Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Wagenings instituut wil geheimen van fotosynthese kraken

Wagenings instituut wil geheimen van fotosynthese kraken

WAGENINGEN (ANP) - Een nieuw onderzoeksinstituut in Wageningen hoopt de komende jaren "het geheim van fotosynthese-efficiëntie te ontrafelen". In het nieuwe Jan IngenHousz Institute gaan tientallen onderzoekers op zoek naar manieren om ervoor te zorgen dat planten zonlicht nog efficiënter kunnen gebruiken om te groeien. "Als dat lukt dan zal de opbrengst van gewassen enorm verbeteren", laat Wageningen University & Research (WUR) weten.

Het instituut is vernoemd naar de arts en natuurwetenschapper Jan Ingenhousz (1730-1799), die baanbrekend onderzoek deed naar fotosynthese. Hij toonde met experimenten de basisprincipes achter fotosynthese aan, het proces waarbij planten met behulp van zonlicht CO2 en water omzetten in zuurstof en suikers.

Martin Kropff, die tot 2015 rector magnificus was van WUR, is voorzitter van de Raad van Toezicht van het nieuwe instituut. De dagelijkse leiding is in handen van de Amerikaanse professor David Kramer. "Planten gebruiken meestal maar een paar procent van de zonne-energie die ze absorberen", legt hij uit in een verklaring. Daar zit dus mogelijk ruimte voor verbetering. Kramer wil "de echte wereld als laboratorium gebruiken", in plaats van traditioneel in een laboratorium te beginnen.

Volgens de Amerikaanse fotosynthese-kenner is het probleem zo groot, dat wereldwijde samenwerking nodig is om verder te komen. "We moeten vele anderen, die in verschillende disciplines en gewassen werken, in staat stellen om deel te nemen. Daarom bouwen we een open wetenschappelijk platform dat toegankelijk is voor een gemeenschap van honderden onderzoeksgroepen over de hele wereld." Met het onderzoek aan het instituut is de komende tien jaar 62 miljoen euro gemoeid.

Meer uit Binnenland

PI Vught wil aangifte doen na gijzeling, medewerkers ongedeerd

VUGHT (ANP) - De PI Vught is van plan aangifte te doen, nadat vrijdag op een afdeling van het Penitentiair Psychiatrisch Centrum (PPC) drie medewerkers werden gegijzeld door een gedetineerde. Dit meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) zaterdag.

6 uur geleden
Marco Borsato gaat het komende jaar niet optreden

DEN HAAG (ANP) - Marco Borsato treedt het komende jaar niet op. Dat laat zijn management zaterdag weten aan het ANP, in reactie op de uitnodiging die André Rieu de zanger deed.

6 uur geleden
Erik de Zwart onderzoekt digitaal kanaal over treinen

HILVERSUM (ANP) - Erik de Zwart onderzoekt de mogelijkheden voor een digitaal televisiekanaal over treinen. Dat laat hij zaterdag aan het ANP weten. De Zwart voert hierover op dit moment gesprekken met kabelaars als Ziggo en KPN. Volgens de mediaondernemer blijkt uit een representatief onderzoek dat hij heeft gedaan dat twee op de drie Nederlanders hier interesse voor zouden hebben.

8 uur geleden
Minister belt met 'Hoofdpiet' Van der Laan over doodsbedreigingen

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Gouke Moes (OCW) heeft vrijdag telefonisch gesproken met cabaretier Niels van der Laan over de doodsbedreigingen aan zijn adres. Dat laat een woordvoerder van Van der Laan zaterdag aan het ANP weten. Het was een "privégesprek" waarover zij verder geen details deelt.

9 uur geleden
Tweede dode door ongeval Ermelo, auto vloog in brand

ERMELO (ANP) - Een tweede persoon is overleden na een eenzijdig verkeersongeval in het Gelderse Ermelo. Het gaat om een 26-jarige man uit de gemeente Nunspeet, meldt de politie. De slachtoffers reden rond 20.50 uur op vrijdagavond tegen een boom aan, waarna de auto in brand vloog.

10 uur geleden
2025 op weg om op één na zonnigste jaar ooit gemeten te worden

DEN HAAG (ANP) - Dit jaar wordt naar verwachting het op een na zonnigste jaar sinds het begin van de metingen, denkt Weeronline. Het aantal zonuren staat nu op 2064 uur en als december zoals gebruikelijk verloopt, zal dat uitkomen op 2111 uur. Alleen in 2022 was het zonniger met 2233 uur.

10 uur geleden
Koning, politici en tientallen BN'ers roepen op: bescherm vrouwen

DEN HAAG (ANP) - Tientallen bekende Nederlandse mannen, onder wie koning Willem-Alexander, zijn zich het afgelopen jaar bewuster geworden van het gevoel van onveiligheid dat veel vrouwen in Nederland ervaren. Het AD komt zaterdag met een publicatie waarin meer dan vijftig mannen zich uitspreken over de veiligheid van vrouwen.

10 uur geleden