Wall Street in mineur door verkiezingsonzekerheid, Intel zakt weg
NEW YORK (ANP) - Wall Street beleefde maandag een nerveuze handelsdag, gedreven door politieke onzekerheid rond de Amerikaanse presidentsverkiezingen en het aankomende rentebesluit later deze week. Intel (min 2,9 procent) behoorde tot de sterkere dalers op de aandelenbeurzen in New York. Beleggers reageerden op de aankondiging dat de chipproducent deze week uit de Dow-Jonesindex verdwijnt.
Het aandeel maakt voor aanvang van de handel op vrijdag plaats voor Nvidia, de belangrijkste verkoper van chips voor kunstmatige intelligentie ter wereld. Het besluit is een nieuwe tegenslag voor Intel, dat 25 jaar deel uitmaakte van de index van de dertig grootste beursgenoteerde bedrijven in de VS. Aandelen Nvidia werden 0,5 procent meer waard. Sinds de start van het jaar is de beurswaarde van de chipproducent met 178 procent gestegen.
Intel was ooit dominant in de chipsector, maar de afgelopen jaren hebben concurrenten marktaandeel weggekaapt. Het aandeel is dit jaar al met meer dan de helft gedaald en is daarmee het slechtst presterende bedrijf in de Dow. Om het tij te keren maakte Intel afgelopen zomer bekend duizenden banen te schrappen om miljarden aan kosten te besparen.
Nasdaq en verkiezingen
De Dow-Jonesindex eindigde 0,6 procent lager op 41.794,60 punten. De breder samengestelde S&P 500-index verloor 0,3 procent op 5712,69 punten en techgraadmeter Nasdaq zakte eenzelfde percentage tot 18.179,98 punten.
De uitslag van de verkiezingen op dinsdag kan grote invloed hebben op hoe de aandelenmarkten het jaar afsluiten. Uit peilingen blijkt dat er een nek-aan-nekrace gaande is tussen voormalig president Donald Trump en vicepresident Kamala Harris. "De Amerikaanse verkiezing is enorm belangrijk, maar het proces zal waarschijnlijk erg onrustig verlopen. Met wat geduld en een goede strategie kan het verschil worden gemaakt tussen door de ruis heen navigeren of erin verdwalen", staat in een bericht van zakenbank Morgan Stanley aan cliënten.
Dow Inc. en Boeing
Naast Intel verdwijnt ook chemieconcern Dow Inc. uit de Amerikaanse hoofdindex. Dat aandeel verloor 2,1 procent. Verffabrikant Sherwin-Williams (plus 4,6 procent) neemt de plaats van Dow over.
Boeing sloot 0,3 procent in de plus. De medewerkers stemmen maandag over het verhoogde loonbod van de vliegtuigfabrikant, waarmee mogelijk een einde komt aan de wekenlange staking bij Boeing-fabrieken in de regio Seattle.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten versoepelen "selectief" de oliesancties om de wereldwijde verkoop mogelijk te maken. Dit meldt het Amerikaanse ministerie van Energie woensdag. Het is niet duidelijk om welke sancties het precies gaat.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Importeurs van kunstmeststoffen ammoniak en ureum krijgen van Brussel een tijdelijke uitzondering op het betalen van importtarieven en een CO2-belasting. Dat zei handelschef Maroš Šefčovič na overleg met EU-landbouwministers.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Onlinesupermarkt Picnic hervat de bezorgingen van bestelde boodschappen donderdagochtend. Woensdag schrapte Picnic alle bezorgingen, omdat het vanwege het winterse weer onverantwoord was om de weg op te gaan.
2 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM heeft de verkoop van tickets tijdelijk stopgezet. Daarmee wil de luchtvaartmaatschappij ervoor zorgen dat zoveel mogelijk stoelen in vliegtuigen beschikbaar zijn om op Schiphol gestrande reizigers naar hun bestemming te brengen. Daarvoor zet KLM ook grotere toestellen in.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is woensdag flink lager gesloten. Daarmee is de graadmeter verder verwijderd van de grens van 1000 punten, nadat de AEX dinsdag nog een nieuw record had bereikt. Vooral de koers van postkluisjesbedrijf InPost (min 5,9 procent) drukte op de stemming.
2 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - De regering van China heeft een aantal technologiebedrijven in het land verzocht bestellingen van H200-chips bij het Amerikaanse Nvidia stop te zetten. Dat meldt het nieuwsmedium voor de techsector The Information op basis van ingewijden. Beijing wil de bedrijven mogelijk verplichten Chinese chips voor de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie te kopen.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Vrijwilligers van het Nederlandse Rode Kruis gaan woensdagavond opnieuw naar Schiphol om hulp te bieden aan gestrande reizigers. Volgens een woordvoerster zijn er net als afgelopen nacht weer vier hulpverleners paraat op de luchthaven.
3 uur geleden