Wall Street blijft voorzichtig in afwachting overleg Oekraïne
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York veerden maandag iets op na de verliesbeurt van voor het weekeinde. De voortzetting van de gesprekken tussen Rusland en Oekraïne over een staakt-het-vuren zorgde voor enige hoop op een diplomatieke oplossing van de oorlog in Oekraïne. Ook wil de Oekraïense leider Volodimir Zelenski graag een ontmoeting met zijn Russische ambtsgenoot Vladimir Poetin. Hij zegt dat zijn onderhandelaars "alles doen" om dat te regelen.
Naast de ontwikkelingen rond Oekraïne kijken beleggers uit naar het rentebesluit van de Federal Reserve later deze week. De Amerikaanse centrale bank zal naar verwachting woensdag voor het eerst in jaren de rente gaan verhogen om de hard oplopende inflatie af te remmen.
De Dow-Jonesindex noteerde kort na opening 0,5 procent hoger op 33.111 punten. De brede S&P 500 won 0,3 procent tot 4216 punten en techgraadmeter Nasdaq ging een fractie omhoog tot 12.852 punten. Vanwege de ingang van de zomertijd in de Verenigde Staten openen de Amerikaanse beurzen de komende twee weken om 14.30 uur Nederlandse tijd. In Nederland gaat de zomertijd op zondag 27 maart in.
Chinese techbedrijven
De Chinese techbedrijven met noteringen op Wall Street gingen echter flink omlaag na de koersdruk in de sector tijdens de Aziatische beurshandel. De dreiging dat een aantal Chinese bedrijven hun beursnotering in New York mogelijk verliezen en de lockdown in de Chinese miljoenenstad Shenzhen, het techcentrum van China, zorgden eerder al voor een verkoopgolf op de beurs in Hongkong. Webwinkelconcerns als Alibaba en JD.com zakten tot bijna 9 procent.
Apple verloor verder een kleine 2 procent. Het Taiwanese Foxconn liet weten zijn productiefaciliteit in Shenzhen te sluiten vanwege de lockdown. Foxconn is een belangrijke toeleverancier van het Amerikaanse techconcern Apple en zet onder meer de iPhones van dat bedrijf in elkaar.
Defensieconcern Lockheed Martin steeg wel een factie. Duitsland is naar verluidt van plan om 35 F-35-gevechtsvliegtuigen van het bedrijf te kopen. Vanwege de oorlog in Oekraïne heeft het land aangekondigd veel meer geld in defensie te investeren.
Oliebedrijven
De oliebedrijven Chevron en Occidental Petroleum verloren daarnaast tot meer dan 6 procent door de dalende olieprijzen. Ook verlaagden analisten van Morgan Stanley het advies voor beide bedrijven.
De olieprijzen zakten na de wilde prijsschommelingen afgelopen week. Een vat Amerikaanse olie kostte ruim 5 procent minder op 103,85 dollar. Brentolie werd bijna 5 procent goedkoper op 107,07 dollar per vat. De euro was 1,0943 dollar waard, tegen 1,0934 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/RTR) - De Britse luchtvaartmaatschappij Virgin Atlantic is van plan de vluchten tussen Londen en Dubai en het Saudische Riyad dinsdag weer te hervatten volgens schema. De maatregel volgt op het beperkt heropenen van het luchtruim in het Midden-Oosten op maandag.
42 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd alle handel met Spanje stop te zetten. Spanje zou het Amerikaanse leger geen toestemming hebben gegeven om zijn bases te gebruiken voor missies die te maken hebben met aanvallen op Iran.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag opnieuw flink lager gesloten. De aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten sinds de aanvallen op Iran door Israël en de Verenigde Staten afgelopen weekend, heeft geleid tot onrust op de wereldwijde beurzen.
1 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Irak zal worden gedwongen binnen enkele dagen zijn olieproductie flink te verminderen als olietankers niet vrij kunnen bewegen door de Straat van Hormuz. Twee Iraakse oliefunctionarissen melden dat de productie dan met meer dan 3 miljoen vaten per dag moet worden teruggebracht.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De uitgaven aan televisiereclames in Nederland zijn vorig jaar gedaald, mede omdat in 2024 werd geprofiteerd van het EK voetbal en de Olympische Zomerspelen. Volgens tv-marketingorganisatie Screenforce bedroegen de bestedingen op de Nederlandse tv-reclamemarkt in 2025 in totaal 850 miljoen euro. Dat is ruim 5 procent minder dan een jaar eerder.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn dinsdag omlaag gegaan door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. De dreiging van Teheran om elk schip aan te vallen dat de Straat van Hormuz probeert te passeren, in combinatie met de productiestops van verschillende olie- en gasproducenten in het Midden-Oosten, heeft de wereldwijde scheepvaarttarieven opgedreven en de prijzen van ruwe olie en aardgas flink doen stijgen.
4 uur geledenABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - Meer dan 12.300 vluchten naar bestemmingen in het Midden-Oosten zijn tot nu toe al geannuleerd als gevolg van de oorlog in Iran en de onrust in de regio, meldt Bloomberg op basis van luchtvaartwebsite Flightradar24.
5 uur geleden