Wall Street hard omlaag door recessievrees bij beleggers
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen donderdag fors omlaag door zorgen bij beleggers over de renteverhogingen door de Amerikaanse centrale bank. De Federal Reserve gaf woensdag bij het rentebesluit aan door te gaan met het verhogen van de rente om zo de hoge inflatie onder controle te krijgen. Op Wall Street is er vrees dat die renteverhogingen een economische recessie zullen veroorzaken.
De Dow-Jonesindex eindigde met een min van 2,3 procent op 33.202,22 punten. De brede S&P 500 daalde 2,5 procent tot 3895,75 punten en de technologiegraadmeter Nasdaq verloor 3,2 procent tot 10.810,53 punten.
Ook op woensdag waren er al verliezen te zien in navolging van het rentebesluit van de Fed. De centrale bank verhoogde de rente met 0,5 procentpunt, wat minder sterk is dan voorheen. De Fed gaf wel aan volgend jaar door te gaan met het verder opkrikken van de rente. Volgens Fed-voorzitter Jerome Powell is er nog onvoldoende bewijs dat de strijd tegen de inflatie is gewonnen.
Techfondsen
Het sentiment werd ook gedrukt door tegenvallende cijfers over de winkelverkopen in de Verenigde Staten. Die daalden in november harder dan verwacht, omdat consumenten vanwege de hoge inflatie de hand meer op de knip houden. Daarnaast kromp de productie in de Amerikaanse industrie.
De grote techfondsen stonden onder druk door de rentezorgen. Zo verloren Microsoft, Google-moeder Alphabet, Apple, Amazon en Facebook-eigenaar Meta Platforms tot 4,7 procent aan beurswaarde. De chipfondsen AMD, Intel en Nvidia leverden tot 4 procent in.
Tesla
Streamingsdienst Netflix ging 8,6 procent onderuit na berichten dat het bedrijf adverteerders geld wil terugbetalen omdat doelstellingen rond kijkersaantallen niet gehaald zijn. Snap, het moederbedrijf van Snapchat, kelderde 7,6 procent na een afwaardering door zakenbank Jefferies.
Tesla wist zich aan de malaise te onttrekken met een plus van 0,6 procent, na de verliezen in de voorgaande dagen. Topman Elon Musk heeft opnieuw aandelen verkocht van de fabrikant van elektrische auto's. Het ging om bijna 22 miljoen aandelen met een waarde van 3,6 miljard dollar. Verder dook vaccinmaker Novavax ruim 34 procent in het rood na de aankondiging van een aandelenuitgifte.
De euro was 1,0623 dollar waard, tegen 1,0634 dollar bij het slot van de Europese handel. Amerikaanse olie werd 1,6 procent goedkoper op 76,07 dollar per vat. Brentolie daalde 1,8 procent in prijs tot 81,22 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - De dieselprijs is in Duitsland in het paasweekend gestegen naar een recordhoogte van gemiddeld 2,44 euro per liter, maakte de autovereniging ADAC bekend. Nederlandse automobilisten betalen echter nog altijd fors meer. Zij moeten gemiddeld 2,80 euro neertellen, 36 cent meer dan in Duitsland.
52 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Amerikanen kochten in het eerste kwartaal van dit jaar 12 procent meer tweedehands elektrische auto's dan in dezelfde periode vorig jaar. De verkoop van gebruikte elektrische auto's is sterk gestegen, mede door de scherpe stijging van de benzineprijzen. Dat meldt de Financial Times op basis van cijfers van marktonderzoeker Cox Automotive. In totaal werden er 93.500 auto's verkocht.
3 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De gasvoorraden in Nederland worden langzaamaan weer aangevuld. Volgens data van gasnetbeheerder Gasunie is de huidige gasvoorraad maandag licht gestegen tot 5,1 procent, na een dieptepunt van 4,5 procent vorige week. Vanaf april mogen energiebedrijven de gasopslagen weer vullen voor de komende winter. De vraag was of dat ging gebeuren vanwege de hoge gasprijs als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street deden het maandag bij de opening voorzichtig aan, na een eerste positieve week die een verliesreeks van vijf weken doorbrak. De hoop op een spoedig einde van de oorlog tussen de VS en Iran ondersteunde de handel.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz is gestegen naar het hoogste niveau sinds de eerste dagen van de Iranoorlog, nu meer landen veilige doorvaartovereenkomsten met Iran lijken te hebben gesloten. Dat concludeert persbureau Bloomberg na een analyse van de locatiedata van schepen.
6 uur geledenDUIVEN (ANP) - IKEA heeft zijn winkel in Duiven maandag noodgedwongen dichtgehouden, omdat een internetkabel in de buurt is beschadigd. Dat is een domper voor de meubelketen, want tweede paasdag is normaal juist een dag dat veel mensen traditiegetrouw naar de woonboulevards trekken.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van bitcoin is maandag voor het eerst sinds 25 maart weer boven de 70.000 dollar gekomen. Ook andere cryptomunten stegen in waarde, terwijl handelaren berichten verwerkten dat Iran nadenkt over een plan voor een vrede of wapenstilstand met de Verenigde Staten.
7 uur geleden