Wall Street hard omlaag door recessievrees bij beleggers
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen donderdag fors omlaag door zorgen bij beleggers over de renteverhogingen door de Amerikaanse centrale bank. De Federal Reserve gaf woensdag bij het rentebesluit aan door te gaan met het verhogen van de rente om zo de hoge inflatie onder controle te krijgen. Op Wall Street is er vrees dat die renteverhogingen een economische recessie zullen veroorzaken.
De Dow-Jonesindex eindigde met een min van 2,3 procent op 33.202,22 punten. De brede S&P 500 daalde 2,5 procent tot 3895,75 punten en de technologiegraadmeter Nasdaq verloor 3,2 procent tot 10.810,53 punten.
Ook op woensdag waren er al verliezen te zien in navolging van het rentebesluit van de Fed. De centrale bank verhoogde de rente met 0,5 procentpunt, wat minder sterk is dan voorheen. De Fed gaf wel aan volgend jaar door te gaan met het verder opkrikken van de rente. Volgens Fed-voorzitter Jerome Powell is er nog onvoldoende bewijs dat de strijd tegen de inflatie is gewonnen.
Techfondsen
Het sentiment werd ook gedrukt door tegenvallende cijfers over de winkelverkopen in de Verenigde Staten. Die daalden in november harder dan verwacht, omdat consumenten vanwege de hoge inflatie de hand meer op de knip houden. Daarnaast kromp de productie in de Amerikaanse industrie.
De grote techfondsen stonden onder druk door de rentezorgen. Zo verloren Microsoft, Google-moeder Alphabet, Apple, Amazon en Facebook-eigenaar Meta Platforms tot 4,7 procent aan beurswaarde. De chipfondsen AMD, Intel en Nvidia leverden tot 4 procent in.
Tesla
Streamingsdienst Netflix ging 8,6 procent onderuit na berichten dat het bedrijf adverteerders geld wil terugbetalen omdat doelstellingen rond kijkersaantallen niet gehaald zijn. Snap, het moederbedrijf van Snapchat, kelderde 7,6 procent na een afwaardering door zakenbank Jefferies.
Tesla wist zich aan de malaise te onttrekken met een plus van 0,6 procent, na de verliezen in de voorgaande dagen. Topman Elon Musk heeft opnieuw aandelen verkocht van de fabrikant van elektrische auto's. Het ging om bijna 22 miljoen aandelen met een waarde van 3,6 miljard dollar. Verder dook vaccinmaker Novavax ruim 34 procent in het rood na de aankondiging van een aandelenuitgifte.
De euro was 1,0623 dollar waard, tegen 1,0634 dollar bij het slot van de Europese handel. Amerikaanse olie werd 1,6 procent goedkoper op 76,07 dollar per vat. Brentolie daalde 1,8 procent in prijs tot 81,22 dollar per vat.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - Slechts negen olietankers, vracht- en containerschepen zijn sinds maandag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat heeft het Franse persbureau AFP becijferd op basis van gegevens van MarineTraffic, een website waarmee de locaties van schepen te volgen zijn.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York verloren vrijdag opnieuw stevig omdat door de Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran de olieprijzen stegen tot niveaus die sinds 2023 niet meer zijn gezien. Wel deed een onverwachte krimp in het Amerikaanse banencijfer over februari bij beleggers de hoop op renteverlagingen door de Federal Reserve herleven.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Nintendo heeft de Amerikaanse overheid aangeklaagd om de importheffingen die president Donald Trump vorig jaar had ingesteld. Het Japanse spelcomputerbedrijf eist een "snelle terugbetaling, met rente" van alle betaalde heffingen, volgens een klacht ingediend bij het Amerikaanse handelshof.
8 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft het hervatten van zijn vluchten naar Dubai, Riyad en Dammam wederom uitgesteld. De luchtvaartmaatschappij vliegt tot en met dinsdag niet naar de bestemmingen in het Midden-Oosten om de oorlog in Iran. Eerder had KLM deze vluchten al tot en met zondag uitgesloten. "We volgen de ontwikkelingen op de voet", benadrukte de maatschappij vrijdagavond in een verklaring.
9 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - Kledingleveringen voor Zara-eigenaar Inditex en andere grote kledingretailers zitten vast op luchthavens in Bangladesh en India. Dat hebben drie fabrikanten in de landen laten weten. De kleding zou eigenlijk met vluchten van luchtvaartmaatschappijen als Emirates en Qatar Airways worden meegenomen, maar die hebben door de oorlog in Iran veel vluchten geschrapt.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chiptoeleverancier Besi is vrijdag meer dan 17 procent onderuitgegaan op de Amsterdamse beurs. De koersval werd volgens analisten veroorzaakt door ongunstige berichten in Zuid-Koreaanse media voor de fabrikant van assemblageapparatuur voor de halfgeleiderindustrie.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zet zoals afgesproken in het coalitieakkoord een streep door een groot deel van een nieuwe wet die moet afbakenen welk werk als zelfstandig ondernemer kan worden gedaan. Er komt een nieuwe wet voor in de plaats die moet leiden tot meer zekerheid voor mensen die er zelf voor kiezen als zzp'er te werken, meldt minister Thierry Aartsen (Werk, VVD).
13 uur geleden