Wall Street flink lager in aanloop naar belangrijk banenrapport
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen gesloten, in aanloop naar het belangrijke Amerikaanse banenrapport dat vrijdag naar buiten komt. De banengroei speelt een grote rol bij het rentebesluit van de Federal Reserve. De Fed heeft al aangegeven later deze maand te beginnen met het verlagen van de rente om de economie te ondersteunen.
De Dow-Jonesindex eindigde 1,5 procent lager op 40.936,93 punten. De brede S&P 500-index zakte 2,1 procent tot 5528,93 punten. Techgraadmeter Nasdaq kreeg het het zwaarst te verduren en noteerde bij het slot 3,3 procent lager op 17.136,30 punten. Zo leverde beurslieveling Nvidia flink in, maar ook andere zwaargewichten kregen verliezen te verwerken. De belangrijkste leverancier van chips voor kunstmatige intelligentie (AI) ter wereld leverde bijna een tiende van zijn beurswaarde in.
Bij een zeer zwakke banengroei kan de centrale bank overwegen om de rente steviger te verlagen dan het kwart procentpunt dat nu wordt voorzien. Hoewel renteverlagingen doorgaans gunstig zijn voor aandelen, is dat niet per se het geval wanneer de Fed haast maakt om een grotere economische vertraging in de VS te voorkomen.
Voorafgaand aan het rapport op vrijdag komt op donderdag nog het banencijfer van loonstrookverwerker ADP naar buiten. De Fed publiceert woensdag ook nog het zogeheten Beige Book, dat inzicht geeft in de stand van de Amerikaanse economie.
Zwaargewichten uit de techsector zoals Amazon, Apple en Facebook-moederbedrijf Meta verloren tot 2,7 procent. Chipconcerns Broadcom en Advanced Micro Devices (AMD) zakten ruim 6 procent en 7,8 procent.
Boeing verloor 7,3 procent. De vliegtuigfabrikant, die geplaagd wordt door schandalen op het gebied van kwaliteitscontroles, werd door analisten van de bank Wells Fargo op de verkooplijst gezet.
De olieprijzen gingen dinsdag verder omlaag. Die worden onder meer gedrukt door plannen van oliekartel OPEC+ om de productie weer geleidelijk te gaan verhogen vanaf oktober, na de productiebeperkingen van de afgelopen jaren. Tegelijkertijd zijn er zorgen over een zwakkere olievraag in China, 's werelds grootste olie-importeur. Ook over de Amerikaanse olievraag is er onzekerheid. Een vat Amerikaanse olie kostte bij het slot van Wall Street 4,4 procent minder op 70,32 dollar. Brentolie werd 4,9 procent goedkoper op 73,76 dollar per vat.
De euro was 1,1040 dollar waard, tegenover 1,1038 dollar bij het sluiten van de Europese beurzen.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Het Russische olieconcern Lukoil is in "vergevorderde gesprekken met andere partijen" over de overname van de internationale activiteiten na het afhaken van het Zwitserse Gunvor. Het doel is "zo snel mogelijk tot een nieuwe verkoopovereenkomst te komen", laat de Nederlandse tak van Lukoil weten in een verklaring. Donderdag ging de verkoop aan grondstoffenhandelaar Gunvor niet door na weerstand vanuit de Verenigde Staten.
12 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Vincent Karremans (Economische Zaken) wil niet zeggen wat China terugkrijgt in ruil voor het hervatten van de levering van Nexperia-chips naar bijvoorbeeld autofabrieken in Europa. De gesprekken daarover met de Chinese overheid zijn vertrouwelijk, zei de VVD-bewindsman vrijdag rond de ministerraad.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Ruim twintig Europese luchtvaartmaatschappijen hebben duurzaamheidsclaims aangepast na gesprekken met de Europese Commissie en Europese toezichthouders. Volgens de Nederlandse Autoriteit Consument & Markt (ACM) en andere consumententoezichthouders waren bepaalde claims rondom het compenseren van CO2-uitstoot van een vlucht misleidend.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Een Duitse toeleverancier voor de auto-industrie, Aumovio, zegt weer chips van Nexperia van China naar Europa te kunnen sturen. Eerder was die toelevering onzeker door een exportverbod dat Beijing chipmaker Nexperia had opgelegd. Aumovio-topman Philipp von Hirschheydt zei tegen persbureau Bloomberg dat zijn bedrijf deze week een vergunning voor de export had gekregen.
1 uur geledenROME (ANP/RTR) - De wereldwijde voedselprijzen zijn vorige maand voor de tweede maand op rij gedaald. Dat kwam voornamelijk door ruime voorraden, heeft de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) vrijdag bekendgemaakt.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - InPost behoorde vrijdag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. Het Poolse pakketkluisjesbedrijf heeft opnieuw een recordkwartaal achter de rug. Ook voor het huidige kwartaal voorziet het bedrijf verdere groei van het aantal pakketten. InPost bevestigde daarnaast de omzetverwachting voor het hele jaar. Wel werd het bedrijf wat voorzichtiger over de winstgroei dit jaar door de extra investeringen in het Verenigd Koninkrijk. Het aandeel steeg 1,8 procent.
5 uur geledenROERMOND (ANP) - Funderingsspecialist Sif waarschuwt dat nieuwe windmolenprojecten moeilijk op gang komen. Door lastige marktomstandigheden worden projecten uitgesteld of geannuleerd. "De markt blijft uitdagend met een beperkt aantal nieuwe aanbestedingen, en het Verenigd Koninkrijk en Europese landen die moeite hebben om succesvolle grootschalige aanbestedingen te organiseren", zegt topman Fred van Beers van het in palen voor windmolens gespecialiseerde bedrijf vrijdag bij de kwartaalcijfers.
7 uur geleden