Wall Street Journal: Wagnerbaas wilde defensieminister ontvoeren
NEW YORK (ANP/AFP) - Wagnerbaas Jevgeni Prigozjin wilde defensieminister Sergej Sjojgoe en legerleider Valeri Gerasimov gevangennemen tijdens de opstand van zijn huurlingenleger, schrijft de Amerikaanse krant The Wall Street Journal op basis van westerse bronnen. De opstand zou naar voren zijn gehaald omdat de Russische veiligheidsdienst er lucht van kreeg.
De ontvoeringen moesten plaatsvinden tijdens een bezoek van Sjojgoe en Gerasimov aan het zuiden van Rusland. De twee mannen wijzigden hun reisplannen nadat de Russische veiligheidsdienst informatie over de geplande ontvoeringen had verkregen, aldus de krant. De opstand tegen de Russische staat ging door, maar eindigde snel zonder confrontaties met Sjojgoe en Gerasimov.
Voorafgaand aan de muiterij lag Prigozjin overhoop met de defensietop. Hij zei onder meer dat Sjojgoe Wagner probeerde te "vernietigen" en dat zijn huurlingen in Oekraïne stierven omdat ze te weinig munitie kregen. Ook wilde Prigozjin niet dat zijn troepen onder contract van het ministerie van Defensie kwamen te staan, een nieuwe maatregel die door president Vladimir Poetin wordt gesteund.
Prigozjin was een voormalige vertrouweling van Poetin en stond ook wel bekend als de kok van de president, een verwijzing naar de cateringscontracten die hij met de Russische staat heeft. Hij gaf in september vorig jaar, na het begin van de invasie in Oekraïne, voor het eerst toe de eigenaar van de Wagner Groep te zijn. De paramilitaire groep bestaat sinds 2014.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse ayatollah Ali Khamenei geeft "binnen enkele minuten" een televisietoespraak, meldt de staatszender Al-Alam TV. In Israëlische media gaat het gerucht dat Khamenei mogelijk is omgekomen bij de Israëlische en Amerikaanse aanvallen op Iran en werd gespeculeerd dat er een vooraf opgenomen videoboodschap zou worden uitgezonden.
32 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt vooral uit te zijn op vrijheid voor het Iraanse volk. "Het enige wat ik wil, is vrijheid voor de mensen", verklaarde hij tegenover de krant The Washington Post.
34 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Anonieme bronnen zeggen tegen Israëlische bronnen dat er "steeds meer tekenen" zijn dat de Iraanse ayatollah Ali Khamenei is omgekomen bij de Israëlische en Amerikaanse aanvallen van zaterdag. Het is onduidelijk waar Khamenei zich bevindt en alle berichten over zijn lot zijn onbevestigd.
1 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP) - Een pro-Iraanse militie in Irak zegt te zijn aangevallen en wil daarom Amerikaanse bases in de regio aanvallen. De beweging Kataeb Hezbollah zegt dat ze de agressie zal vergelden. Er zouden volgens officiële Iraakse bronnen twee doden en drie gewonden zijn gevallen bij luchtaanvallen op de basis van de pro-Iraanse groep.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse oppositie reageert bezorgd op de aanvallen van de regering-Trump op Iran. Democraten spreken de vrees uit dat hun land verwikkeld kan raken in een groot conflict in het Midden-Oosten, schrijft politieke nieuwssite The Hill.
1 uur geledenPARIJS/MADRID (ANP/AFP/RTR) - De Spaanse premier Pedro Sánchez heeft "eenzijdige militaire actie van de VS en Israël" verworpen. Hij noemt het een escalatie die verder bijdraagt aan de onzekere internationale orde.
2 uur geledenDOHA (ANP) - De aanvallen in het Midden-Oosten hebben in Qatar tot paniek geleid. Op door nieuwszender Al-Jazeera geverifieerde beelden is te zien dat mensen een veilig heenkomen zoeken.
2 uur geleden