Wagenknecht op eerste congres BSW: nieuw politiek begin nodig
BERLIJN (ANP/DPA/AFP/RTR) - Met scherpe aanvallen op de Duitse regering heeft Sahra Wagenknecht haar nieuwe partijleden toegesproken op de eerste conferentie van de Bündnis Sahra Wagenknecht (BSW). "Ons land heeft absoluut een nieuwe politiek begin nodig".
Ze noemde de zittende coalitie de "domste regering van Europa" en beschuldigde de regering ervan het land in een crisis en zelfs mogelijk in een oorlog te leiden, verwijzend naar de oorlog in Oekraïne. Wagenknecht is fel tegenstander van de Duitse wapenleveranties aan dat land.
"We leveren wapens aan Oekraïne voor een overwinning waarin, helaas, zelfs de Oekraïense generaals niet langer geloven", zei ze daarover. "Deze oorlog moet zeer snel door middel van onderhandelingen tot een einde worden gebracht", zei ze onder applaus in een voormalige bioscoop aan de Karl Max Allee in Berlijn.
Die Linke
De 54-jarige Wagenknecht richtte de BSW begin januari op en kent momenteel zo'n 450 partijleden. Eerder splitste zij zich af van de linkse partij Die Linke. Met haar nieuwe partij wil Wagenknecht de sociale ongelijkheid in Duitsland aanpakken. Volgens de politica zijn er steeds meer beroepen die geen sociale zekerheid meer bieden of waarmee het niet mogelijk is een eigen huis te verkrijgen. "Dat moet weer veranderen in ons land". Ook richt ze haar pijlen op verandering van de gezondheidszorg.
Analisten schatten in dat de komst van BSW ten koste kan gaan van de populariteit van de rechts-radicale Alternative für Deutschland (AfD), die op dit moment goed scoort in de peilingen. Over die partij zei BSW-secretaris Christian Leye dat mensen met een inkomen van 300.000 euro of meer het meest zouden profiteren van het AfD-programma. "De AfD geeft niets om jouw problemen", richtte Leye zich op mensen met een laag inkomen.
EU
Op het congres zijn de kandidatenlijst en het programma van de BSW voor de Europese verkiezingen vastgesteld. De partij is kritisch op de EU, wil dat er minder regels worden opgelegd vanuit Brussel, én dat Duitsland zich daar indien nodig niet aan hoeft te houden.
Mogelijk doet de partij dit jaar ook mee aan de deelstaatverkiezingen in Brandenburg, Saksen en Thüringen.
Meer uit Buitenland
HELSINKI (ANP) - De Finse autoriteiten hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een waarschuwing afgegeven voor een dronedreiging in de regio Uusimaa, waar de hoofdstad Helsinki ligt. Inwoners werden opgeroepen om binnen te blijven. Volgens de Finse strijdkrachten werd Finland niet direct militair bedreigd. Vrijdagochtend vroeg meldde het ministerie van Binnenlandse Zaken dat het gevaar geweken was. Het vliegverkeer komt ook weer op gang.
24 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag gezegd dat hij "fantastische handelsakkoorden" heeft gesloten met de Chinese leider Xi Jinping. Trump zei dat tijdens een rondleiding door de tuinen van Zhongnanhai, het complex van de Chinese centrale leiding.
44 minuten geledenBEIJING (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij niet veel meer geduld met Iran zal hebben. Hij deed die uitspraak in een interview op Fox News.
1 uur geledenPALM BEACH (ANP) - Palm Beach International Airport in Florida zal vanaf 9 juli officieel naar de Amerikaanse president Donald Trump vernoemd worden. Dat heeft de Federal Aviation Administration (FAA) bekendgemaakt.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft donderdag besloten de toegang tot mifepristone na een telefonisch consult per post tijdelijk te handhaven. Mifepristone is de pil die in de overgrote meerderheid van de abortussen in het land gebruikt wordt.
5 uur geledenBEIJING (ANP) - De relatie tussen de VS en China "zal hopelijk sterker en beter zijn dan ooit tevoren". Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
5 uur geledenWENEN (ANP) - Denemarken en Australië zijn donderdag doorgedrongen tot de finale van het Eurovisie Songfestival. Beide landen worden gezien als kanshebbers voor de winst. Ook Malta, dat met een door de Nederlander Joep van den Boom geschreven nummer meedoet, heeft de tweede halve finale overleefd.
7 uur geleden