Wageningen: nu niet veel te doen aan lezing Khatib
WAGENINGEN (ANP) - De gemeente Wageningen houdt de geplande toespraak van de Palestijnse activist Mohammed Khatib in de gaten, maar voorlopig is er niet veel aan te doen. Burgemeester Floor Vermeulen kan bijvoorbeeld geen beperkingen opleggen, omdat het geen protest in de openbare ruimte is, zegt zijn woordvoerder.
Het is de bedoeling dat Khatib vrijdag spreekt tijdens een bijeenkomst van Wageningen Encampment, een groep studenten en medewerkers van de Wageningse universiteit die tegen de Israëlische regering zijn. Ze eisen onder meer dat de universiteit banden met Israëlische instellingen verbreekt. De protestbijeenkomst is op de campus van de universiteit.
Khatib is aangesloten bij de pro-Palestijnse organisatie Samidoun. Hij mag Nederland niet in, omdat het kabinet eerder dit jaar een inreisverbod heeft opgelegd. Dat geldt nog steeds. Daarom spreekt hij via een videoverbinding. "Dat mag hij gewoon doen. Deze meneer heeft de afgelopen tijd op zestig plekken een toespraak gehouden, ook op de Radboud Universiteit in Nijmegen, en daar is het goed gegaan", aldus de Wageningse woordvoerder.
'Zeer ongewenst'
Justitieminister David van Weel zei maandag dat hij een videotoespraak van Khatib "zeer ongewenst" zou vinden. "We roepen onderwijsinstellingen op om het online verspreiden van een haatdragende boodschap niet te faciliteren."
De gemeente Wageningen zegt dat er voorafgaand aan de bijeenkomst contact is met de politie, het Openbaar Ministerie en de universiteit. "Mocht er vooraf of tijdens de demonstratie aanleiding zijn om vanuit openbare orde maatregelen te nemen, dan gebeurt dat."
Politiek asiel
Ook de universiteit zoekt uit wat er vrijdag precies gebeurt en heeft nog geen beslissingen genomen over de bijeenkomst. Het verbreken van de banden met Israël, zoals de demonstranten willen, is voor de universiteit niet bespreekbaar. Medewerkers en studenten moeten zelf kunnen beslissen met wie ze samenwerken, meldde de universiteit eerder al. Die vindt ook dat het "niet de rol van een universiteit is om iets te vinden van een geopolitiek conflict", dat is aan de politiek.
Khatib werd in 1990 geboren in een kamp voor Palestijnse vluchtelingen in Libanon en woont sinds 2010 in België. Hij heeft daar politiek asiel, maar de Belgische overheid wil hem het land uitzetten. Zijn organisatie Samidoun is in Duitsland verboden. De Verenigde Staten en Canada hebben Samidoun bestempeld tot terreurorganisatie.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het Centraal Joods Overleg (CJO) dreigt naar de rechter te stappen als het kabinet geen inreisverbod instelt voor de artiest Kanye West, meldt de organisatie zondag in een verklaring. Het verzoek om Kanye West, bekend als Ye, de toegang tot Nederland te ontzeggen is vrijdag door het CJO neergelegd bij minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie).
7 uur geledenDE BILT (ANP) - In Gelderland en Overijssel is code geel van kracht wegens onweersbuien, meldt het KNMI. Daarbij kan plaatselijk hagel vallen en veel neerslag, aldus het weerinstituut.
8 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Zeven deelnemers aan de halve marathon in Groningen zijn zondag bevangen door de warmte. Dat meldt Golazo, de organisator van het evenement. Van hen zijn er twee naar het Universitair Medisch Centrum Groningen (UMCG) gebracht. De andere deelnemers zijn bij de finish behandeld met bijvoorbeeld koeldekens. Uit voorzorg zijn meerdere ambulances opgeroepen. Mogelijk zijn er op de route nog meer mensen onwel geworden.
9 uur geledenZEIST (ANP) - De politie heeft op sociale media meerdere bedreigende en beledigende reacties binnengekregen op haar bericht over een aanhouding in Zeist waarbij agenten geweld hebben gebruikt. Het is daarom niet langer mogelijk om te reageren onder dit bericht op Facebook en Instagram, laat een woordvoerder weten. "Kritiek en een gesprek zijn goed en belangrijk, maar alle fatsoensnormen werden overschreden", zegt zij.
10 uur geledenWARFFUM (ANP) - In de nacht van zaterdag op zondag hebben zestig asielzoekers in de nachtopvang in Warffum geslapen, meldt een woordvoerster van het Rode Kruis. Dat zijn er iets meer dan een nacht eerder, toen 45 mensen in de Groningse plaats werden opgevangen. Net als toen hebben afgelopen nacht twee mensen vrijwillig op het grasveld bij het aanmeldcentrum in Ter Apel doorgebracht.
13 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In aanloop naar en tijdens de vierde editie van de Nacht tegen Seksueel Geweld is een recordbedrag opgehaald van meer dan 320.000 euro. Dat meldt Plan International, de organisatie achter de mars in Rotterdam waaraan zaterdagavond en afgelopen nacht bijna 2300 deelnemers meededen. Zij vroegen daarmee aandacht voor straatintimidatie en seksueel geweld.
16 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het wordt in juni, de eerste maand van de meteorologische zomer, warmer en droger dan gemiddeld. Weeronline verwacht dat de eerste week nog wisselvallig verloopt, maar daarna stijgt de temperatuur en laat de zon zich vaak zien.
16 uur geleden