Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wagner-baas wil Frankrijk als sponsor van terrorisme betitelen

Wagner-baas wil Frankrijk als sponsor van terrorisme betitelen

BANGUI (ANP/AFP/RTR) - De oprichter van het Russische huurlingenbedrijf de Wagner-groep denkt dat Frankrijk verantwoordelijk is voor een aanslag op een Russische ambtenaar in de Centraal Afrikaanse Republiek. Jevgeni Prigozjin heeft daarom het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken gevraagd om Frankrijk als sponsor van staatsterrorisme te betitelen.

De Russische ambtenaar Dmitri Syty raakte gewond toen hij een bombrief opende en is na de ontploffing naar het ziekenhuis gebracht. Syty werkte voor het Russische culturele centrum in de hoofdstad Bangui, maar zou volgens verschillende media nauwe banden hebben met de Wagner-groep. Volgens Prigozjin kon hij nog voordat hij het bewustzijn verloor vertellen over de boodschap in de bombrief: "Dit is voor jou van alle Fransen, de Russen zullen Afrika verlaten." CNN meldt dat Syty net als veel leden van Wagner in de Afrikaanse diamanthandel zit.

Frankrijk verwerpt de beschuldiging van Prigozjin en noemt het een "goed voorbeeld van Russische propaganda en de fantasierijke verbeelding" van de Russen.

Militaire missie

Donderdag verlieten de laatste Franse soldaten de Centraal Afrikaanse Republiek (CAR) na een jarenlange militaire missie in het onrustige land. Ze vertrokken met name vanwege een ruzie met de regering over de aanwezigheid en invloed van de Russen in het land. Moskou stuurde in 2018 trainingsinstructeurs naar de CAR maar volgens Frankrijk en de Verenigde Naties zijn zij huurlingen van de paramilitaire Wagner-groep en sturen zij de regering aan. Die groep wordt in verband gebracht met misdaden en plunderingen in diverse Afrikaanse landen.

De Amerikaanse regering overweegt juist om de Wagner-groep een terroristisch stempel te geven om de groeiende betrokkenheid bij de oorlog in Oekraïne en conflicten in Afrika te verhinderen. Onder meer de Nederlandse Tweede Kamer en het Europees Parlement hebben Rusland vorige maand bestempeld als sponsor van staatsterrorisme.

Meer uit Buitenland

Poolse minister: troepenmacht VS in Polen blijft ongeveer gelijk

HELSINGBORG (ANP) - Het aantal Amerikaanse militairen in Polen zal ongeveer gelijk blijven aan hoe het was, heeft de Poolse minister van Buitenlandse Zaken gezegd voorafgaand aan een bijeenkomst van de NAVO-ministers van Buitenlandse Zaken in Zweden.

15 minuten geleden
Media: onderzoek naar mogelijke zedenmisdrijven Andrew

LONDEN (ANP) - De Britse politie onderzoekt of de voormalige prins Andrew betrokken is geweest bij meerdere zedenmisdrijven. Rechercheurs zijn volgens Britse media, waaronder Sky News, onder meer op zoek naar een vrouw die beweert dat ze naar het huis van de tweede zoon van koningin Elizabeth in Windsor zou zijn gebracht "voor seksuele doeleinden". Ook andere mogelijke slachtoffers worden opgeroepen zich te melden.

1 uur geleden
Gewonden en veel arrestaties bij vechtpartij supporters in Parijs

PARIJS (ANP) - Bij vechtpartijen in het centrum van Parijs, veroorzaakt door voetbalsupporters uit Nice, zijn volgens de politie zes mensen gewond geraakt onder wie een ernstig. De politie heeft 65 mensen gearresteerd in de nacht van donderdag op vrijdag bij de geweldplegingen niet ver van het Gare de l'Est.

1 uur geleden
Rutte blij met aankondiging Trump troepen naar Polen te sturen

HELSINGBORG (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte is blij met de aankondiging van de Verenigde Staten extra troepen naar Polen te sturen. "Dat verwelkom ik zeer", zei Rutte voor aanvang van een vergadering met de buitenlandministers van de NAVO-landen. "Onze militaire commandanten nemen alle details door, maar ik verwelkom dat natuurlijk."

1 uur geleden
Poolse president dankt Trump voor sturen meer militairen

WARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse president Karol Nawrocki heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump bedankt voor het sturen van extra militairen naar Polen. "Goede allianties zijn gebaseerd op samenwerking, wederzijds respect en inzet voor gezamenlijke veiligheid", aldus Nawrocki.

2 uur geleden
Doden in noorden van Honduras bij aanval op palmolieplantage

RIGORES (ANP/AFP) - Zeker 19 mensen werden woensdag gedood bij een aanval op een palmolieplantage in het noorden van Honduras, maakten de autoriteiten donderdag bekend.

4 uur geleden
Twaalfde testvlucht van SpaceX met raket Starship uitgesteld

STARBASE (ANP) - De testvlucht van ruimtevaartbedrijf SpaceX, die donderdagavond plaatselijke tijd zou worden uitgevoerd met de raket Starship, is uitgesteld.

8 uur geleden