Wagner-baas wil Frankrijk als sponsor van terrorisme betitelen
BANGUI (ANP/AFP/RTR) - De oprichter van het Russische huurlingenbedrijf de Wagner-groep denkt dat Frankrijk verantwoordelijk is voor een aanslag op een Russische ambtenaar in de Centraal Afrikaanse Republiek. Jevgeni Prigozjin heeft daarom het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken gevraagd om Frankrijk als sponsor van staatsterrorisme te betitelen.
De Russische ambtenaar Dmitri Syty raakte gewond toen hij een bombrief opende en is na de ontploffing naar het ziekenhuis gebracht. Syty werkte voor het Russische culturele centrum in de hoofdstad Bangui, maar zou volgens verschillende media nauwe banden hebben met de Wagner-groep. Volgens Prigozjin kon hij nog voordat hij het bewustzijn verloor vertellen over de boodschap in de bombrief: "Dit is voor jou van alle Fransen, de Russen zullen Afrika verlaten." CNN meldt dat Syty net als veel leden van Wagner in de Afrikaanse diamanthandel zit.
Frankrijk verwerpt de beschuldiging van Prigozjin en noemt het een "goed voorbeeld van Russische propaganda en de fantasierijke verbeelding" van de Russen.
Militaire missie
Donderdag verlieten de laatste Franse soldaten de Centraal Afrikaanse Republiek (CAR) na een jarenlange militaire missie in het onrustige land. Ze vertrokken met name vanwege een ruzie met de regering over de aanwezigheid en invloed van de Russen in het land. Moskou stuurde in 2018 trainingsinstructeurs naar de CAR maar volgens Frankrijk en de Verenigde Naties zijn zij huurlingen van de paramilitaire Wagner-groep en sturen zij de regering aan. Die groep wordt in verband gebracht met misdaden en plunderingen in diverse Afrikaanse landen.
De Amerikaanse regering overweegt juist om de Wagner-groep een terroristisch stempel te geven om de groeiende betrokkenheid bij de oorlog in Oekraïne en conflicten in Afrika te verhinderen. Onder meer de Nederlandse Tweede Kamer en het Europees Parlement hebben Rusland vorige maand bestempeld als sponsor van staatsterrorisme.
Meer uit Buitenland
HONGKONG (ANP) - De Brits-Hongkongse mediamagnaat Jimmy Lai is maandag door het Hooggerechtshof van Hongkong schuldig bevonden aan samenzwering met buitenlandse mogendheden en het publiceren van opruiend materiaal. De veroordeling valt onder de nationale veiligheidswet die China in 2020 aan Hongkong oplegde en kan uitmonden in een levenslange gevangenisstraf.
1 uur geledenSYDNEY (ANP/AFP) - De Australische premier Anthony Albanese heeft maandag gepleit voor strengere wapenwetten, een dag nadat bij een aanslag op een joodse viering bij Bondi Beach bij Sydney vijftien mensen om het leven kwamen.
1 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - In het huis van de Amerikaanse acteur en regisseur Rob Reiner in Los Angeles zijn zondag twee mensen dood aangetroffen. Dat melden Amerikaanse media, waaronder NBCLA.
1 uur geledenSYDNEY (ANP) - Een inzamelingsactie voor Ahmed al Ahmed, de man die een van de schutters ontwapende bij de dodelijke aanslag op een joods feest op Bondi Beach in Sydney, heeft inmiddels ruim 340.000 Australische dollar (zo'n 193.000 euro) opgebracht.
2 uur geledenSAFI (ANP) - Door plotselinge zware regenval zijn zondag zeker 21 mensen om het leven gekomen in de Marokkaanse kuststad Safi, melden lokale autoriteiten. De stortregens veroorzaakten hevige overstromingen, waarbij modderstromen auto's en vuilcontainers door de straten meesleurden.
3 uur geledenSYDNEY (ANP) - De Australische binnenlandse inlichtingendienst ASIO heeft zes jaar geleden onderzoek gedaan naar een van de daders van de aanslag bij Bondi Beach, om diens banden met een cel van terreurgroep Islamitische Staat (IS). Dat meldt de Australische publieke omroep ABC News op basis van bronnen bij de antiterreureenheid.
3 uur geledenSANTIAGO (ANP/RTR) - De radicaalrechtse advocaat José Antonio Kast heeft zondag de presidentsverkiezingen in Chili gewonnen. Hij behaalde 59,2 procent van de stemmen in de tweede ronde, tegenover 40,8 procent voor de linkse kandidaat Jeannette Jara, die haar nederlaag heeft erkend.
6 uur geleden