Wall Street begint licht hoger en olieprijzen dalen hard
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met kleine winsten geopend, terwijl de olieprijzen hard omlaag gingen. De aandacht van beleggers op Wall Street bleef uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in Oekraïne, die met de dag bloediger wordt. Daarnaast begint de Amerikaanse Federal Reserve aan zijn tweedaagse beleidsvergadering. De koepel van centrale banken in de Verenigde Staten gaat naar alle waarschijnlijk de rente verhogen om zo de hoge inflatie te bestrijden.
De Dow-Jonesindex noteerde kort na opening een plus van 0,6 procent op 33.128 punten. De breed samengestelde S&P 500 klom 0,7 procent tot 4204 punten en technologiegraadmeter Nasdaq steeg 0,9 procent tot 12.699 punten.
De Fed komt woensdag met zijn rentebesluit naar buiten. Het zou de eerste renteverhoging sinds 2018 worden. Toen de coronacrisis uitbrak verlaagde de Fed de rente naar een historisch laag niveau om zo de economie te stimuleren. Maar vanwege het sterke herstel en de hoge inflatie zal de centrale bank de rente dus moeten opvoeren.
Dalende olieprijzen
De oliesector kwam onder druk te staan door de verder dalende olieprijzen. De prijs van een vat Amerikaanse olie zakte bijna 7 procent tot 95,77 dollar en Brentolie werd ruim 6 procent goedkoper op 99,98 dollar per vat. Grote maatschappijen als ExxonMobil, Chevron en ConocoPhillips leverden tot ruim 6 procent in. Oliedienstverleners als Schlumberger, Halliburton en Transocean gingen tot bijna 8 procent onderuit.
Goedkopere olie is juist gunstig voor luchtvaartmaatschappijen zoals United Airlines, American Airlines, Southwest Airlines en Delta Air Lines die plussen tot zo'n 9 procent optekenden. Ook kwamen verschillende maatschappijen met positievere vooruitzichten voor het eerste kwartaal.
Chinese techbedrijven
De in New York genoteerde Chinese techbedrijven hadden het opnieuw lastig, na de zware verliezen een dag eerder. De uitverkoop in de techsector op de beurzen in China ging dinsdag onverminderd door, mede door zorgen over een strengere aanpak van technologiebedrijven door de Chinese overheid. Webwinkel Alibaba daalde bijvoorbeeld 4 procent.
Coupa Software was een opvallende daler met een koersverlies van bijna 17 procent. De producent van bedrijfssoftware kwam met tegenvallende jaarprognoses. Verder ging Intel licht omhoog. Het Amerikaanse chipbedrijf gaat 17 miljard euro investeren in twee chipfabrieken in de Duitse stad Maagdenburg. Eerder werd al bekend dat Intel de komende jaren 80 miljard euro steekt in het verbeteren van de chipcapaciteit in Europa. De regio kampt al tijden met een groot tekort.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Oprichter Ed Bindels van Apple-keten Amac doet een stap terug. Hij is niet langer topman van de Nederlandse verkoper van Apple-producten, maar gaat bij het bedrijf verder als voorzitter van de raad van commissarissen. Volgens Amac was de topfunctie voor Bindels niet meer te combineren met zijn werkzaamheden bij de door hem opgezette horecagelegenheid Liemès en het recent geopende Apple Museum.
35 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Verenigde Staten zijn "teleurgesteld" dat Nederland de verkoop tegenhoudt van het bedrijf achter DigiD aan een Amerikaanse onderneming. De VS en Nederland hadden eruit kunnen komen, meent de Amerikaanse ambassade.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Verfconcern AkzoNobel was woensdag de grote winnaar op de beurs in Amsterdam. Beleggers zetten het aandeel 19,5 procent hoger nadat bekend was geworden dat AkzoNobel begin deze maand een overnamebod van het Japanse Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams had afgewezen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) grijpt in bij energieleverancier Kikker Energie. Uit onderzoek van de toezichthouder komt naar voren dat het bedrijf zich niet houdt aan de vergunningsvoorwaarden. Kikker krijgt de tijd om verbeteringen door te voeren. Als het bedrijf dat niet doet, kan de ACM in het uiterste geval de vergunning intrekken.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn overwegend hoger aan de nieuwe handelsdag begonnen. Optimisme over investeringen in AI zorgde opnieuw voor winsten bij fabrikanten van halfgeleiders, waarbij vooral gekeken wordt naar de grote behoefte aan geheugenchips. Beleggers bleven ook hoopvol over vorderingen in vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran.
6 uur geledenSHANGHAI (ANP/BLOOMBERG) - Het moederbedrijf van de Chinese webwinkel Temu heeft in het eerste kwartaal meer omzet geboekt. Wel viel de groei tegen vergeleken met de verwachtingen van analisten. Het bedrijf, PDD Holdings, heeft nog altijd last van hevige concurrentie in China.
7 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - Banken in de eurozone moeten meer investeren in cyberveiligheid als ze grip willen krijgen op nieuwe AI-modellen die zwakke plekken in software kunnen vinden. Dat heeft vicepresident Luis de Guindos van de Europese Centrale Bank (ECB) woensdag gezegd.
9 uur geleden