Wall Street Journal: Wagnerbaas wilde defensieminister ontvoeren
NEW YORK (ANP/AFP) - Wagnerbaas Jevgeni Prigozjin wilde defensieminister Sergej Sjojgoe en legerleider Valeri Gerasimov gevangennemen tijdens de opstand van zijn huurlingenleger, schrijft de Amerikaanse krant The Wall Street Journal op basis van westerse bronnen. De opstand zou naar voren zijn gehaald omdat de Russische veiligheidsdienst er lucht van kreeg.
De ontvoeringen moesten plaatsvinden tijdens een bezoek van Sjojgoe en Gerasimov aan het zuiden van Rusland. De twee mannen wijzigden hun reisplannen nadat de Russische veiligheidsdienst informatie over de geplande ontvoeringen had verkregen, aldus de krant. De opstand tegen de Russische staat ging door, maar eindigde snel zonder confrontaties met Sjojgoe en Gerasimov.
Voorafgaand aan de muiterij lag Prigozjin overhoop met de defensietop. Hij zei onder meer dat Sjojgoe Wagner probeerde te "vernietigen" en dat zijn huurlingen in Oekraïne stierven omdat ze te weinig munitie kregen. Ook wilde Prigozjin niet dat zijn troepen onder contract van het ministerie van Defensie kwamen te staan, een nieuwe maatregel die door president Vladimir Poetin wordt gesteund.
Prigozjin was een voormalige vertrouweling van Poetin en stond ook wel bekend als de kok van de president, een verwijzing naar de cateringscontracten die hij met de Russische staat heeft. Hij gaf in september vorig jaar, na het begin van de invasie in Oekraïne, voor het eerst toe de eigenaar van de Wagner Groep te zijn. De paramilitaire groep bestaat sinds 2014.
Meer uit Buitenland
RIJKHOVEN (ANP) - De Belgische premier Bart De Wever waarschuwt voor het verdwijnen van de petrochemische industrie, de staal- en de metaalindustrie in de EU. "Als je dat verliest, heb je geen strategische autonomie meer", zei hij voor het begin van de informele EU-top over concurrentiekracht.
4 minuten geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Vrijwel alle buitenlandse families zijn weg uit het Syrische kamp al-Hol, zeggen bronnen bij humanitaire organisaties tegen persbureau AFP. In het kamp zaten familieleden vast van strijders van Islamitische Staat. Dat waren voor een groot deel Syriërs en Irakezen, maar ook ruim 6000 mensen uit zo'n veertig andere landen.
5 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie zou het intrekken van de opschorting van betalingen aan Hongarije ongedaan moeten maken. Dit meent de Kroatische advocaat-generaal van het Europees Hof van Justitie, Tamara Ćapeta. Ze geeft daarmee een meerderheid van het Europees Parlement gelijk. Dat was naar het hof gestapt om de betalingen aan Hongarije stop te zetten.
23 minuten geledenSEOUL (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De dochter van de Noord-Koreaanse dictator Kim Jong-un wordt gepositioneerd om hem op te volgen. Dat concludeerde de Zuid-Koreaanse inlichtingendienst NIS, die onder meer keek naar hoe dochter Ju Ae wordt afgebeeld in staatsmedia en hoe vaak ze in de openbaarheid verschijnt. Ze wordt vaak prominent afgebeeld naast haar vader bij bijvoorbeeld raketlanceringen en militaire parades.
35 minuten geledenRIJKHOVEN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Franse president Emmanuel Macron hebben broederlijk, zij aan zij en in hun eigen taal, de urgentie benadrukt van een concurrerender Europa en de voltooiing van de Europese interne markt. Dat deden zij donderdag bij aankomst in het Vlaamse kasteel Alden Biesen waar de regeringsleiders van de EU-landen bijeen zijn voor een heidag over concurrentiekracht.
46 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - Uitspraken van de miljardair Jim Ratcliffe over migratie hebben in het Verenigd Koninkrijk tot ophef geleid. De mede-eigenaar van Manchester United verklaarde dat zijn land is "gekoloniseerd door immigranten". Premier Keir Starmer reageerde verontwaardigd en zei dat Ratcliffe zijn excuses moet aanbieden.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Duitsland wil bij de NAVO niet alleen de meeste generaals, maar ook de hoogste militair adviseur van secretaris-generaal Mark Rutte leveren. Het steeds actievere Europese zwaargewicht heeft zijn legerchef voorgedragen als voorzitter van de 32 NAVO-topmilitairen.
1 uur geleden