Wall Street hoger na cijfers winkelverkopen VS en Goldman Sachs
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winst geopend, na de stevige plussen een dag eerder. De aandacht van beleggers op Wall Street gaat vooral uit naar de kwartaalcijfers van zakenbank Goldman Sachs en de Amerikaanse winkelverkopen. Verder was commercieel ruimtevaartbedrijf Virgin Galactic een opvallende daler na het nieuws dat een geplande testvlucht wordt uitgesteld en dat pas in het vierde kwartaal van 2022 commerciële ruimtereizen worden aangeboden.
De Dow-Jonesindex noteerde kort na aanvang een plus van 0,7 procent op 35.143 punten. De brede S&P 500 steeg 0,4 procent tot 4458 punten en de technologiegraadmeter Nasdaq won 0,2 procent op 14.860 punten.
Goldman Sachs ging bijna 2 procent vooruit. De bank zag de winst in het afgelopen kwartaal scherp stijgen, vooral dankzij hogere inkomsten uit het adviseren bij fusies en overnames en beursgangen. Eerder deze week kwamen ook al branchegenoten als JPMorgan Chase, Citigroup en Morgan Stanley met sterke cijfers naar buiten.
Consumentenvertrouwen
De winkelverkopen in de Verenigde Staten zijn in september met 0,7 procent gestegen. Economen hadden juist op een daling gerekend. De consumentenbestedingen vormen het grootste deel van de Amerikaanse economie. Kort na opening worden ook gegevens over het consumentenvertrouwen gemeld.
Virgin Galactic, het bedrijf van miljardair Richard Branson, kelderde 14 procent. Virgin Galactic trekt acht tot tien maanden uit voor het "opknappen en verbeteren" van de ruimtevaartuigen. Een duidelijke reden voor de vertraging werd niet gegeven, al wijst het bedrijf erop dat er na een eerdere testvlucht geconcludeerd werd dat "verdere inspectie" van de vloot vereist is.
Verhoogd risico
Farmaceut Moderna kreeg er bijna 1 procent bij. Geneesmiddelenautoriteit FDA heeft aangeraden mensen van 65 jaar en ouder en mensen met verhoogd risico een boosterprik te geven met het coronavaccin van Moderna.
Bedrijven die actief zijn digitale munten zaten in de lift nu de bitcoin weer bijna 60.000 dollar waard is. Coinbase Global, MicroStrategy, Riot Blockchain en Marathon Digital lieten plussen tot meer dan 7 procent optekenen.
Kwartaalcijfers
Aluminiumproducent Alcoa maakte kwartaalcijfers bekend die beter waren dan verwacht en werd beloond met een plus van bijna 12 procent.
Ook de oliebedrijven hadden de wind mee dankzij de verder stijgende olieprijzen. Zo wonnen ExxonMobil, Chevron en ConocoPhillips tot een kleine 2 procent. Oliedienstverleners als Schlumberger, Halliburton en Transocean werden tot zo'n 4 procent hoger gezet.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - ArcelorMittal eindigde donderdag bovenaan de AEX-index. De staalproducent maakte financiële resultaten bekend, waarbij de winst vorig jaar was toegenomen. Topman Aditya Mittal was ook positief gestemd over de vraag naar staal in Europa na de protectionistische maatregelen die de Europese Unie vorig jaar heeft genomen om de staalsector te beschermen tegen met name goedkoper staal uit China.
14 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland is van plan streamingdiensten en televisieomroepen die in Duitsland actief zijn te verplichten in Europese films te investeren. Als het aan de Duitse regering ligt, investeren platforms zoals Netflix, Amazon Prime en Disney+ straks minstens 8 procent van hun netto-omzet in Europese films.
47 minuten geledenVELSEN-NOORD (ANP) - De centrale ondernemingsraad van Tata Steel Nederland dreigt naar de ondernemingskamer te stappen vanwege een reorganisatieplan van de staalproducent op een van de afdelingen. Dit meldt voorzitter Cinta Groos van de ondernemingsraad. Volgens haar is de advocaat momenteel bezig met een verzoek aan de ondernemingskamer.
48 minuten geledenDAVOS (ANP/AFP) - De organisatie achter het World Economic Forum (WEF) dat jaarlijks in het Zwitserse Davos wordt gehouden, gaat onderzoek doen naar het contact tussen WEF-topman Børge Brende en zedendelinquent Jeffrey Epstein. Brende zou namelijk drie keer hebben deelgenomen aan zakelijke diners waarbij Epstein aanwezig was en ook contact met hem hebben gehad via e-mail en sms.
49 minuten geledenLELYSTAD (ANP) - De prijs die Nederlandse boeren betalen om hun mest te laten afhalen, is in de afgelopen twintig jaar niet zo hoog geweest. Dat blijkt uit onderzoek van marktbureau DCA Market Intelligence. Veehouderijen mogen in de winter geen mest uitrijden en moeten hun mestoverschot afzetten. Daar moeten zij voor betalen.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) verkeert nog steeds in een "goede positie" met het rentebeleid en de inflatie. Dat zei ECB-president Christine Lagarde in een toelichting op het besluit van de centrale bank om de rente in de eurozone voor de vijfde keer op rij onveranderd te laten, zoals was verwacht door kenners.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse centralebankgouverneur Andrew Bailey verwelkomt de voordracht van Kevin Warsh door president Donald Trump om de nieuwe voorzitter te worden van de Federal Reserve. Dat zei Bailey in een toelichting op het besluit van de Bank of England (BoE) om de rente in het Verenigd Koninkrijk onveranderd te laten, na vier verlagingen op rij.
2 uur geleden