Wagner-groep claimt volledige controle over oostzijde Bachmoet
BACHMOET (ANP/RTR) - De leider en oprichter van de Russische private huurlingenmacht Wagner Groep, Jevgeni Prigozjin, zegt het oostelijke deel van de Oost-Oekraïense stad Bachmoet volledig onder controle te hebben. "Alles ten oosten van de rivier de Bachmoetka staat volledig onder controle van Wagner", zei Prigozjin in een op Telegram ingesproken boodschap.
Dinsdag waarschuwde de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een interview met CNN nog dat als Rusland erin slaagt Bachmoet te veroveren, de troepen van Moskou "vrije baan" hebben om belangrijke steden in het oosten van Oekraïne in te nemen. "Ze zouden naar Kramatorsk kunnen gaan, ze zouden naar Slovjansk kunnen gaan."
Het Russische leger probeert al maandenlang met hulp van de Wagner Groep Bachmoet in te nemen. Moskou beschouwt de stad als een belangrijk knooppunt in de Oekraïense verdedigingslinie. Of Wagner daadwerkelijk het oostelijk deel van Bachmoet heeft veroverd is nog niet door andere partijen bevestigd. Prigozjin heeft al eerder voorbarig succes geclaimd.
De strategische waarde van Bachmoet wordt door verschillende experts betwijfeld. Maar de stad heeft een grote symbolische betekenis gekregen door de zware verliezen die beide partijen er hebben geleden. De slag om Bachmoet is de langste en dodelijkste strijd sinds het begin van de Russische invasie in februari vorig jaar. De grotendeels verwoeste stad telde voor de invasie ongeveer 70.000 inwoners. Dat zouden er nu nog maar 4000 zijn.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft de wens uitgesproken dat president Frank-Walter Steinmeier wordt opgevolgd door een vrouw, aldus bronnen binnen zijn partij. De voornamelijk ceremoniële functie is nog nooit door een vrouw bekleed.
1 uur geledenLIMOGES (ANP/BELGA) - Een inzamelingsactie voor het afgebrande stadhuis van de Franse stad Limoges heeft al ruim 1 miljoen euro opgeleverd. Het gebouw raakte zwaar beschadigd door de brand op 17 oktober, toen in Frankrijk massaal rellen, plunderingen en vernielingen plaatsvonden.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Bij aanvallen op de Oekraïense plaats Komysjoevacha, niet ver van de stad Zaporizja, zijn zeker achttien mensen om het leven gekomen. Dat meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Onder meer een school die werd gebruikt voor humanitaire doeleinden werd volgens Zelensky aangevallen. Vijf mensen zijn daar gewond geraakt.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft het Hooggerechtshof verzocht de staat Californië tijdelijk te verbieden om de stembiljetten van 20.000 geregistreerde kiezers in die staat mee te tellen bij de komende Congresverkiezingen, de zogeheten midterms. Een federale rechter in San Francisco zette afgelopen week al een streep door de poging van de regering-Trump om de stemmen niet mee te tellen totdat geverifieerd is dat het gaat om Amerikaanse burgers.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi heeft de indirecte onderhandelingen met de Verenigde Staten zeer intensief genoemd. In een interview met het Iraanse staatspersbureau IRNA noemt hij daarbij ook Qatar en Pakistan "zeer actief betrokken" als bemiddelende partijen. Iran en de VS spreken elkaar niet direct, maar via de bemiddelende landen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische koning Filip spreekt dinsdag, woensdag en donderdag met de partijvoorzitters van de vijf coalitiepartijen. Vrijdagochtend komt premier Bart De Wever opnieuw bij de koning. Dan moet het duidelijk worden of er nog hoop is op een begrotingsakkoord, of dat verkiezingen onvermijdelijk zijn. De koning voelt niets voor nieuwe verkiezingen.
6 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Een vliegtuig van de Hongaarse luchtvaartmaatschappij Wizz Air, op weg van Londen naar Sofia, is vanwege een bomdreiging uitgeweken naar Boedapest. Bij de doorzoeking van het toestel is niets gevonden, aldus Wizz Air tegen Britse media.
6 uur geleden