Wakker Dier naar rechter om strengere straf voor mishandeling vee
AMSTERDAM (ANP) - Dierenwelzijnsorganisatie Wakker Dier vindt dat de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) veel te terughoudend is in het geven van boetes om dierenmishandeling in de veesector. De club stapt naar de rechter in de hoop dat die de autoriteit verplicht om strenger te worden.
"Directe aanleiding is het besluit van de NVWA om slechts een waarschuwing te geven aan koeienboeren die herhaaldelijk de hitteleedvoorschriften voor pasgeboren kalfjes overtraden", aldus een woordvoerster. Maar Wakker Dier heeft al langer genoeg van de aanpak van de NVWA. "De NVWA doet veel wetsovertredingen in de vee-industrie af met een waarschuwing."
"Als de toezichthouder zelfs dat een te zwaar middel acht, krijgt de overtreder een 'mededeling'. Een boete wordt vaak pas gegeven bij structurele, herhaalde of zware wetsovertredingen met ernstig dierenleed. Omdat de NVWA ook nog eens zelden op veebedrijven controleert, is de kans op een boete vrijwel nihil", klagen de dierenvrienden verder.
Europees recht
Ze denken een stevige juridische basis te hebben: "Het optreden van de NVWA is in strijd met het Europees recht, dat stelt dat bedrijven die dierenwelzijnswetten overtreden, een "doeltreffende, evenredige en afschrikwekkende" straf moeten krijgen."
De NVWA wil niet inhoudelijk reageren: "Het staat organisaties vrij om een handhavingsverzoek te doen of naar de rechter te stappen. Zolang het onder de rechter is, doen we er geen uitspraken over in media", aldus een woordvoerster. De autoriteit maakte eerder bekend ruim driehonderd inspecties te hebben uitgevoerd bij dieren in de wei en bij het vervoer naar slachthuizen.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Medewerkers in het openbaar vervoer gaan op woensdag 24 juni in de ochtend staken uit onvrede over het kabinetsbeleid rond sociale zekerheid, heeft FNV aangekondigd. Werknemers in het trein-, bus-, tram- en metrovervoer beginnen die dag pas om 08.00 uur met werken. Door de werkonderbreking staat het ov in de vroege ochtend volgens de vakbond stil.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De man die wordt verdacht van het veroorzaken van een explosie bij het partijkantoor van D66 in Den Haag blijft negentig dagen langer vastzitten. Dat heeft de raadkamer van de Haagse rechtbank woensdag bepaald.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De oplevering van het eerste ASW-fregat loopt jaren vertraging op. "Het oorspronkelijke scheepsontwerp bleek niet stabiel te zijn", aldus Defensie. De nieuwe Anti Submarine Warfare (ASW) fregatten worden gebouwd door Damen en zijn gespecialiseerd in het bestrijden van onderzeeboten.
3 uur geledenBREDA (ANP) - De pornowebsite Motherless is weer online nadat de Nederlandse autoriteiten die begin mei offline hadden gehaald. Op de site, die door een bedrijf in het Brabantse Steenbergen wordt gehost, vond CNN vorige maand 20.000 video's van vrouwen die misbruikt werden in hun slaap. Het Openbaar Ministerie doet onderzoek naar de website.
4 uur geledenSELLINGEN (ANP) - De gemeente Westerwolde maakt zich grote zorgen over de gevolgen van het nieuwe toegangsbeleid dat asielopvangorgaan COA sinds woensdag voert bij het aanmeldcentrum in Ter Apel. Het is daar inmiddels dusdanig vol dat het COA alleen kwetsbare mensen binnenlaat.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse queerorganisaties zetten samen met burgerrechtenorganisatie Bits of Freedom een eerste juridische stap tegen Meta om de verwijdering van tientallen Instagram-accounts aan te vechten. Het moederbedrijf van het platform handelt tegen de wet door accounts zonder geldige reden en bezwaarprocedure te sluiten, stellen onder meer COC Nederland, Club Church en No Limits! Art Castle.
5 uur geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI kan vanaf woensdag "eerder en gerichter" waarschuwen voor gevaarlijk weer, doordat een wettelijke regeling is aangepast. Het weerinstituut meldt dat bijvoorbeeld burgers, veiligheidsregio's en waterschappen zich hierdoor beter kunnen voorbereiden op extreem weer.
5 uur geleden