Airlines waren minnen tot 10 procent te zien. In de financiële sector op Wall Street waren eveneens dieprode cijfers te zien.

Supermarktconcern Wal-Mart wist een eerder plusje net niet vast te houden en hield de schade uiteindelijk beperkt tot een lichte min. Het bedrijf profiteert van het hamsteren van boodschappen door Amerikanen vanwege het virus.

De euro noteerde 1,1460 dollar tegen 1,1463 dollar bij het slot van de handel in Europa.

Meer uit Financieel

Onderzoek: supermarkten nemen steeds vaker plek in van winkels

DEN HAAG (ANP) - Het aantal winkels in de Randstad is de afgelopen jaren verder afgenomen. Supermarkten nemen de plek in van onder meer mode- en elektronicazaken, melden de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht op basis van onderzoek dat ze lieten uitvoeren door Ipsos I&O, Movares en Sweco.

24 minuten geleden
VS starten nieuw onderzoek naar 60 landen om dwangarbeid

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering is begonnen met een tweede onderzoek naar oneerlijke handelspraktijken van handelspartners dat de weg vrij moet maken voor nieuwe importheffingen. In het nieuwe onderzoek naar zestig landen wordt gekeken of ze wel genoeg doen om dwangarbeid te voorkomen. De Europese Unie, China, Japan, Zuid-Korea, Canada, Mexico, India, Taiwan en het Verenigd Koninkrijk behoren tot de landen die het doelwit zijn van het onderzoek.

1 uur geleden
Chipbedrijf Besi koploper in lagere AEX door overnamespeculatie

AMSTERDAM (ANP) - Besi was vrijdag de grote winnaar op de Amsterdamse beurs. De chiptoeleverancier werd bijna 10 procent meer waard door overnamespeculatie. Volgens persbureau Reuters hebben verschillende partijen interesse getoond in een overname van het bedrijf uit Duiven. Besi zou de Amerikaanse zakenbank Morgan Stanley hebben ingehuurd om de overnamevoorstellen te beoordelen.

2 uur geleden
Reuters: chipbedrijf Besi onderzoekt interesse kopers

DUIVEN (ANP) - Besi onderzoekt avances van bedrijven die interesse hebben in een overname van de Nederlandse fabrikant van apparatuur voor de chipindustrie, meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Het bedrijf uit Duiven zou zakenbank Morgan Stanley in de arm hebben genomen om de voorstellen te beoordelen.

3 uur geleden
Mediabedrijf BuzzFeed in financiële problemen

NEW YORK (ANP) - Mediabedrijf BuzzFeed, bekend van de gelijknamige site, zit in financiële problemen. Het bedrijf heeft moeite om zijn betalingsverplichtingen na te komen en kreeg onlangs uitstel van schuldeisers bij het aflossen van een lening.

3 uur geleden
Rabobank: Iranoorlog remt groei in alle Nederlandse sectoren

UTRECHT (ANP) - De Iranoorlog raakt de economische groei van alle sectoren in Nederland. Rabobank rekende drie scenario's door en concludeert dat onder meer de industrie, bouw en de vervoerssector hard kunnen worden getroffen. Veel is daarbij nog afhankelijk van hoe lang de oorlog duurt.

3 uur geleden
Chinese vicepremier zaterdag naar Parijs voor handelsoverleg VS

PARIJS (ANP/AFP) - De Chinese vicepremier He Lifeng vertrekt zaterdag naar Parijs voor economische besprekingen met de Verenigde Staten. Dat heeft China vrijdag bevestigd. De besprekingen in de Franse hoofdstad worden gezien als een opmaat voor de geplande topontmoeting tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese president Xi Jinping, die later deze maand in China moet plaatsvinden.

4 uur geleden