Wall Street hoger na cijfers winkelverkopen VS en Goldman Sachs
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winst geopend, na de stevige plussen een dag eerder. De aandacht van beleggers op Wall Street gaat vooral uit naar de kwartaalcijfers van zakenbank Goldman Sachs en de Amerikaanse winkelverkopen. Verder was commercieel ruimtevaartbedrijf Virgin Galactic een opvallende daler na het nieuws dat een geplande testvlucht wordt uitgesteld en dat pas in het vierde kwartaal van 2022 commerciële ruimtereizen worden aangeboden.
De Dow-Jonesindex noteerde kort na aanvang een plus van 0,7 procent op 35.143 punten. De brede S&P 500 steeg 0,4 procent tot 4458 punten en de technologiegraadmeter Nasdaq won 0,2 procent op 14.860 punten.
Goldman Sachs ging bijna 2 procent vooruit. De bank zag de winst in het afgelopen kwartaal scherp stijgen, vooral dankzij hogere inkomsten uit het adviseren bij fusies en overnames en beursgangen. Eerder deze week kwamen ook al branchegenoten als JPMorgan Chase, Citigroup en Morgan Stanley met sterke cijfers naar buiten.
Consumentenvertrouwen
De winkelverkopen in de Verenigde Staten zijn in september met 0,7 procent gestegen. Economen hadden juist op een daling gerekend. De consumentenbestedingen vormen het grootste deel van de Amerikaanse economie. Kort na opening worden ook gegevens over het consumentenvertrouwen gemeld.
Virgin Galactic, het bedrijf van miljardair Richard Branson, kelderde 14 procent. Virgin Galactic trekt acht tot tien maanden uit voor het "opknappen en verbeteren" van de ruimtevaartuigen. Een duidelijke reden voor de vertraging werd niet gegeven, al wijst het bedrijf erop dat er na een eerdere testvlucht geconcludeerd werd dat "verdere inspectie" van de vloot vereist is.
Verhoogd risico
Farmaceut Moderna kreeg er bijna 1 procent bij. Geneesmiddelenautoriteit FDA heeft aangeraden mensen van 65 jaar en ouder en mensen met verhoogd risico een boosterprik te geven met het coronavaccin van Moderna.
Bedrijven die actief zijn digitale munten zaten in de lift nu de bitcoin weer bijna 60.000 dollar waard is. Coinbase Global, MicroStrategy, Riot Blockchain en Marathon Digital lieten plussen tot meer dan 7 procent optekenen.
Kwartaalcijfers
Aluminiumproducent Alcoa maakte kwartaalcijfers bekend die beter waren dan verwacht en werd beloond met een plus van bijna 12 procent.
Ook de oliebedrijven hadden de wind mee dankzij de verder stijgende olieprijzen. Zo wonnen ExxonMobil, Chevron en ConocoPhillips tot een kleine 2 procent. Oliedienstverleners als Schlumberger, Halliburton en Transocean werden tot zo'n 4 procent hoger gezet.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben vrijdag ingestemd met het opschorten van importtarieven voor bepaalde kunstmeststoffen voor de duur van een jaar. Dat voorstel deed de Europese Commissie in januari.
7 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Vakcentrale VCP ziet oproepen van de nieuwe VNO-NCW-voorzitter Coen van Oostrom aan het kabinet als steun voor het ultimatum dat de organisatie samen met vakbonden FNV en CNV had gesteld. De bonden eisen dat het kabinet voor komende maandag plannen voor een snellere stijging van de AOW-leeftijd en bezuinigingen op de WIA en WW van tafel haalt.
18 minuten geledenDOHA (ANP/BLOOMBERG) - Qatar Airways keert dit jaar geen bonussen uit aan de bijna 60.000 medewerkers. Door de oorlog in het Midden-Oosten en de verstoring van het luchtruim heeft de luchtvaartmaatschappij tienduizenden vluchten moeten annuleren en liep daardoor miljarden aan inkomsten mis.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Argentijnse voetballer Lionel Messi is de tweede voetballer ooit die zich miljardair mag noemen. Dat blijkt uit de Bloomberg Billionaires Index. De Portugees Cristiano Ronaldo ging hem voor.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt heeft een internationaal energiebedrijf berispt voor het te laat naar buiten brengen van marktgevoelige informatie. De marktwaakhond noemt het bedrijf niet bij naam, maar meldt dat de onderneming zowel elektriciteit produceert als energie verhandelt.
1 uur geledenNICOSIA (ANP) - Voorzitter Kyriakos Pierrakakis van de Eurogroep erkent dat er sprake is van "stagflatoire druk", maar voegt daar meteen aan toe dat Europa veerkrachtig is. "De groeiprognoses zijn naar beneden bijgesteld en de inflatieprognoses naar boven, maar we bevinden ons nog steeds in een positieve groeizone", zei hij vrijdag bij aankomst in Nicosia.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse cosmeticamerk Estée Lauder en het Spaanse Puig, bekend van merken als Jean Paul Gaultier en Charlotte Tilbury, gaan niet fuseren. De bedrijven waren in gesprek, maar deze zijn beëindigd. Over de redenen deden de merken geen uitspraken.
1 uur geleden