Wagenknecht op eerste congres BSW: nieuw politiek begin nodig
BERLIJN (ANP/DPA/AFP/RTR) - Met scherpe aanvallen op de Duitse regering heeft Sahra Wagenknecht haar nieuwe partijleden toegesproken op de eerste conferentie van de Bündnis Sahra Wagenknecht (BSW). "Ons land heeft absoluut een nieuwe politiek begin nodig".
Ze noemde de zittende coalitie de "domste regering van Europa" en beschuldigde de regering ervan het land in een crisis en zelfs mogelijk in een oorlog te leiden, verwijzend naar de oorlog in Oekraïne. Wagenknecht is fel tegenstander van de Duitse wapenleveranties aan dat land.
"We leveren wapens aan Oekraïne voor een overwinning waarin, helaas, zelfs de Oekraïense generaals niet langer geloven", zei ze daarover. "Deze oorlog moet zeer snel door middel van onderhandelingen tot een einde worden gebracht", zei ze onder applaus in een voormalige bioscoop aan de Karl Max Allee in Berlijn.
Die Linke
De 54-jarige Wagenknecht richtte de BSW begin januari op en kent momenteel zo'n 450 partijleden. Eerder splitste zij zich af van de linkse partij Die Linke. Met haar nieuwe partij wil Wagenknecht de sociale ongelijkheid in Duitsland aanpakken. Volgens de politica zijn er steeds meer beroepen die geen sociale zekerheid meer bieden of waarmee het niet mogelijk is een eigen huis te verkrijgen. "Dat moet weer veranderen in ons land". Ook richt ze haar pijlen op verandering van de gezondheidszorg.
Analisten schatten in dat de komst van BSW ten koste kan gaan van de populariteit van de rechts-radicale Alternative für Deutschland (AfD), die op dit moment goed scoort in de peilingen. Over die partij zei BSW-secretaris Christian Leye dat mensen met een inkomen van 300.000 euro of meer het meest zouden profiteren van het AfD-programma. "De AfD geeft niets om jouw problemen", richtte Leye zich op mensen met een laag inkomen.
EU
Op het congres zijn de kandidatenlijst en het programma van de BSW voor de Europese verkiezingen vastgesteld. De partij is kritisch op de EU, wil dat er minder regels worden opgelegd vanuit Brussel, én dat Duitsland zich daar indien nodig niet aan hoeft te houden.
Mogelijk doet de partij dit jaar ook mee aan de deelstaatverkiezingen in Brandenburg, Saksen en Thüringen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse centrale commando CENTCOM heeft bekendgemaakt dat het maandag om 16.00 uur begint met de uitvoering van een blokkade van al het scheepvaartverkeer dat Iraanse havens binnenvaart of verlaat. Dit volgt op de aankondiging van president Donald Trump dat de Amerikaanse marine zou beginnen met het blokkeren van de Straat van Hormuz.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk zal niet deelnemen aan de door de Verenigde Staten voorgestelde blokkade van de Straat van Hormuz. Dat zeiden personen die bekend zijn met het standpunt van de regering tegen persbureau Bloomberg.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De interim-vredesmacht van de Verenigde Naties in Libanon (UNIFIL) heeft verklaard dat een Israëlische tank zondag UNIFIL-voertuigen heeft geramd in het zuiden van het land, waar Israël sinds vorige maand aanvallen uitvoert tegen Hezbollah. Daarbij vallen veel burgerslachtoffers.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP/AFP/RTR) - Europese leiders hebben verheugd gereageerd op de voorlopige uitslagen van de Hongaarse parlementsverkiezingen van zondag. Daarin is de Tisza-partij van de centrumrechtse uitdager Peter Magyar op weg naar een ruime overwinning op regeringspartij Fidesz van premier Viktor Orbán.
2 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar heeft de winst geclaimd in de parlementsverkiezingen van zondag. Op Facebook laat hij weten dat premier Viktor Orbán hem gefeliciteerd heeft. Eerste tellingen door het Kiesbureau maakten duidelijk dat Magyars partij Tisza op een grote overwinning afstevent.
3 uur geledenBOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Tisza-partij van de Hongaarse oppositieleider Péter Magyar heeft een vroege en overtuigende voorsprong genomen in de verkiezingen van zondag, die een einde zouden kunnen maken aan het zestienjarige bewind van premier Viktor Orbán.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft een bezoek gebracht aan Zuid-Libanon en een voortzetting van de strijd tegen de Libanese beweging Hezbollah aangekondigd. "De oorlog gaat door, ook binnen de veiligheidszone in Libanon," verklaarde Netanyahu volgens zijn kantoor. Hij werd tijdens het bezoek vergezeld door minister van Defensie Israel Katz en legerchef Eyal Zamir.
4 uur geleden