Wall Street fors lager na verklaringen Trump over importheffingen
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn maandag fors lager gesloten, na de verklaringen van president Donald Trump over importheffingen op producten die de Verenigde Staten binnenkomen. Tegen journalisten bij het Witte Huis zei hij dat de importheffingen op producten uit Canada en Mexico van 25 procent dinsdag ingaan. Op energie uit Canada komt een heffing van 10 procent.
De wederkerige heffingen waarmee Trump eerder heeft gedreigd gaan volgens hem in vanaf 2 april. Ook heeft Trump volgens het Witte Huis een bevel ondertekend om de heffingen op producten uit China te verhogen van 10 naar 20 procent. De heffingen gaan dinsdag om middernacht (lokale tijd) in.
De Dow-Jonesindex sloot 1,5 procent lager op 43.191,24 punten. De brede S&P 500-index daalde 1,8 procent tot 5849,72 punten. Dat is het grootste dagverlies sinds december. Techgraadmeter Nasdaq verloor 2,6 procent tot 18.350,19 punten.
Bezorgdheid
Cijfers over de industriële activiteit in de Verenigde Staten leidden eerder maandag tot verdere bezorgdheid onder beleggers over de vooruitzichten van de Amerikaanse economie. Veel fabrikanten gaven aan zich zorgen te maken over de aanstaande heffingen. Hierdoor lijkt het erop dat die binnenkort de productie van Amerikaanse fabrieken zullen beïnvloeden.
Techbedrijven behoorden tot de grootste verliezers op Wall Street. Onder andere Nvidia verloor flink, met een min van 8,7 procent. Vrijdag klom het aandeel van de AI-chipproducent nog bijna 4 procent. The Wall Street Journal meldde zondag dat Chinese kopers de Amerikaanse exportbeperkingen omzeilen om de meest geavanceerde chips van Nvidia te bestellen.
Cryptovaluta
Cryptobedrijven moesten hun openingswinsten weer inleveren. Beleggers reageerden eerder maandag verheugd op de aankondiging van president Donald Trump dat de digitale munten bitcoin, ether, XRP, solana en cardano worden opgenomen in een Amerikaanse strategische reserve van cryptovaluta. Deze voorraad aan cryptomunten is vergelijkbaar met de strategische olievoorraden van de VS. Chipfabrikant Super Micro Computer verloor 13 procent.
Cryptobeurs Coinbase en cryptominers als Mara Holdings en Riot Platforms daalden tot 4,6 procent, nadat ze in de vroege handel nog tot 11,6 procent hadden gewonnen. Cloudbedrijf MicroStrategy, dat veel bitcoins bezit, zakte 1,8 procent.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten zijn de verkorte kerstweek positief begonnen, vooral doordat technologieaandelen opnieuw gewild waren bij beleggers. Deze aandelen zijn sinds vorige week weer aan het stijgen, gestuwd door sterke vooruitzichten van chipbedrijf Micron Technology en een meevallend inflatierapport. Daardoor liggen de toonaangevende Amerikaanse beursgraadmeters S&P 500 en de Dow-Jonesindex nog geen 1 procent onder hun record van 11 december.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Google-moederbedrijf Alphabet neemt het Amerikaanse energiebedrijf Intersect Power over voor 4,75 miljard dollar. De overname is bedoeld om Google toegang te geven tot meer elektriciteit voor zijn datacenters, werd maandag bekendgemaakt.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse regering van president Donald Trump lijkt op een nieuwe manier te proberen windenergieparken voor de oostkust tegen te gaan. De vergunningen voor vijf parken in aanbouw zijn opgeschort uit zorgen om de nationale veiligheid. Ze kunnen volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken radarsystemen verstoren en valse doelwitten creëren.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers op het Damrak deden het maandag voorzichtig aan op de eerste dag van de verkorte handelsweek. Op eerste en tweede kerstdag is het Damrak dicht, net als de beurzen elders in Europa. Op woensdag, met kerstavond, wordt slechts een halve dag gehandeld op Beursplein 5. Dan sluit de handelsdag om 14.00 uur.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Chemiebedrijf 3M gaat ondernemers rondom de Westerschelde betalen voor schade die zij vanwege de vervuilende stoffen PFAS in het water hebben geleden. Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat meldt dat aan de Tweede Kamer. Het ministerie maakte niet bekend hoeveel geld wordt uitgekeerd, noch welke ondernemers betaald krijgen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers op het Damrak deden het maandag voorzichtig aan op de eerste dag van de verkorte handelsweek. Op eerste en tweede kerstdag is het Damrak dicht, net als de beurzen elders in Europa. Op woensdag, met kerstavond, wordt slechts een halve dag gehandeld op Beursplein 5. Dan sluit de handelsdag om 14.00 uur.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Nederlandse brandstoffenbedrijf FincoEnergies komt in handen van het Zwitserse Glencore. De multinational op het gebied van grondstoffen en mijnbouw neemt FincoEnergies over van Coloured Finches, de investeringsmaatschappij die het bedrijf in 2013 oprichtte. Coloured Finches blijft wel betrokken bij de leverancier van onder meer biobrandstoffen.
7 uur geleden