Wakker Dier naar rechter om strengere straf voor mishandeling vee
AMSTERDAM (ANP) - Dierenwelzijnsorganisatie Wakker Dier vindt dat de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) veel te terughoudend is in het geven van boetes om dierenmishandeling in de veesector. De club stapt naar de rechter in de hoop dat die de autoriteit verplicht om strenger te worden.
"Directe aanleiding is het besluit van de NVWA om slechts een waarschuwing te geven aan koeienboeren die herhaaldelijk de hitteleedvoorschriften voor pasgeboren kalfjes overtraden", aldus een woordvoerster. Maar Wakker Dier heeft al langer genoeg van de aanpak van de NVWA. "De NVWA doet veel wetsovertredingen in de vee-industrie af met een waarschuwing."
"Als de toezichthouder zelfs dat een te zwaar middel acht, krijgt de overtreder een 'mededeling'. Een boete wordt vaak pas gegeven bij structurele, herhaalde of zware wetsovertredingen met ernstig dierenleed. Omdat de NVWA ook nog eens zelden op veebedrijven controleert, is de kans op een boete vrijwel nihil", klagen de dierenvrienden verder.
Europees recht
Ze denken een stevige juridische basis te hebben: "Het optreden van de NVWA is in strijd met het Europees recht, dat stelt dat bedrijven die dierenwelzijnswetten overtreden, een "doeltreffende, evenredige en afschrikwekkende" straf moeten krijgen."
De NVWA wil niet inhoudelijk reageren: "Het staat organisaties vrij om een handhavingsverzoek te doen of naar de rechter te stappen. Zolang het onder de rechter is, doen we er geen uitspraken over in media", aldus een woordvoerster. De autoriteit maakte eerder bekend ruim driehonderd inspecties te hebben uitgevoerd bij dieren in de wei en bij het vervoer naar slachthuizen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft 5,7 miljoen euro betaald voor de kunstroof in het Drents Museum van begin vorig jaar. Toen werd onder meer een gouden helm uit Roemenië gestolen. Dat meldt demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, BBB) in een brief aan de Tweede Kamer.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is niet genegen de toetredingseisen voor Oekraïne tot de EU te versoepelen, zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vrijdag. Het plan waaraan de Europese Commissie zou werken om Oekraïne een lichte variant van het EU-lidmaatschap toe te kennen zodat Oekraïne snel kan toetreden, is hem niet bekend, zei Van Weel na afloop van de ministerraad. De huidige toetredingscriteria zijn voor Nederland heilig.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 46-jarige Mels van B. uit Barendrecht voor het jarenlang ernstig seksueel misbruiken van jonge meisjes.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Tientallen getroffen bewoners van Utrecht zijn na de grote explosie in het centrum naar het gemeentelijk informatiepunt gekomen in het stadhuis. Ze werden daar toegesproken door burgemeester Dijksma, die hen een hart onder de riem stak.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht heeft regelingen met hotels in de stad getroffen om bewoners die nog niet naar huis kunnen na de explosie van donderdag "zo lang als nodig" op te vangen. Dat zegt de Utrechtse burgemeester Sharon Dijksma.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Onderzoeksraad voor Veiligheid heeft mensen naar Utrecht gestuurd om een indruk te krijgen van de situatie na de explosie in de binnenstad. Later beslist de raad of daadwerkelijk een onderzoek wordt ingesteld.
6 uur geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - De Nederlandse drugscrimineel Bolle Jos Leijdekkers is vrijdag door de Antwerpse rechtbank veroordeeld tot zeven jaar cel in de zaak-Hippix. Bij deze omvangrijke drugszaak gaat het om de invoer van ettelijke tonnen cocaïne via de Antwerpse haven.
7 uur geleden