Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wall Street in mineur door verkiezingsonzekerheid, Intel zakt weg

Wall Street in mineur door verkiezingsonzekerheid, Intel zakt weg

NEW YORK (ANP) - Wall Street beleefde maandag een nerveuze handelsdag, gedreven door politieke onzekerheid rond de Amerikaanse presidentsverkiezingen en het aankomende rentebesluit later deze week. Intel (min 2,9 procent) behoorde tot de sterkere dalers op de aandelenbeurzen in New York. Beleggers reageerden op de aankondiging dat de chipproducent deze week uit de Dow-Jonesindex verdwijnt.

Het aandeel maakt voor aanvang van de handel op vrijdag plaats voor Nvidia, de belangrijkste verkoper van chips voor kunstmatige intelligentie ter wereld. Het besluit is een nieuwe tegenslag voor Intel, dat 25 jaar deel uitmaakte van de index van de dertig grootste beursgenoteerde bedrijven in de VS. Aandelen Nvidia werden 0,5 procent meer waard. Sinds de start van het jaar is de beurswaarde van de chipproducent met 178 procent gestegen.

Intel was ooit dominant in de chipsector, maar de afgelopen jaren hebben concurrenten marktaandeel weggekaapt. Het aandeel is dit jaar al met meer dan de helft gedaald en is daarmee het slechtst presterende bedrijf in de Dow. Om het tij te keren maakte Intel afgelopen zomer bekend duizenden banen te schrappen om miljarden aan kosten te besparen.

Nasdaq en verkiezingen

De Dow-Jonesindex eindigde 0,6 procent lager op 41.794,60 punten. De breder samengestelde S&P 500-index verloor 0,3 procent op 5712,69 punten en techgraadmeter Nasdaq zakte eenzelfde percentage tot 18.179,98 punten.

De uitslag van de verkiezingen op dinsdag kan grote invloed hebben op hoe de aandelenmarkten het jaar afsluiten. Uit peilingen blijkt dat er een nek-aan-nekrace gaande is tussen voormalig president Donald Trump en vicepresident Kamala Harris. "De Amerikaanse verkiezing is enorm belangrijk, maar het proces zal waarschijnlijk erg onrustig verlopen. Met wat geduld en een goede strategie kan het verschil worden gemaakt tussen door de ruis heen navigeren of erin verdwalen", staat in een bericht van zakenbank Morgan Stanley aan cliƫnten.

Dow Inc. en Boeing

Naast Intel verdwijnt ook chemieconcern Dow Inc. uit de Amerikaanse hoofdindex. Dat aandeel verloor 2,1 procent. Verffabrikant Sherwin-Williams (plus 4,6 procent) neemt de plaats van Dow over.

Boeing sloot 0,3 procent in de plus. De medewerkers stemmen maandag over het verhoogde loonbod van de vliegtuigfabrikant, waarmee mogelijk een einde komt aan de wekenlange staking bij Boeing-fabrieken in de regio Seattle.

Meer uit Financieel

Wall Street eindigt eerste dag van nieuw beursjaar gemengd

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag op de eerste dag van het nieuwe beursjaar gemengd gesloten. Chipaandelen hebben hun opmars van 2025, dankzij het aanhoudende optimisme over AI, voortgezet.

1 uur geleden
Aluminium stijgt voor het eerst sinds 2022 tot ruim 3000 dollar

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van aluminium is vrijdag voor het eerst sinds 2022 gestegen tot meer dan 3000 dollar per ton, omgerekend ongeveer 2551 euro. Daarmee zet het metaal, dat veel wordt gebruikt in bijvoorbeeld de auto-industrie en de bouw, zijn opmars van vorig jaar voort.

2 uur geleden
Franse ministers naar justitie om seksuele inhoud chatbot Grok

PARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Franse ministers hebben een melding gemaakt bij justitie over Grok. Dat is de chatbot van Elon Musks start-up xAI. De chatbot heeft "seksuele en seksistische" inhoud gegenereerd die "overduidelijk illegaal" was, melden de ministers vrijdag in een verklaring.

4 uur geleden
AEX sluit eerste beursdag 2026 flink hoger, chipbedrijven aan kop

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam heeft de eerste handelsdag van 2026 met een flinke plus afgesloten. Besi, ASML en ASMI voerden de lijst aan. De chipbedrijven profiteerden op het Damrak van een techrally in Aziƫ.

5 uur geleden
Ook zaterdag honderden annuleringen op Schiphol door winters weer

SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol worden zaterdag naar verwachting nog eens honderden vluchten geannuleerd door het winterse weer. Ook verwacht de luchthaven honderden vertragingen door onder meer sneeuwbuien, het ijsvrij maken van vliegtuigen en de ongunstige windrichting.

6 uur geleden
Veel pensioenen stijgen dit jaar fors door nieuw stelsel

ROTTERDAM (ANP) - Veel gepensioneerden krijgen dit jaar een flink hoger pensioen. Van zo'n 1,4 miljoen mensen die zijn gestopt met werken en al over zijn naar het nieuwe stelsel, gaat de uitkering gemiddeld met 13 procent omhoog. Pensioenconsultant Corine Reedijk van adviesbureau Aon, dat de cijfers deelde, kan zich zo'n hoge gemiddelde stijging op jaarbasis niet herinneren.

6 uur geleden
Aantal schademeldingen bij verzekeraars na jaarwisseling loopt op

DEN HAAG (ANP) - Het aantal meldingen van schade rond de jaarwisseling loopt langzaam op. Bij verzekeraar NN was het aantal tot en met vrijdagochtend verdubbeld ten opzichte van een dag eerder. Het gaat nu om vijftig tot zestig meldingen door particulieren, meldt een woordvoerder van het concern, dat ook de merken ING Verzekeringen, OHRA, ASN Verzekeringen en ABN AMRO Verzekeringen voert.

7 uur geleden