Wall Street begint met klein verlies na rentebesluit ECB
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met kleine verliezen aan de nieuwe handelsdag begonnen. Beleggers verwerkten het besluit van de Europese Centrale Bank om de rente in het eurogebied met 0,75 procentpunt te verhogen. Het is de grootste renteverhoging ooit door de ECB, die daarmee de torenhoge inflatie wil aanpakken. Ook wordt uitgekeken naar een vraaggesprek met de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell later op de dag.
De Dow-Jonesindex noteerde kort na opening 0,4 procent lager op 31.459 punten. De brede S&P 500 zakte ook 0,4 procent tot 3964 punten. De Nasdaq verloor 0,5 procent tot 11.737 punten. De techbeurs won woensdag dik 2 procent en maakte daarmee een einde aan de langste verliesreeks sinds 2016.
De ECB verhoogde ook zijn prognoses voor de inflatie. Die zou dit jaar nu moeten uitkomen op meer dan 8 procent gemiddeld in de eurozone. Ook verwachten de beleidsmakers dat de economie later dit jaar en in het eerste kwartaal van 2023 zal stagneren.
GameStop behoorde bij de bedrijven tot de sterkste stijgers. De gamewinkelketen werd 4,8 procent hoger gezet hoewel de retailer afgelopen kwartaal dieper in de rode cijfers dook. Ook de verkopen namen af. Het bedrijf kondigde echter een samenwerking aan met cryptobeurs FTX. De aandelen van GameStop zijn vooral populair onder kleine beleggers die elkaar via sociale media aanmoedigen de koers in beweging te zetten.
Zonne-energiebedrijf First Solar profiteerde van een koopadvies door analisten van Goldman Sachs en werd bijna 3 procent hoger gezet. Vaccinmaker Moderna won 2,9 procent dankzij een adviesverhoging door Deutsche Bank. Luchtvaartmaatschappij Frontier Group zakte 3,3 procent na een adviesverlaging door Raymond James.
American Eagle Outfitters kelderde ruim 10 procent na tegenvallende resultaten. Het Amerikaanse kledingbedrijf verwacht ook hogere kortingen te moeten bieden en langere uitverkopen te houden gezien de verslechterde marktomstandigheden in de retailsector.
De euro was 0,9972 dollar waard, tegen 0,9942 dollar een dag eerder. Olie werd weer wat duurder. Een vat Amerikaanse ruwe aardolie steeg 1,5 procent in waarde tot 83,15 dollar per vat. Brentolie steeg 1,1 procent tot 88,97 dollar per vat. Woensdag zakte de prijs van Brentolie voor het eerst sinds februari onder de 90 dollar.
Meer uit Financieel
VEENENDAAL (ANP) - De Belastingdienst heeft meerdere ondernemingen in de bouw- en infrasector naheffingen opgelegd vanwege de handhaving op schijnzelfstandigheid, meldt Aannemersfederatie Nederland (AFNL). Volgens de brancheorganisatie lopen de naheffingen uiteen van ongeveer 1 miljoen tot 10 miljoen euro.
19 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Ook openbaarvervoer- en telecombedrijven krijgen voorrang op het overvolle stroomnet. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft in een nieuwe richtlijn bepaald dat de sectoren van voldoende algemeen belang voor Nederland zijn om prioriteit te krijgen.
23 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Ondernemers in de technologische industrie "verwelkomen de zeer gedegen en alomvattende" aanbevelingen van voormalig ASML-topman Peter Wennink over de toekomstige welvaart van Nederland. "Nu is het zaak voor de formerende partijen om dit rapport volledig te omarmen en straks met een nieuwe kabinetsploeg aan de slag te gaan, zodat we die investeringen publiek-privaat voor elkaar krijgen", zegt voorzitter Theo Henrar van branchevereniging FME.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In het rapport van voormalig ASML-topman Peter Wennink over hoe de toekomstige welvaart veilig te stellen, is volgens vakbond de Unie te weinig oog voor "de mens die het verdienvermogen van Nederland mede mogelijk moet maken". "De mens wordt gezien als productiemiddel en als kostenpost", stelt vakbondsvoorzitter Reinier Castelein.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met winst begonnen. Beleggers trokken zich op aan een positieve draai op Wall Street. Daar werden aandelen van AI-bedrijven ingeruild voor aandelen in andere sectoren, waardoor de Dow-Jonesindex en de S&P 500-index op nieuwe recordstanden sloten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een onafhankelijke commissaris moet de regering bijstaan om strategische projecten sneller te kunnen uitvoeren. Dat is een van de voorstellen die oud-ASML-topman Peter Wennink doet in zijn rapport met aanbevelingen om de toekomstige welvaart veilig te stellen. Nu dreigt Nederland als land onaantrekkelijk te worden voor bedrijven om in te investeren door vastlopend beleid, waarschuwt Wennink in zijn rapport.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland moet een aantal moeilijke keuzes maken om investeringen te stimuleren en zijn welvaart te behouden. Dat schrijft oud-ASML-topman Peter Wennink in zijn rapport dat hij op verzoek van het kabinet schreef. Om Nederland van het stikstofslot te halen moet ingegrepen worden in de melkveehouderij, staat in het rapport. Ook moet het stelsel voor sociale zekerheid op de schop en sommige energieslurpende industrieën kunnen best uit Nederland verdwijnen, schrijven Wennink en medeopstellers van het rapport.
3 uur geleden