
Wall Street blijft terughoudend door conflict in Midden-Oosten
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen vrijdag licht omhoog. Beleggers bleven voorzichtig in afwachting van verdere ontwikkelingen rond de strijd tussen Israël en Iran. President Donald Trump heeft nog geen duidelijkheid gegeven over mogelijke Amerikaanse hulp aan Israël bij de aanvallen op Iran.
Trump stelde de beslissing over een mogelijke Amerikaanse aanval op Iran twee weken uit. Hij wil de onderhandelingen met Teheran meer tijd geven voordat hij Israël gaat helpen bij het bombarderen van Iraanse nucleaire faciliteiten.
De Dow-Jonesindex noteerde kort na opening van de markt 0,4 procent hoger op 42.319 punten. De brede S&P 500-index klom 0,5 procent tot 6007 punten en techgraadmeter Nasdaq steeg 0,6 procent tot 19.661 punten. De Amerikaanse beurzen waren donderdag dicht vanwege Juneteenth, de dag waarop de afschaffing van de slavernij in de Verenigde Staten wordt herdacht.
Rentetarief ongewijzigd
Beleggers kauwden daarnaast nog na op het rentebesluit van de Federal Reserve. De Amerikaanse centrale bank hield woensdag het rentetarief ongewijzigd. Ondanks de herhaaldelijke oproepen van Trump om de leenkosten te verlagen en de economie te ondersteunen, verklaarde Fed-voorzitter Jerome Powell geen haast te hebben met het verlagen van de rente.
Powell herhaalde dat hij eerst meer duidelijkheid wil over de impact van het handelsbeleid van Trump op de economie en waarschuwde dat de importheffingen de inflatie in de VS weer kunnen aanjagen. Trump haalde donderdag opnieuw uit naar Powell en zei dat de Fed-voorzitter de VS "honderden miljarden dollars" kost door renteverlagingen uit te stellen.
Olieprijs daalt
De olieprijs daalde na de aankondiging van Trump om het besluit over de Amerikaanse hulp bij de Israëlische aanvallen op Iran uit te stellen. Donderdag werd olie nog flink duurder door zorgen over directe betrokkenheid van de VS bij het conflict. De prijs van een vat Brentolie, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten, daalde 3,4 procent tot 76,16 dollar.
Cryptobedrijven gingen omhoog dankzij koersstijgingen van digitale munten. Bitcoin, de grootste cryptomunt ter wereld werd 1,6 procent duurder en ether steeg 1,7 procent. Cryptobeurs Coinbase won daardoor 2,3 procent. Cryptominer Mara Holdings klom 1,4 procent.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag hoger geëindigd. Gedurende de handelssessie zakten de aandelenbeurzen op Wall Street nog even weg. Beleggers reageerden op berichten dat de Amerikaanse president Donald Trump de voorzitter van de Federal Reserve, Jerome Powell, wilde ontslaan. De koersen herstelden echter nadat Trump had gezegd dat Powells ontslag "zeer onwaarschijnlijk is", al sluit hij niets uit.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De hoeveelheid geld die de Europese Commissie beschikbaar stelt voor de klimaattransitie en de verduurzaming van de industrie is te klein. Dat stelt Transport & Environment (T&E) in reactie op de nieuwe EU-meerjarenbegroting. Volgens de milieu- en klimaatlobbygroep maakt de Europese Commissie onvoldoende gebruik van de verduurzaming van de transportsector om het concurrentievermogen te versterken.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De nieuwe Europese landbouwbegroting brengt veel onzekerheid met zich mee voor boeren en tuinders. Daarvoor waarschuwt voorzitter Ger Koopmans van land- en tuinbouworganisatie LTO Nederland.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ASML is woensdag gekelderd op de aandelenbeurs in Amsterdam. Beleggers verwerkten de kwartaalresultaten van het Veldhovense bedrijf, dat nog niet kon bevestigen in hoeverre het volgend jaar zal groeien. Aanleiding is de "toenemende onzekerheid" door macro-economische en geopolitieke ontwikkelingen. ASML zag 11,4 procent van zijn beurswaarde verdampen.
7 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het zonnepark in de buurt van Schiphol waarvan de panelen zonlicht zodanig weerkaatsen dat ze piloten verblinden, moet van de rechter deels verdwijnen. Maar daarmee is het probleem volgens Schiphol niet verholpen. Ook delen van het zonnepark die van de rechter mogen blijven zorgen voor een "onaanvaardbaar veiligheidsrisico", reageert de luchthaven. Schiphol hoopt dat een deze week verstuurd handhavingsverzoek van de ILT-Luchtvaartautoriteit "tot verdere actie zal leiden".
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft meer ASML's nodig om de innovatie aan te jagen. De uitgaven aan onderzoek en ontwikkeling (R&D) lopen al jaren achter op de Europese doelstelling. ASML steekt wel veel geld in innovatie, maar de Veldhovense chipmachinefabrikant geeft meer uit dan de volgende tien bedrijven uit de R&D Top 30. Daarmee is Nederland kwetsbaar, waarschuwen onderzoekers van TNO.
9 uur geledenHAARLEM (ANP) - Het zonnepark in de buurt van Schiphol waarvan de panelen zonlicht zodanig weerkaatsen dat ze piloten verblinden, moet deels verdwijnen. Dat heeft de rechtbank in Haarlem woensdag bepaald. Schiphol had een kort geding aangespannen tegen de eigenaar van het zonnepark, De Groene Energie Corridor. Volgens de luchthaven zijn er risico's voor de vliegveiligheid.
9 uur geleden