Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wagner-baas wil Frankrijk als sponsor van terrorisme betitelen

Wagner-baas wil Frankrijk als sponsor van terrorisme betitelen

BANGUI (ANP/AFP/RTR) - De oprichter van het Russische huurlingenbedrijf de Wagner-groep denkt dat Frankrijk verantwoordelijk is voor een aanslag op een Russische ambtenaar in de Centraal Afrikaanse Republiek. Jevgeni Prigozjin heeft daarom het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken gevraagd om Frankrijk als sponsor van staatsterrorisme te betitelen.

De Russische ambtenaar Dmitri Syty raakte gewond toen hij een bombrief opende en is na de ontploffing naar het ziekenhuis gebracht. Syty werkte voor het Russische culturele centrum in de hoofdstad Bangui, maar zou volgens verschillende media nauwe banden hebben met de Wagner-groep. Volgens Prigozjin kon hij nog voordat hij het bewustzijn verloor vertellen over de boodschap in de bombrief: "Dit is voor jou van alle Fransen, de Russen zullen Afrika verlaten." CNN meldt dat Syty net als veel leden van Wagner in de Afrikaanse diamanthandel zit.

Frankrijk verwerpt de beschuldiging van Prigozjin en noemt het een "goed voorbeeld van Russische propaganda en de fantasierijke verbeelding" van de Russen.

Militaire missie

Donderdag verlieten de laatste Franse soldaten de Centraal Afrikaanse Republiek (CAR) na een jarenlange militaire missie in het onrustige land. Ze vertrokken met name vanwege een ruzie met de regering over de aanwezigheid en invloed van de Russen in het land. Moskou stuurde in 2018 trainingsinstructeurs naar de CAR maar volgens Frankrijk en de Verenigde Naties zijn zij huurlingen van de paramilitaire Wagner-groep en sturen zij de regering aan. Die groep wordt in verband gebracht met misdaden en plunderingen in diverse Afrikaanse landen.

De Amerikaanse regering overweegt juist om de Wagner-groep een terroristisch stempel te geven om de groeiende betrokkenheid bij de oorlog in Oekraïne en conflicten in Afrika te verhinderen. Onder meer de Nederlandse Tweede Kamer en het Europees Parlement hebben Rusland vorige maand bestempeld als sponsor van staatsterrorisme.

Meer uit Buitenland

Trump dringt bij Zelensky aan op deal met Rusland

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bij zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky aangedrongen op een deal met Rusland. Als Zelensky niet nu in actie komt, mist hij een "geweldige kans" voor vrede, aldus Trump tegen verslaggevers bij het Witte Huis. Rusland wil volgens hem een deal sluiten.

36 minuten geleden
VS denken dat hun troepen in Europa niet snel elders nodig zijn

MÜNCHEN (ANP) - De Amerikaanse troepen die in Europa zijn gelegerd, zullen niet snel elders nodig zijn, denken de Verenigde Staten. Als de VS ergens in de wereld moeten ingrijpen, zijn het vaak eenheden van thuis of uit andere delen van de wereld die daarvoor geschikter zijn, zegt onderminister Elbridge Colby op de veiligheidsconferentie in München.

1 uur geleden
Harvard aangeklaagd in VS om achterhouden documenten over racisme

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie meldt dat het Harvard heeft aangeklaagd. De prestigieuze universiteit zou hebben geweigerd documenten over te dragen die verband houden met onderzoeken naar racisme bij de toelatingsprocedure.

1 uur geleden
Moeder in Frankrijk opgepakt na vondst baby's in vriezer

PARIJS (ANP/AFP/DPA) - Een 50-jarige vrouw is in Frankrijk opgepakt na de vondst van twee pasgeboren baby's in een vriezer. Ze heeft toegegeven dat het haar kinderen zijn en dat zij ze heeft ingevroren, aldus het Franse openbaar ministerie.

1 uur geleden
Duitse bondskanselier roept VS op om band te herstellen

MÜNCHEN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz roept de Verenigde Staten op het geschonden vertrouwen tussen Europa en de VS te herstellen. Hij richtte zich vanaf de belangrijke veiligheidsconferentie in München rechtstreeks, in het Engels, tot de oude bondgenoot. "Laten we het trans-Atlantische vertrouwen repareren en nieuw leven inblazen."

2 uur geleden
Zware celstraffen om plannen grote aanslag op synagoge Manchester

MANCHESTER (ANP/RTR) - In Groot-Brittannië zijn twee mannen veroordeeld tot lange gevangenisstraffen voor het beramen van een aanslag op een synagoge in de omgeving van Manchester. De veroordeelden zouden geïnspireerd zijn door terreurgroep Islamitische Staat.

3 uur geleden
Congo akkoord met 'principe van staakt-het-vuren' in oosten

KINSHASA (ANP/AFP) - De Democratische Republiek Congo "accepteert het principe van een staakt-het-vuren" in het oosten, aldus het kantoor van de president. Bemiddelaar Angola had bij de regering en rebellengroep M23 een bestand vanaf 18 februari voorgesteld, waarbij de posities in het conflict worden bevroren.

5 uur geleden