
Wagnerbaas: opmars naar Moskou moest opdoeken Wagner voorkomen
SINT-PETERSBURG (ANP/RTR) - Wagnerbaas Jevgeni Prigozjin heeft in een audiobericht op Telegram gezegd dat de mars naar Moskou was bedoeld om te voorkomen dat zijn huurlingenleger zou worden opgedoekt. Volgens Prigozjin zou de Wagner Groep per 1 juli ophouden te bestaan. In het eerste audiobericht sinds hij zaterdag van de radar verdween, zegt hij dat het niet de bedoeling was om de Russische overheid omver te werpen. Het is nog niet duidelijk waar Prigozjin zich nu bevindt.
Prigozjin zei dat hij de mars begon vanwege "onrecht" dat de Wagner Groep werd aangedaan. Hij stelde in Moskou mensen ter verantwoording te willen roepen voor de "fouten die zijn gemaakt in de speciale militaire operatie". Daarmee doelde hij waarschijnlijk op onder anderen defensieminister Sergej Sjojgoe. Ook zei Prigozjin dat de tocht naar Moskou een "masterclass" was die liet zien hoe het tijdens de invasie van Oekraïne op 24 februari vorig jaar had moeten gaan.
Volgens Prigozjin legde de tocht naar Moskou "ernstige veiligheidsproblemen" in Rusland bloot. Het huurlingenleger rukte tot 200 kilometer van Moskou op. "We hadden alle militaire infrastructuur langs de route geblokkeerd", aldus Prigozjin. Ook luchtbases zouden zijn overgenomen, stelde de Wagnerbaas. Prigozjin zei het spijtig te vinden dat ze vliegtuigen van de Russische luchtmacht moesten neerhalen tijdens de mars. De huurlingen maakten uiteindelijk rechtsomkeert om "bloedvergieten te voorkomen", stelde Prigozjin.
Warm onthaal
Het huurlingenleger werd warm onthaald in de steden waar ze langskwamen onderweg naar Moskou, beweerde de Wagnerbaas. "Ze waren blij ons te zien. We werden verwelkomd met Russische vlaggen en Wagnersymbolen."
Vrijdag beweerde Prigozjin dat een kamp van Wagner was gebombardeerd door de Russische krijgsmacht. Wagnerstrijders staken toen de Russische grens over en trokken via Rostov aan de Don richting Moskou. Na bemiddeling door de Belarussische president Aleksandr Loekasjenko werd de tocht afgeblazen. Prigozjin zou zonder vervolgd te worden naar Belarus mogen verhuizen.
Prigozjin zei in het audiobericht dat Loekasjenko "een hand uitstak en aanbood om een oplossing te vinden zodat Wagner kon blijven bestaan".
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/AFP) - Het is voor Hamas niet meer interessant om met Israël te onderhandelen over een bestand in de Gazastrook, stelt een topfunctionaris van de Palestijnse groepering. Zijn uitspraak komt een dag na de bekendmaking van een Israëlisch plan om het offensief in de Gazastrook uit te breiden.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft maandag opdracht gegeven tot een vermindering van twintig procent van het aantal hoge generaals in het leger, zogenoemde viersterrenofficieren, aldus een memo van de minister. Deze maatregel is de laatste in een grote reorganisatie en aanhoudende bezuinigingen binnen het Pentagon onder leiding van president Donald Trump.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - In zijn afscheidsrede heeft de Duitse bondskanselier Olaf Scholz de democraten in zijn land tot samenhang opgeroepen. Hij noemde de komende machtswisseling een "uitdrukking van democratische normaliteit".
11 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Israël heeft luchtaanvallen uitgevoerd in Jemen na een raketaanval een dag eerder door Houthi-rebellen op de internationale luchthaven bij Tel Aviv. De Houthi's meldden Amerikaans-Israëlische luchtaanvallen op onder meer de haven van Hodeidah aan de Rode Zee.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering wil ongedocumenteerde immigranten 1000 dollar (ongeveer 884 euro) geven als ze bereid zijn vrijwillig het land te verlaten. De overheid betaalt bovendien de reiskosten. Het geld wordt uitbetaald als iemand zijn terugkeer heeft bevestigd via een daarvoor bestemde app.
14 uur geledenBOEKAREST (ANP/AFP/RTR) - De pro-Europese premier van Roemenië, Marcel Ciolacu, heeft zijn aftreden aangekondigd. De sociaaldemocraat trekt zijn centrumlinkse partij terug uit de regeringscoalitie na het enorme verkiezingssucces van uiterst rechts. De extreem nationalistische George Simion won een dag eerder de eerste ronde van de presidentsverkiezingen met een ruime voorsprong. De kandidaat van Ciolacu's coalitie slaagde er niet in de tweede ronde te halen.
14 uur geledenVILNIUS (ANP/AFP) - Litouwen gaat 1,1 miljard euro uitgeven om zijn grenzen met Rusland en Belarus te versterken, maakte het NAVO-lid maandag bekend. Het grootste deel van het geld, 800 miljoen, wordt gebruikt om antitankmijnen aan te schaffen.
15 uur geleden